Wiadomości z Łazisk Górnych

Praca tymczasowa – o czym należy pamiętać?

  • Dodano: 2022-10-03 06:00, aktualizacja: 2022-10-03 06:02

Praca tymczasowa doskonale łączy potrzeby pracodawców szukających dodatkowych rąk do pracy i pracowników oczekujących zatrudnienia na elastycznych zasadach. Na czym dokładnie polega praca tymczasowa? O czym powinien pamiętać pracodawca rozważając skorzystanie z tego rozwiązania? Jakie są główne zalety tej formy zatrudnienia z punktu widzenia przedsiębiorstwa?

Praca tymczasowa – charakterystyka 

Praca tymczasowa bardzo trafnie jest nazywana również leasingiem pracowniczym, ponieważ termin ten bardzo dobrze oddaje charakterystykę tej formy zatrudnienia. Polega ono na wynajmowaniu pracowników od pośrednika, czyli agencji pracy tymczasowej, w której pracownicy są zatrudnieni.

Pracodawca korzystający z tej usługi wybierając pośrednictwo nie musisz zwiększać poziomu zatrudnienia, a dodatkowe ręce do pracy pojawiają się w ramach zapotrzebowania – na przykład w określonych porach roku, co dotyczy szczególnie branż sezonowych albo gdy przedsiębiorstwo staje przed dodatkowymi wyzwaniami.

Z punktu widzenia przedsiębiorstwa praca tymczasowa jest rozwiązaniem niezwykłe wygodnym, ponieważ nie ponosi ono kosztów związanych z rekrutacją, a dostęp do pracowników jest możliwy niemal natychmiast. Fakt, że pracownicy przez cały czas obowiązywania umowy są zatrudnieni przez agencję pracy tymczasowej prowadzi do kolejnych oszczędności. Firma nie musi nawet zajmować się obsługą kadrowo-płacową pracowników tymczasowych.

Ograniczenia związane z pracą tymczasową

Przedsiębiorstwo, które decyduje się na skorzystanie z pracy tymczasowej musi dopełnić zaledwie kilku obowiązków. Pracownicy tymczasowi powinni otrzymywać wynagrodzenie, które nie jest niższe od otrzymywanego przez pracowników etatowych wykonujących te same zadania. Identyczne powinny być również stworzone przez pracodawcę warunki pracy.

Ograniczeniem dotyczącym pracy tymczasowej jest fakt, że nie może ona zastępować stałego zatrudnienia. Decyduje o tym przepis, wedle którego pracownik nie może pozostawać zatrudniony na tym samym stanowisku u jednego pracodawcy dłużej niż przez łącznie 18 miesięcy w ciągu kolejnych trzech lat. Wyjątek stanowi zatrudnienie pracownika tymczasowego na zastępstwo – w takim przypadku umowa może obowiązywać przez nawet 36 miesięcy.

Zalety pracy tymczasowej z punktu widzenia pracodawcy

Korzyści z postawienia na pracę tymczasową z punktu widzenia pracodawcy są naprawdę szerokie, bo zaliczają się do nich:

  • Natychmiastowy dostęp do pracowników – bez konieczności przeprowadzania rekrutacji.
  • Minimum formalności – obsługa pracowników tymczasowych leży po stronie agencji.
  • Elastyczne zatrudnienie – pracownicy tymczasowi są zatrudniani jedynie w ramach zapotrzebowania, na przykład w branżach sezonowych, takich jak turystyka czy budownictwo.
  • Korzyści finansowe – zatrudnianie pracowników tymczasowych wlicza się do kosztów zmiennych firmy.
  • Zatrudnienie na zastępstwo – to wygodna forma zastąpienia pracownika udającego się na dłuższy urlop, urlop macierzyński albo długie zwolnienie lekarskie.
  • Brak konieczności poszerzania stałego zatrudnienia – opłacalny krok na przykład, kiedy centrala firmy nie zgadza się na dodatkowe etaty.

Warto pamiętać, że leasing pracowniczy nie dotyczy wyłącznie pracowników o niskich kwalifikacjach. Coraz częściej ten model zatrudnienia sprawdza się również w przypadku specjalistów, czego dobrym przykładem jest leasing pracowniczy w branży IT.

Sylwia MachowskaSylwia Machowska
Źródło: Art. sponsorowany / Materiał dostarczony przez zleceniodawcę

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Laziska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.