Wiadomości z Łazisk Górnych

Projekty domów jednorodzinnych - co wybrać poddasze czy kolejne piętro?

  • Dodano: 2019-11-29 09:30

Rozważając kupno bądź budowę domu, jedną z podstawowych kwestii jest to, ile powinien mieć kondygnacji. Czy powinien być piętrowy, czy wystarczy parter z poddaszem? Na te pytania postaramy się odpowiedzieć w tym artykule.

Atuty projektów domów jednorodzinnych z poddaszem

Dom z poddaszem mieści się w kategorii parterowych domów jednorodzinnych. Atutem parteru jest łatwość w poruszaniu się. Jest to zdecydowany atut dla osób starszych lub niepełnosprawnych. Poddasze natomiast można w zasadzie zaadoptować dowolnie. A więc parter domu nie będzie w całości mieszkalny, natomiast poddasze może służyć za garderobę, pomieszczenie gospodarcze, lub pokój gościnny. Budowa domu z poddaszem jest niższa niż domu piętrowego. Niemniej jednak możliwości aranżacyjne są skromniejsze ze względu na ukosy dachu. Jednak przy dobrej aranżacji i projekcie, poddasze może być w pełni funkcjonalną powierzchnią, choć mniejszą niż parter. W każdym razie poddasze zazwyczaj jest przytulne i daje pole do popisu wyobraźni osoby je aranżującej. Ze względu na właśnie mniejszą powierzchnię, domy parterowe z poddaszem sprawdzą się raczej na większych działkach. Jednak nie musi być to wadą zwłaszcza dla osób, które nie są zapalonymi ogrodnikami i nie potrzebują dużej działki.

Zalety projektów domów jednorodzinnych piętrowych

Kolejne piętro to przede wszystkim większa przestrzeń. Piętro ma identyczną, lub bardzo bliską powierzchnię jak parter. Dzięki temu można łatwiej je urządzić. Dom piętrowy może stać na mniejszej działce. Powierzchnie użytkową zyskuje się w nim wzwyż. Jednakże taki dom niekoniecznie musi wszędzie pasować. Może wyraźnie górować i wyróżniać się wśród pozostałych domów znajdujących się na ulicy. Są to też większe koszty materiałów, jednak łatwiej jest dom piętrowy wykończyć. Dom piętrowy niekoniecznie może być odpowiednim rozwiązaniem dla osób w podeszłym wieku lub poruszających się na wózku lub o kulach. Dla dużej rodziny jednak, która ceni sobie własną przestrzeń dom piętrowy może okazać się właściwym wyborem. Dom piętrowy to interesująca opcja dla amatorów ogrodnictwa, można go postawić nawet na niewielkiej działce, na której pozostanie sporo miejsca na przydomowe uprawy. 

Przykład projektu domu jednorodzinnego z poddaszem

Projekt domu z poddaszem HP Taylor B Classic CE skierowany jest do miłośników stosunkowo niewielkich domów. Jego powierzchnia użytkowa to bez mała 112m2. Projekt uwzględnia garaż mieszczący jedno auto. Na parterze znajdują się też kuchnia, salon z jadalnią, łazienka, pralnia, klatka schodowa, gabinet, hol, kotłownia oraz pomieszczenie gospodarcze. Na poddasze trafiamy schodami i korytarzem. Mieści ono 3 pokoje, łazienkę i strych. Cena domu w stanie surowym to niecałe 190 000zł. Za projekt zapłacimy 2000zł.

Przykład projektu piętrowego domu jednorodzinnego

Piętrowy dom jednorodzinny PPE PRZYTULNY D25 CE ma zbliżoną powierzchnię użytkową do wyżej opisanego domu z poddaszem. Wynosi ona 111,46m2. Wyróżnia go za to całkiem inna konstrukcja, ma on bowiem płaski dach. Na tej stronie dowiesz się więcej na ten temat https://pracownia-projekty.dom.pl/tag-projekty_domow_jednorodzinnych.html. Projekt tego domu na parterze przewiduje: kuchnię, wiatrołap, salon połączony z jadalnią, pokój, schowek, toaletę, pomieszczenie techniczne, przez które można przejść do jednostanowiskowego garażu. Z salonu można bezpośrednio wyjść na taras. Na piętro prowadzą schody, a znajdują się na nim 3 pokoje oraz łazienka. Koszt domu w stanie surowym to niewiele mniej niż 190 000zł. Cena projektu wynosi 2650zl. Jak widać projekty domów jednorodzinnych z poddaszem i piętrowe przewidują budynki w takiej samej cenie. Wybór domu więc zależeć będzie od innych czynników, takich jak liczba domowników oraz wielkość działki.
 

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Laziska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.