Wiadomości z Łazisk Górnych

O czym warto wiedzieć zakładając ogród naturalny

  • Dodano: 2017-05-08 13:15

Ogrody naturalne są niezwykle piękne, dobrze można w nich odpocząć od miejskiego zgiełku. Coraz więcej osób chce mieć ogród naturalny, ale nie zawsze ma świadomość, że taki ogród to ogromne wyzwanie.

Podstawowe założenia ogrodu naturalnego

Jak sama nazwa mówi jest to ogród zgodny z naturą, a więc musi być dostosowany do otaczającej go przyrody. Zapewni to prawidłowe funkcjonowanie całego ekosystemu. W takim ogrodzie wykorzystujemy wszystkie zastane elementy, nie wyrównujemy terenu, nie wycinamy zastanych drzew i krzewów, nasz ogród musi się w to wpasować. Będzie to z korzyścią dla przyrody i dla nas.

Ogród naturalny wymaga pielęgnacji, może nie tak pracochłonnej jak idealnie przystrzyżony trawnik czy klomb. Nie wolno jednak pozostawić roślin samopas, bo wkrótce ogród będzie zarośnięty chaszczami i bardzo chaotyczny.

Wszystkie elementy w ogrodzie, takie jak ogrodzenie, czy mała architektura muszą być wykonane z materiałów naturalnych, które będą harmonizowały z otaczającą roślinnością. Do ograniczenia terenu dla rozrostu danych gatunków można wykorzystać niskie palisady wykonane z odpowiednio zaimpregnowanego drewna,

Ważnym punktem w ogrodzie jest zbiornik wodny, może to być płynący naturalny strumyk albo możemy wykonać niewielki sztuczny staw. Będzie naturalnym siedliskiem dla żab, jaszczurek i owadów oraz poidłem dla ptaków, jeży. Jak podpowiadają specjaliści z www.produktyogrodowe.pl, w ogrodzie naturalnym nie warto korzystać z osiągnięć przemysłu chemicznego, z kolei wzbogacanie ziemi następuje drogą naturalną, przy pomocy obornika, kompostu, do oprysków roślin używane są wywary ziołowe.

Jak zaplanować przestrzeń w ogrodzie naturalnym?

Nie ma w nim miejsca na wybetonowane alejki, eleganckie klomby, rozległe trawniki. Przez ogród prowadzą ścieżki wykonane z kamienia, bali drewnianych, drobnych kamyków, powinny przeplatać się tak, jak ścieżki w lesie. Przy nich można ustawić drewniane ławki, na których można odpoczywać.

W naturalnym ogrodzie rośliny nasadzane są obok siebie, bez regularnych grządek. To właściwy dobór roślin jest sprawą najtrudniejszą, najlepiej zasięgnąć rady kogoś doświadczonego.

Tradycyjne trawniki zastępowane są przez coraz popularniejsze łąki kwietne, wystarczy skosić je 2, 3 razy w roku. Nie dość, że zaoszczędzimy sobie dużo pracy, to będziemy mogli podziwiać na niej piękne motyle i pracowite owady siadające na czerwonych makach, niebieskich chabrach i żółtym mniszku. Kolorystycznie kompozycja doskonała.

Ile pracy wymaga ogród naturalistyczny?

Zdecydowanie mniej niż ogrody zakładane w innych stylach, ale trzeba pamiętać, że nie można puścić go na żywioł. Takie ogrody, jakie oglądamy na zdjęciach wymagają przede wszystkim czasu, cierpliwości, wiedzy i trochę pracy. Najwięcej pracy w ogrodzie jest na wiosnę i jesienią, kiedy trzeba usunąć uszkodzone rośliny i ewentualnie nasadzić nowe.

W ogrodach naturalnych sadzi się głownie rośliny o szybkim wzroście i płożące, które wymagają przycinania, by nie zdominowały pozostałych i nie przedarły się poza wyznaczony teren, np. na ścieżki. Takie prace wystarczy wykonać raz w roku.

Dobrze zorganizowany ogród naturalny będzie oazą spokoju i idealnym miejscem do wypoczynku na łonie natury.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Laziska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.