Wiadomości z Łazisk Górnych

Siedem ciekawostek o styropianie budowlanym

  • Dodano: 2024-06-03 17:45

Styropian to bardzo popularny materiał budowlany. Ma zastosowanie w wielu sytuacjach. Co warto o nim wiedzieć, nie tylko pod kątem technicznym?

Przeczytaj nasz artykuł, a dowiesz się:

  • jakie jest  ciekawostek o styropianie
  • gdzie wyrzucić styropian budowlany
  • czy styropian pozwala na oszczędność energii

Styropian ma bardzo ciekawe właściwości i wiele zastosowań, nie tylko w przemyśle budowalnym, ale również opakowaniowym.

7 ciekawostek o styropianie - co warto wiedzieć?

Ciekawostek o styropianie możemy znaleźć wiele. Przyjrzyjmy się tym najciekawszym z punktu widzenia przeciętnego czytelnika. Skupimy się tutaj na styropianie budowalnym, ale wiele z jego właściwości dotyczy ogólnie styropianu jako materiału. Bierzemy pod uwagę zarówno styropian "biały" jak i "szary" (grafitowy, który kupimy np. w hurtowni Maldrew)

Czym jest styropian?

Styropian (polistyren ekspandowany - EPS) to syntetyczny materiał izolacyjny stosowany w budownictwie, opakowaniach i innych zastosowaniach. Zaliczamy go do tworzyw sztucznych. Jest wykonany głównie z małych kulek wykorzystywanego w produkcji polistyrenu, które są rozszerzane za pomocą pary wodnej, tworząc lekkie i porowate płyty lub kształtki. Jest lekki, co ułatwia jego montaż i manipulację. Nie wchłania wilgoci Jest odporny na wiele substancji chemicznych, takich jak kwasy czy sole. Nie ulega korozji ani rozkładowi w kontakcie z większością materiałów budowlanych. Styropian można poddać recyklingowi. W niektórych krajach istnieją programy zbierania i przetwarzania zużytego styropianu. Istnieje kilka rodzajów styropianu, w tym "biały" (standardowy) i "szary" (energooszczędny). 

Styropian budowlany to doskonały materiał izolacyjny

Styropian jest jednym z najlepszych materiałów izolacyjnych. Składa się w około 98% z powietrza, co sprawia, że jego właściwości izolacyjne są bardzo dobre. Współczynnik przewodzenia ciepła jest kluczowym wskaźnikiem skuteczności termoizolacyjnej płyt styropianowych.

Styropian jest energooszczędny

Jak już wspomnieliśmy, na rynku dostępne są styropiany energooszczędne i pasywne ("szare"). Jest to styropian grafitowy, którego dodatek znacząco zwiększa właściwości termoizolacyjne.

Styropian może nam służyć latami

Styropian wykonany z polistyrenu (EPS) to niezwykle trwały materiał syntetyczny, który się nie starzeje. Dzięki temu prawidłowo wykonana izolacja termiczna będzie spełniać swoje zadanie przez wiele lat. O szczegółach chętnie poinformują producenci styropianu, gdy spytamy ich przy zakupie.

Styropian jest bardzo odporny chemicznie

Styropian jest bardzo odporny na wiele substancji chemicznych. Nie zaszkodzi mu kontakt z kwasem solnym, siarkowym i azotowym, a także olejem silikonowym czy alkoholami.

Uważajmy na promieniowanie słoneczne

Promieniowanie słoneczne nie wpływa korzystnie na właściwości styropianu, szczególnie szarego. Dlatego latem, podczas wysokiego nasłonecznienia warto go zabezpieczyć przed bezpośrednim oddziaływaniem słońca.

Styropian jest odporny na wodę i wilgoć

Styropian jest odporny na działanie wody. Płyty styropianowe nawet w ścianach zewnętrznych nie chłoną wilgoci, dzięki czemu straty ciepła spowodowane wilgocią są niewielkie. Dlatego jest to doskonały materiał do ocieplania elewacji budynków.

Styropian to samogasnący materiał

Styropian jest materiałem samogasnącym. Oznacza to, że po wystawieniu na źródło ognia zapali się, ale po jego usunięciu zgaśnie. Jest również odporny na iskry i niedopałki co sprawia, że jest pod tym kątem bardzo bezpiecznym materiałem. 

Bonus - gdzie wyrzucamy styropian?

I jeszcze jedna dodatkowa, ale bardzo przydatna informacja. Do produkcji styropianu wykorzystujemy tworzywa sztuczne. Z tego powodu styropian opakowaniowy, o ile jest czysty może trafić do pojemników na metale i tworzywa sztuczne. W przypadku zatłuszczenia lub innych poważnych zabrudzeń należy wyrzucić go do odpadów zmieszanych. 

Inaczej sprawa ma się ze styropianem budowlanym. Nie jest on przypisany do żadnej frakcji odpadów i powinniśmy go osobno magazynować i utylizować. W przypadku konieczności usunięcia zbędnego styropianu budowlanego warto zapytać w lokalnym PSZOK czy go przyjmą.

Sylwia MachowskaSylwia Machowska
Źródło: Art. sponsorowany / Materiał dostarczony przez zleceniodawcę

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Laziska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.