Frezarka do drewna to urządzenie wykorzystywane przede wszystkim w zakładach produkcyjnych i w przemyśle. Jest ono wielofunkcyjne i w znacznym stopniu ułatwia pracę wielu osobom. Choć urządzenia różnią się od siebie, wszystkie działają na podobnej zasadzie i mają podobne przeznaczenie, czyli skrawanie drewna dla uzyskania rowków, kół zębatych, gwintów itp. Jakie są rodzaje frezarek i w jaki sposób wybrać odpowiednie urządzenie?
Jak można podzielić frezarki do drewna ze względu na wrzeciono?
Frezarki do drewna można podzielić uwzględniając miejsce położenia wrzeciona. Modele górnowrzecionowe posiadają wrzeciono powyżej linii stołu i nadają się świetnie dla początkujących. Frezarka dolnowrzecionowa ma z kolei wrzeciono umieszczone poniżej linii stołu i jest dedykowana raczej profesjonalistom. Wrzeciona frezarek górnowrzecionowych są natomiast umiejscowione na równi ze stołem.
Jak podzielić frezarki do drewna pod kątem zastosowania i budowy?
Patrząc pod kątem zastosowania, można wyróżnić dwa typy frezarek. Pierwszy z nich to frezarki krawędziowe do frezowania krawędzi, a drugi - nutowe, do wykonywania rowków i wpustów na materiale poddawanym obróbce. Sugerując się budową frezarek, można wymienić te pionowe, poziome i uniwersalne.
W tym miejscu warto wspomnieć też o rodzajach frezowania. Na skutek frezowania pełnego powstają trzy powierzchnie obróbkowe. Wymiar obróbkowy jest wewnętrzny. Frezowanie niepełne opiera się na wytwarzaniu dwóch powierzchni obróbkowych o postaci mieszanej. Ostatni typ to frezowanie swobodne. Cechuje je jedna powierzchnia obróbkowa i prostopadły wymiar.
Co wziąć pod uwagę przy wyborze frezarki do drewna?
Poszczególne modele frezarek różnią się od siebie oczywiście nie tylko rodzajem. Równie ważne jest zwrócenie uwagi na moc. Im wyższa, tym lepiej. Niestety, wiąże się to również z wyższymi kosztami. Czasami dobrą opcją może się więc okazać używana frezarka. Jeśli nie chce się obrabiać bardzo grubych materiałów, można zdecydować się na urządzenie o nieco mniejszej mocy. Wszystko powinno być zależne od zakresu wykonywanych prac. Co więcej, na jakość i precyzję obróbki wpływa w znacznym stopniu prędkość obrotu i długość skoku. Dla żywotności maszyny pośrednie znaczenie ma jakość łożysk. Warto też zwrócić uwagę na system regulacji i stabilizacji. Frezarka powinna posiadać odpowiednią regulację, która zapewni komfortową i precyzyjną pracę. Ponadto dobrze jest zwrócić uwagę na daną przez producenta gwarancję.