Wiadomości z Łazisk Górnych

Profesjonalne okapy gastronomiczne - na co zwrócić uwagę przed zakupem?

  • Dodano: 2020-04-01 10:15

Okapy kuchenne zyskują sobie coraz większą popularność. Nie są już one domeną dużych restauracji z bardzo rozbudowaną kuchnią. Na co warto zwrócić uwagę przy wyborze takiego urządzenia?

Słowo klucz: profesjonalne

Jeśli mowa o zwykłym okapie, jaki wiele osób instaluj w domach czy mieszkaniach, to ograniczeniem jest tylko budżet i wyobraźnia. Restauratorzy nie mają tak łatwo. Czeka na nich sporo pułapek, jakie przygotował ustawodawca. Profesjonalny okap kuchenny to przede wszystkim taki, który okaże się być zgodny z szeregiem norm, na czele z PN-83/B-03430 i PN-83/B-03430/A3. Szczegółowe informacje na temat okapów gastronomicznych można przeczytać w artykule na stronie wrzesnia.info.pl.

Bardzo ważną rolę w profesjonalnej kuchni odgrywa też tak zwany strumień powietrza. Dokładne dane zależą od bardzo wielu zmiennych, jednak można pokusić się o podanie kilku najważniejszych informacji. Przede wszystkim, temperatury. Czy latem, czy zimą, ta nie może być niższa niż +20 stopni w kuchni naszego lokalu.

Ważną rolę odgrywa też odpowiednie oddzielenie od siebie strefy kuchennej i tej, gdzie znajdują się klienci. Tu również istnieje sporo obostrzeń związanych z ruchem powietrza, na które profesjonalny okap kuchenny wpływa. Co ciekawe, temperatury mogą, a czasem wręcz powinny, być zupełnie inne w obu częściach lokalu.

Trzeba też wiedzieć o tym, ż w kuchni bardzo ważną rolę odgrywa wilgotność względna. Powinna ona wahać się midzy 40 a 50%. W ciągu 60 minut musi nastąpić między 10 a 50 wymian powietrza. W części restauracyjnej takich wymian musi już zajść tylko 5-10, jednak dobitnie pokazuje to, czemu nie powinno się bagatelizować zakupu okapu do lokalu.

Stal nierdzewna i nic i innego

Branża żywieniowa jest pod wieloma względami specyficzna. Jeśli szukać jakichś jej wspólnych mianowników, to można odnieść wrażenie, że jednym z nich będzie stosowanie tak zwanej „nierdzewki”, czyli stali nierdzewnej. Znajduje to przełożenie nie tylko na firmy specjalizujące się w produkcji żywności, ale i na lokale, w tym restauracje.

Profesjonalny okap nie może być wykonany z żadnego innego tworzywa. Oczywiście, czasem pojawia się na przykład filtr węglowy, jednak dominująca część sprzętu musi być wykonana z produktu oznaczonego jako SS, czyli „Stainless Steel”.

Jeśli klient nie jest do końca przekonany co do tego, czy dany okap może być używany w restauracji, to zazwyczaj wystarcza okazanie norm przez sprzedawcę lub producenta. W razie wątpliwości pomocy powinny umieć też udzielić odpowiednie jednostki państwowe, jednak zwykle nie jest to konieczne.

Byłoby idealnie, gdyby okap odprowadzał powietrze bezpośrednim kanałem wentylacyjnym poza budynek. Niestety, nie zawsze jest to możliwe do wykonania. Tutaj wiele zależy od właściciela posesji, a nawet od statusu nieruchomości w planie zagospodarowania przestrzennego.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Laziska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.