Wiadomości z Łazisk Górnych

Sposoby na przyciemnianie tylnych lamp

  • Dodano: 2020-04-24 08:45, aktualizacja: 2020-04-24 08:55

Obecnie modnym stało się przyciemnianie lamp samochodowych. Wielu kierowców chce dzięki temu poprawić stylistykę auta za małe pieniądze i na własną rękę. Ale trzeba wiedzieć jak to zrobić, by było zgodne z przepisami ruchu drogowego. Rady i wskazówki znajdziesz w tym artykule.

1.      Kupno ciemnych reflektorów
2.      Fabryczne przyciemnianie lampy
3.      Folia przyciemniająca
4.      Spray przyciemniający
5.      Przyciemnianie lamp, a przepisy ruchu drogowego

Kupno ciemnych reflektorów

Najpierw warto sprawdzić, czy producent naszego auta nie ma w ofercie  ciemnych reflektorów. Cena takich lamp będzie droższa, ale mamy pewność, że mają one odpowiednie atesty i nie dostaniemy mandatu, gdy zatrzyma nas policja. Ceny wahają się tutaj od modelu samochodu. Dla Audi można znaleźć niektóre za 250 zł.

Fabryczne przyciemniane lampy

Inną opcję oferują niektóre salony. Można otrzymać za dodatkową opłatę reflektory przyciemnione. Dzięki temu nie wydajemy fortuny na nowe światła i nie martwimy się, czy używanie danych reflektorów jest zgodne z przepisami.

Spray przyciemniający

Jednym z łatwiejszych sposobów na domowe przyciemnienie lamp jest użycie sprayu, który jest przezroczystym lakierem. Taki sprawy jest odporny na zarysowania, uderzenia czy pogodę. Malowani sprayem jest dość proste, ale warto wziąć pod uwagę kilka czynników. Najpierw trzeba oczyścić powierzchnię reflektora. Następnie nakłada się cienką warstwę z odległości (10-15 cm), która ma za zadanie pomóc w przyczepności następnych warstw. Między warstwami trzeba odczekać od 10 do 15 minut, aby wyschnęły dobrze i nie powstały szorstkie miejsca. Stopień przezroczystości lakieru zależy od liczby naniesionych warstw na kloszuNajważniejsze, aby warstwy były idealnie gładkie. Ceny takich sprayów wahają się od 12 do 25 zł i najlepsze propozycje sprawdź tutaj

Folia przyciemniająca

Innym sposobem na przyciemnianie lamp na własną rękę jest folia. Nie warto przesadzać ze zbyt mocnym przyciemnieniem, by uniknąć problemów na drodze. Można kupić folię oznaczoną odpowiednimi atestami, która nadmiernie nie ogranicza ilości światła. Większość folii występuję w rolkach o 30 cm szerokości i nie wszystkie da się okleić tylko z jednego kawałka. Zanim wybierzemy odpowiednią, warto wziąć pod uwagę kilka parametrów. Folia nie powinna mieć większej grubości niż 2 mm, gdyż światło będzie zbyt ciemne. Ważna jest termokurczliwość, aby idealnie dopasowała się do powierzchni. Każda folia ma warstwę kleju, dlatego musimy mieć pewność, że można łatwo ją usunąć. I ostatni parametr to odporność na czynniki zewnętrzne, takie jak słońce czy deszcz. Folia po jakimś czasie zacznie się odklejać i można ją łatwo wymienić. Jest to tanie rozwiązanie, ceny wahają się od 13 do 30 złotych za rolkę. Proces naklejania folii nie jest skomplikowany. Każdy może zrobić to we własnym garażu. Najpierw trzeba oczyścić klosz z zabrudzeń. Później nakłada się kawałek folii idealny dopasowany do naszego reflektora. Następnie spryskuje się folię płynem aplikacyjnym i folia skurczy się za pomocą opalarki, przylegając idealnie do reflektora. Oklejanie lamp folią jest trudne dla nowicjusza, ale nie niemożliwe. Wymaga zastosowania opalarki, wody z płynem aplikacyjnym i rakli.

Przyciemnianie lamp, a przepisy ruchu drogowego

Najważniejsze to nie stosować zbyt ciemnych materiałów, jeśli przyciemniamy reflektory na własną rękę. Lampy samochodowe służą do oświetlenia dróg i zapewnienia odpowiedniej widoczności. Bezpieczeństwo na drodze daje nam system oświetlenia w samochodzie, dlatego trzeba uważać, aby nie dostać mandatu za zbyt niską emisję światła.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Laziska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.