Wiadomości z Łazisk Górnych

Obróbka skrawaniem stali nierdzewnej - co warto wiedzieć?

  • Dodano: 2018-09-05 15:00, aktualizacja: 2023-10-11 12:00

W dzisiejszych czasach produkcja stali nierdzewnej oparta jest o najnowsze technologie. Mimo tego wymaga ona dodatkowej obróbki, podczas której zmieniane są jej właściwości chemiczne oraz fizyczne. Najczęściej taki materiał poddawany jest obróbce skrawaniem, gdyż zapewnia doskonałe efekty. Oczywiście obróbka plastyczna, spawanie czy szlifowanie również może być zastosowane. Wszystko tak naprawdę zależy od potrzeb.

Obróbka skrawaniem - jaki rodzaj stali wybrać?
Obróbka skrawaniem stali niedawnej jeszcze do niedawna przysparzała wielu problemów, które wynikały z faktu, iż austenityczne stale nierdzewne poprzez własność materiału były naprawdę trudne do obróbki. Wraz z rozwojem metalurgicznej technologii powstały nowe gatunki stali nierdzewnej, które łatwo poddają się obróbce skrawaniem:

  • stale automatowe, w przypadku których obróbka skrawaniem jest możliwa dzięki wzbogaceniu ich o stężenie siarki i fosforu.
  • stale automatowe, które posiadają kontrolowane stężenie tlenkowych wtrąceń.

Wybór odpowiedniego rodzaju stali nierdzewnej jest tak naprawdę uzależniony od indywidualnych potrzeb. Warto jednak pamiętać, iż zwiększone stężenie siarki w stali nierdzewnej może spowodować obniżenie jej właściwości i pękanie podczas obróbki plastycznej.

Dobór narzędzi ma znaczenie
Tak, to prawda. Przy obróbce skrawaniem należy zwrócić szczególną uwagę na prawidłowy dobór narzędzi, które będą odpowiadały za jakość obrabianej powierzchni. Narzędzia mają też znaczący wpływ na sam proces obróbki, należy więc zastanowić się, czy wybrać:

  • szybkotnące stale które dodatkowo pokryte są twardymi powłokami,
  • węgliki spiekane,
  • specjalną ceramikę narzędziową, która posiada dodatkowo krzemowe włókna,
  • cermetale.

Nie mając wiedzy ani rozeznania w temacie obróbki skrawaniem warto o pomoc zwrócić się do specjalistów, bo toczenie ze stali nierdzewnej, obróbka plastyczna czy szlifowanie wymaga i wiedzy i doświadczenia.

Cermetale- czy warto je stosować?
Obecnie cermetale zazwyczaj wykorzystywane są do obróbki nierdzewnej stali, która w składzie posiada węglikoazotek dodatkowo spiekany z metaliczną fazą. Dużą zaletą cermetali jest fakt, iż mogą być wykorzystywane do obróbki z dużymi prędkościami. Idealnie nadadzą się do finalnej obróbki, gdyż zapewniają wysoką jakość obrabianych powierzchni. Stosując cermetale, nie ma potrzeby wykonywania dodatkowego szlifowania wykończającego.

Obróbka skrawaniem - o czym nie należy zapominać?
Przy obróbce skrawaniem metali nierdzewnych panują określone zasady, dzięki którym cały proces przebiega sprawnie i co ważne daje oczekiwane efekty. Przede wszystkim należy stosować odpowiednie maszyny zaopatrzone w solidne uchwyty oraz odpowiedni rodzaj elementów tnących, które zawsze powinny być ostre. Należy też zmniejszyć do minimum wszelkie wibracje, które mogą negatywnie wpływać na proces obrabiania stali. Frezowanie, toczenie czy obróbka plastyczna wymagają przede wszystkim precyzji, dlatego takie prace powinien wykonywać fachowiec z doświadczeniem.

 niedawnej jeszcze do niedawna przysparzała wielu problemów, które wynikały z faktu, iż austenityczne stale nierdzewne poprzez własność materiału były naprawdę trudne do obróbki. Wraz z rozwojem metalurgicznej technologii powstały nowe gatunki stali nierdzewnej, które łatwo poddają się obróbce skrawaniem.


Źródło: Mat. zewnętrzne