W dużej mierze wygląd naszych stóp jest uzależniony od ich kondycji zdrowotnej. Oczywiście bardzo ważne jest zachowywanie podstawowej higieny, dokonywanie zabiegów złuszczających i nawilżających, ale to może okazać się niewystarczające, gdy na stopach pojawiają się mało estetyczne zmiany, takie jak kurzajki bądź odciski. W takiej sytuacji zaleca się zaczerpnięcie konsultacji podologicznej. Tylko specjalista może postawić właściwą diagnozę i zaproponować określone leczenie. Nie należy próbować pozbyć się schorzenia na własną rękę, a tym bardziej liczyć na to, że zmiany naskórne zanikną samoistnie. Odkładanie wizyty u podologa może okazać się bardzo nieprzyjemne w skutkach.
Czym są kurzajki, jak powstają i jak je zniwelować?
Kurzajki, czyli inaczej mówiąc brodawki wirusowe, pojawiają się na naszym ciele w momencie zakorzenienia się wirusa brodawczaka ludzkiego, tzw. HPV. Najczęstszymi miejscami ich występowania są dłonie i stopy, bowiem przenoszenie wirusa następuje poprzez dotyk bądź styczność zdrowej tkanki z wirusem. Szczególnie na takie sytuacje narażone są osoby o obniżonym systemie odpornościowym oraz posiadające na ciele okaleczenia/otarcia. Wizyta u podologa jest w zasadzie koniecznością, która pozwoli uniknąć rozprzestrzeniania się wirusa. Zwlekanie z tą decyzją może spowodować zwiększenie dolegliwości bólowych i przyspieszyć namnażanie wirusa. Listę gabinetów podologicznych w poszczególnych miastach można znaleźć na stronie internetowej https://podolodzy.pl. Lekarz specjalista potrafi szybko i w sposób profesjonalny usunąć kurzajki. Należy przy tym pamiętać, że po tego rodzaju zabiegu konieczne jest pozostawanie pod stałą opieką lekarza prowadzącego, bowiem kurzajki to przypadłość znana z tego, że niekiedy nawraca. Pozbycie się nieestetycznych zmian wymaga zazwyczaj kilku wizyt, aczkolwiek czas trwania terapii jest uzależniony od wielu czynników indywidualnych.
Nagniotki, czyli tzw. odciski - skąd się biorą, jak je usunąć?
Częstym schorzeniem stóp są nagnotki, potocznie zwane odciskami. Za ich powstawanie najczęściej odpowiedzialne jest niekomfortowe obuwie - zbyt małe, zbyt wąskie bądź zbyt luźne w palcach. Nie jest to jedyna przyczyna ich pojawiania się, bowiem do tego może przyczynić się wiele schorzeń, przykładowo związanych z odkształceniami stopy. Ogólnie rzecz ujmując długotrwały nacisk na stopę powoduje bolesne zrogowacenie naskórka. Pojawienie się odcisków powinno każdego skłonić do odwiedzenia gabinetu podologicznego. Lekceważenie tej kwestii może prowadzić do silnych dolegliwości bólowych, stanów zapalnych utrudniających poruszanie się. Usuwanie odcisków odbywa się w ciągu kilku wizyt, przy tym dużo łatwiej jest zniwelować świeżo zaistniałe na naszym ciele zmiany, aniżeli, te które znajdują się na nim od dawna. Zadaniem lekarza podologa jest również przekazanie informacji na temat profilaktyki tego schorzenia, aby nie dopuścić do jego nawrotów.