Wiadomości z Łazisk Górnych

RRSO kredytów gotówkowych - jak wybrać tani kredyt?

  • Dodano: 2021-01-22 14:45, aktualizacja: 2021-04-13 11:50

Gdy brakuje nam pieniędzy to właśnie kredyt gotówkowy pozwala sfinansować określony cel. Biorąc kredyt gotówkowy lub pożyczkę zobowiązujemy się zwrócić pożyczone środki oraz ponieść koszty związane z zaciągnięciem zobowiązania. O wysokości kosztów jakie musimy ponieść możemy wiele dowiedzieć się z wartości RRSO oraz oprocentowania kredytu. RRSO jest cennym nośnikiem informacji, który pozwala w łatwy sposób oszacować opłacalność danego kredytu.

Co to jest RRSO?

RRSO czyli Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania to zgodnie z ustawą o kredycie konsumenckim wyrażony procentowo całkowity koszt kredytu, który ponoszony jest przez konsumenta w stosunku rocznym. Definicja ta obrazuje kilka ważnych cech RRSO:

- oblicza się ją w oparciu o całkowite koszty kredytu m.in. odsetki, prowizje, koszty ubezpieczeń oraz pozostałe koszty jakie klient musi ponieść na rzecz kredytodawcy,

- koszty te są ujmowane jako wartość procentowa w odniesieniu do kwoty kredytu,

- koszty i kwota kredytu ujmowane są w skali roku.

Wartość RRSO pozwala poznać całkowity koszt kredytu ponoszony przez kredytobiorcę i pomaga znaleźć najlepszy kredyt gotówkowy do 100 tyś.

Jak bank wylicza RRSO?

Współczynnik RRSO, czyli całkowity wydatek ponoszony przez konsumenta wyrażony jako wartość procentowa kwoty zobowiązania w ujęciu rocznym  musi być obliczany przez bank zgodnie z profesjonalnym wzorem, na który składa się:

- oprocentowanie kredytu,

- prowizja – może być pobierana na różnych etapach m. in. w związku z uruchomieniem kredytu, przetworzenia dokumentów,

- ubezpieczenia – dotyczy klientów, którzy kupują dodatkową polisę,  

- inne opłaty np. za rozpatrzenie wniosku.

Wskaźnik ten obejmuje wszystkie koszty, jakie należy ponieść by zaciągnąć kredyt gotówkowy. W zakresie RRSO nie znajdują się natomiast opłaty, które są niemożliwe do oszacowania takie jak koszt utrzymania konta w banku, korzystania z kart, czy wysyłania monitów przez bank z powodu opóźnienia w  spłacie.

Zalety publikowania RRSO w ofertach banków

RRSO pomaga szybko porównać  ze sobą kredyt gotówkowe, które oferowane są przez różne banki. Porównywarka kredytowa - bankier.pl/smart ułatwia przeprowadzenie takiego porównania bez wychodzenia z domu. Kredyty gotówkowe można uczciwie porównać pod kątem RRSO, ponieważ każdy pożyczkodawca przekazuje podobne dane zgodnie z warunkami prawnymi. Zaleta RRSO jest to, ze przed zaciągnięciem kredytu można samodzielnie sprawdzić jaki może być koszt potencjalnego kredytu, korzystając z internetowych kalkulatorów RRSO. Narzędzie to pozwala w szybki sposób określić wysokość tego parametru, dzięki czemu porównanie proponowanych ofert kredytów staje się prostsze. Wystarczy w odpowiednie miejsca wpisać dane takie jak: kwota kredytu, okres spłaty, oprocentowanie , koszty kredytu, typ raty ( równe czy malejące). Bank lub firma pożyczkowa zobowiązana jest do udostępniania wszystkich danych dotyczących kredytu.

Całkowity koszt kredytu jaki jest ponoszony przez kredytobiorcę to czynnik, który decyduje o atrakcyjności danego produktu. Niezależnie od tego czy interesuje nas kredyt bankowy czy szybkie pożyczki od ręki, warto zwrócić uwagę na RRSO proponowanej oferty i wybrać niższe. Porównywanie ofert za pośrednictwem wartości RRSO dostarcza rzeczywiste informacje o walorach danej oferty, pozwala orientacyjnie określić koszty kredytu gotówkowego dopasowując go do potrzeb budżetu domowego. 

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Laziska.com.pl.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.