Wiadomości z Łazisk Górnych

Oczyszczacze powietrza z filtrem HEPA. Jak to jest zrobione?

  • Dodano: 2020-08-28 18:15

Filtr HEPA stanowi najważniejszy element w oczyszczaczu powietrza. To on odpowiada za oczyszczanie powietrza z wszelkich drobnych zanieczyszczeń, takich jak główne składniki smogu (pyły zawieszone PM10 i PM2.5). Tego typu filtry wykorzystywane są także w klimatyzatorach czy odkurzaczach. Filtry HEPA działają ze skutecznością blisko 99,9%.

Czym jest i co usuwa filtr HEPA?

Filtr HEPA wykonany został głównie z polipropylenu. Jego struktura przypomina cienką bibułę, która złożona została w kształt harmonijki. Mikroskopijnej wielkości pory, niewidoczne dla gołego oka są w stanie przechwycić cząstki różnej wielkości - nawet te o mniejsze od 0,3 µm. Filtr HEPA doskonale usuwa z powietrza pyłki kurzu, alergenów i smogu. Ponadto doskonale radzi sobie on także z wirusami i bakteriami. Szczególną rolę odgrywa także w czasie okresu grzewczego, kiedy to mamy do czynienia ze smogiem. Zawarte w nim substancje, takie jak pyły zawieszone PM2.5 i PM10 są bardzo szkodliwe dla naszego układu oddechowego i prawidłowego funkcjonowania całego organizmu.

Rodzaje filtrów HEPA 

Filtry możemy podzielić ze względu na poziom skuteczności, określonych według europejskich norm EN1822:2009 oraz ISO 29463:2011. Wyróżniamy trzy główne grupy filtrów:

  • EPA - skuteczne filtry powietrza,

  • HEPA - wysokoskuteczne filtry powietrza,

  • ULPA - filtry o najwyższej skuteczności. Są one wykorzystywane w miejscach, gdzie musi być sterylnie, np. w laboratoriach.

Domowe oczyszczacze powietrza zazwyczaj posiadają filtr EPA E12 lub HEPA H13. W bardziej profesjonalnych produktach montowany jest filtr HEPA H14.

Sposób działania filtra HEPA

Oczyszczanie powietrza w filtrach HEPA opiera się na czterech różnych mechanizmach, w zależności od rodzaju zanieczyszczenia.

  • Przesiewanie - najpopularniejsza forma oczyszczania powietrza. Duże cząstki zostają na filtrze, gdyż nie zmieszczą się one pomiędzy włóknami. Taki sposób niestety skraca żywotność i skuteczność filtra, gdyż mniejsze zanieczyszczenia nie mają szans na przejście przez filtr. Rozwiązaniem tego problemu w niemal wszystkich oczyszczaczach powietrza jest filtr wstępny, który wyłapuje wszystkie większe zanieczyszczenia.
  • Dyfuzja - dotyczy mniejszych zanieczyszczeń, które poruszają się chaotycznie i przypadkowo wpadają na włókno filtra i się na nim zatrzymują.
  • Inercja - dotyczy zanieczyszczeń o dużej wielkości i masie. Cząstki nie zmieniają kierunku wraz z zmianą kierunku przepływu powietrza. Poruszają się tym samym torem aż do momentu napotkania włókna filtra.
  • Przechwycenie - dotyczy cząstek o średniej wielkości, które podążają wraz ze strumieniem powietrza, w bezpośredniej bliskości włókna i gdy przypadkowo go dotkną, zostają zatrzymane.

Podsumowanie - Oczyszczacze z filtrem HEPA 

Oczyszczacz powietrza z filtrem HEPA to gwarancja czystego powietrza w Twoim domu. Jego budowa i wykorzystane w nim wysokiej jakości materiały gwarantują zatrzymywanie nawet najdrobniejszych zanieczyszczeń. Dzięki takiemu systemowi filtracji szybko można pozbyć się alergenów, roztoczy, kurzu, pyłków czy innych szkodliwych dla naszego zdrowia substancji znajdujących się w powietrzu. W domowych oczyszczaczach najczęściej wykorzystywany jest filtr klasy H13 lub E12 - zapewniają one ponad 99% skuteczności w oczyszczaniu.

GoodAir posiada szeroką ofertę oczyszczaczy powietrza z filtrem HEPA.

Nie zwlekaj i sprawdź już teraz: https://goodair.pl/oczyszczacze-powietrza

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Laziska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.