Wiadomości z Łazisk Górnych

Resuscytacja jako istotny element kursu pierwszej pomocy

  • Dodano: 2019-08-05 16:00

Resuscytacja krążeniowo-oddechowa ma zapewnić krążenie krwi i oddech do czasu przybycia pomocy, czyli ratowników medycznych. Nagłe zatrzymanie krążenia prowadzi do zatrzymania oddechu, a także nieodwracalnego uszkodzenia mózgu.

Udzielając kwalifikowanej pierwszej pomocy pamiętaj o zapewnieniu bezpieczeństwa (zobacz jak, na stronie centrumratownictwa.com) - zarówno sobie, ratowanego oraz świadków, a także o sprawdzeniu czy poszkodowany reaguje na głos, dotyk. Kwalifikowana pomoc medyczna może uratować zdrowie lub nawet życie drugiej osoby. Nie bójmy się jej udzielać.

Jaki jest cel resuscytacji?

Celem podstawowych czynności resuscytacyjnych jest zapewnienie krążenia krwi i oddechu do czasu przybycia ekipy wykwalifikowanych ratowników, które rozpoczną działania zaawansowanymi zabiegami reanimacyjnymi.

Nieodwracalne zmiany w mózgu osoby poszkodowanej zaczynają się już po 4-6 minutach od zatrzymania krążenia, a zmiany w sercu po 15-30 minutach. Jednym z najważniejszych elementów skuteczności naszego postępowania jest więc jak najszybsze rozpoczęcie resuscytacji, gdy nie doszło jeszcze do wyżej wymienionych zmian.

Czym jest nagłe zatrzymanie krążenia?

Nagłe zatrzymanie krążenia jest to stan chorobowy, w którym dochodzi do zatrzymania czynności mechanicznej serca prowadzącej do ustania krążenia krwi. Doprowadza to do wtórnego zatrzymania oddechu i do nieodwracalnego uszkodzenia mózgu.

Jak poprawnie wykonać resuscytację krążeniowo-oddechową?

Po pierwsze, zapewnij bezpieczeństwo swoje, ratowanego i świadków zdarzenia. Jeśli nie ma sytuacji zagrażającej życiu i bezpieczeństwu ratownika (pożar, ulatniający się gaz). Sprawdź czy nie ma ostrych przedmiotów pod poszkodowanym, które mogą doprowadzić do urazów.

Po drugie, sprawdź czy poszkodowany reaguje na głos, dotyk – najlepiej potrząsnąć poszkodowanego za barki i zapytać „Czy pan/pani mnie słyszy?”.

Jak działać?

Jeśli poszkodowany reaguje, pozostaw poszkodowanego w pozycji w jakiej go zastałeś, o ile jest ona dla niego bezpieczna. Uzyskaj informacje o stanie poszkodowanego. Wezwij pomoc jeśli jest potrzebna. Regularnie oceniaj funkcje życiowe.

Jeśli poszkodowany nie reaguje, głośno wołaj o pomoc. Odwróć poszkodowanego na plecy (ostrożnie ze względu na możliwy uraz kręgosłupa szyjnego). Udrożnij drogi oddechowe ratowanego przez odchylenie głowy, trzymając jedną ręką za czoło a drugą za żuchwę. Następnie sprawdzaj oddech trzema sposobami – oceniając wzrokiem ruchy oddechowe klatki piersiowej, słuchając oddechu przy ustach ratowanego oraz starając się poczuć wydychane powietrze na swoim policzku (grzbiecie dłoni). Nie może nam to zająć więcej niż 10 sekund.

Jeśli poszkodowany nie oddycha i jest nieprzytomny, zadzwoń na nr 112 albo 999, lub wskaż osobę która to zrobi celem wezwania pogotowia ratunkowego! Uklęknij obok poszkodowanego na wysokości jego klatki piersiowej. Połóż nadgarstek jednej ręki na środku klatki piersiowej w linii środkowej ciała, następnie dołącz do niej nadgarstek drugiej ręki. Uciskaj klatkę piersiową 30 razy na głębokość 4-5 cm z częstością około 100 razy na minutę. Po wykonaniu 30 uciśnięć udrożnij drogi oddechowe sposobem opisanym wcześniej. Wykonaj dwa skuteczne oddechy ratownicze (powietrze wdmuchujemy przez usta tak aby klatka piersiowa się widocznie uniosła, czas wdmuchiwania około jedna sekunda). W razie nieskutecznej wentylacji przechodzimy od razu do uciskania klatki, nie próbujemy ponownie wykonywać wdechów. Kontynuuj uciskanie klatki piersiowej i oddechy w stosunku 30 do 2. Defilibruj automatycznym defibrylatorem zewnętrznym, jeżeli jesteś w jego posiadaniu.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Laziska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.