Wiadomości z Łazisk Górnych

RRSO kredytów gotówkowych - jak wybrać tani kredyt?

  • Dodano: 2021-01-22 14:45, aktualizacja: 2021-01-25 13:24

Gdy brakuje nam pieniędzy to właśnie kredyt gotówkowy pozwala sfinansować określony cel. Biorąc kredyt gotówkowy lub pożyczkę zobowiązujemy się zwrócić pożyczone środki oraz ponieść koszty związane z zaciągnięciem zobowiązania. O wysokości kosztów jakie musimy ponieść możemy wiele dowiedzieć się z wartości RRSO oraz oprocentowania kredytu. RRSO jest cennym nośnikiem informacji, który pozwala w łatwy sposób oszacować opłacalność danego kredytu.

Co to jest RRSO?

RRSO czyli Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania to zgodnie z ustawą o kredycie konsumenckim wyrażony procentowo całkowity koszt kredytu, który ponoszony jest przez konsumenta w stosunku rocznym. Definicja ta obrazuje kilka ważnych cech RRSO:

- oblicza się ją w oparciu o całkowite koszty kredytu m.in. odsetki, prowizje, koszty ubezpieczeń oraz pozostałe koszty jakie klient musi ponieść na rzecz kredytodawcy,

- koszty te są ujmowane jako wartość procentowa w odniesieniu do kwoty kredytu,

- koszty i kwota kredytu ujmowane są w skali roku.

Wartość RRSO pozwala poznać całkowity koszt kredytu ponoszony przez kredytobiorcę i pomaga znaleźć najlepszy kredyt gotówkowy do 100 tyś.

Jak bank wylicza RRSO?

Współczynnik RRSO, czyli całkowity wydatek ponoszony przez konsumenta wyrażony jako wartość procentowa kwoty zobowiązania w ujęciu rocznym  musi być obliczany przez bank zgodnie z profesjonalnym wzorem, na który składa się:

- oprocentowanie kredytu,

- prowizja – może być pobierana na różnych etapach m. in. w związku z uruchomieniem kredytu, przetworzenia dokumentów,

- ubezpieczenia – dotyczy klientów, którzy kupują dodatkową polisę,  

- inne opłaty np. za rozpatrzenie wniosku.

Wskaźnik ten obejmuje wszystkie koszty, jakie należy ponieść by zaciągnąć kredyt gotówkowy. W zakresie RRSO nie znajdują się natomiast opłaty, które są niemożliwe do oszacowania takie jak koszt utrzymania konta w banku, korzystania z kart, czy wysyłania monitów przez bank z powodu opóźnienia w  spłacie.

Zalety publikowania RRSO w ofertach banków

RRSO pomaga szybko porównać  ze sobą kredyt gotówkowe, które oferowane są przez różne banki. Porównywarka kredytowa - bankier.pl/smart ułatwia przeprowadzenie takiego porównania bez wychodzenia z domu. Kredyty gotówkowe można uczciwie porównać pod kątem RRSO, ponieważ każdy pożyczkodawca przekazuje podobne dane zgodnie z warunkami prawnymi. Zaleta RRSO jest to, ze przed zaciągnięciem kredytu można samodzielnie sprawdzić jaki może być koszt potencjalnego kredytu, korzystając z internetowych kalkulatorów RRSO. Narzędzie to pozwala w szybki sposób określić wysokość tego parametru, dzięki czemu porównanie proponowanych ofert kredytów staje się prostsze. Wystarczy w odpowiednie miejsca wpisać dane takie jak: kwota kredytu, okres spłaty, oprocentowanie , koszty kredytu, typ raty ( równe czy malejące). Bank lub firma pożyczkowa zobowiązana jest do udostępniania wszystkich danych dotyczących kredytu.

Całkowity koszt kredytu jaki jest ponoszony przez kredytobiorcę to czynnik, który decyduje o atrakcyjności danego produktu. Niezależnie od tego czy interesuje nas kredyt bankowy czy szybkie pożyczki od ręki, warto zwrócić uwagę na RRSO proponowanej oferty i wybrać niższe. Porównywanie ofert za pośrednictwem wartości RRSO dostarcza rzeczywiste informacje o walorach danej oferty, pozwala orientacyjnie określić koszty kredytu gotówkowego dopasowując go do potrzeb budżetu domowego. 

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.