Wiadomości z Łazisk Górnych

Komu i do czego przyda się młot pneumatyczny

  • Dodano: 2024-06-07 12:00

Młot pneumatyczny, często nazywany również młotem udarowym, jest ciekawym narzędziem, które można wykorzystywać do wielu różnych zastosowań. Do wprawiania go w ruch potrzebne jest sprężone powietrze, dzięki czemu korzystanie z niego praktycznie nie męczy ramion ani nadgarstków. Co więcej, dzięki zasilaniu sprężonym powietrzem praca nim przebiega szybko i przyjemnie. Kto w takim wypadku powinien zdecydować się na zakup młota pneumatycznego? Czym kierować się podczas jego wyboru?

Co to jest młot pneumatyczny?

Młotki pneumatyczne to zmechanizowane wersje klasycznych młotków, do których można podłączać szeroką gamę specjalistycznego osprzętu. Umożliwia to wykorzystywanie ich do szeregu prac takich jak m.in.: · dłutowanie; · skuwanie płytek ceramicznych; · wyburzanie ścian; · wybijanie połączeń mechanicznych oraz elementów konstrukcyjnych; · asystowanie przy odkręcaniu zapieczonych śrub; · usuwanie szlaki spawalniczej oraz innych zabrudzeń z powierzchni spawanej stali; · kruszenie materiałów budowlanych; · zakuwanie nitów; · usuwanie rdzy oraz starych powłok lakierniczych; Profesjonalny młot pneumatyczny dostępny w ofercie sklepu Domitech działa dzięki wykorzystywaniu sprężonego powietrza, które przy pomocy mechanizmu sprężynowego porusza głowicę urządzenia, wprawiając ja w ruch posuwisto-zwrotny. Pneumatyka pozwala na osiągnięcie wysokiej częstotliwości pojedynczych udarów, które mogą przekraczać pułap nawet 50 uderzeń na sekundę (ponad 3000 uderzeń na minutę). Przemyślana konstrukcja młotka pneumatycznego jest stosunkowo prosta, dzięki czemu jest to łatwe w serwisie i zarazem wysoce niezawodne narzędzie. Z kolei jego niewielka waga oraz ergonomiczna rękojeść znacząco redukują zmęczenie korzystającej z niego osoby.

W jaki sposób zbudowany jest młot pneumatyczny?

Podstawowym składnikiem młotka pneumatycznego jest tłok, który porusza się wewnątrz cylindra. Powietrze sprężone jest doprowadzane do narzędzia, powodując ruch tłoka, który z kolei uderza w osadzony w głowicy osprzęt. Może być nim m.in. zminiaturyzowane kowadełko, dłuto, szpic, przyrząd do nitowania czy specjalna metalowa szczotka. Ręczny młot pneumatyczny pozwala na regulację częstotliwości uderzeń poprzez precyzyjne kontrolowanie stopnia przepływu powietrza. Dzięki temu to narzędzie może zostać z łatwością dostosowane do wymagań obróbki poszczególnych materiałów.

Jak wybrać dobry młotek pneumatyczny?

Przy wyborze młotka pneumatycznego należy zwrócić szczególną uwagę na kilka zasadniczych czynników. Pierwszym z nich zdecydowanie jest ciśnienie robocze. Wyraża się je w barach i im jest ono większe, tym mocniejsza zazwyczaj będzie siła pojedynczego udaru. Ma to szczególne znaczenie podczas prac remontowych oraz wyburzeniowych. Dobrej klasy młotki pneumatyczne działają przy ciśnieniu oscylującym wokół pułapu 6 bar. Kolejnym ważnym aspektem jest sposób montażu osprzętu roboczego, który można zamontować w głowicy młota pneumatycznego. W końcu różne typy dłut, szpiców czy innych końcówek pozwolą na przystosowanie narzędzia do nawet najbardziej wymagających zadań. Dobry młotek pneumatyczny wyposażony jest w uniwersalny uchwyt sześciokątny, który umożliwia szybką i co ważniejsze, beznarzędziową zmianę osprzętu. Ważna jest też ergonomia użytkowania. Każdy młotek pneumatyczny w naturalny sposób będzie generować pewną ilość wibracji podczas pracy, dlatego też niezwykle ważne jest ich aktywne tłumienie. Najczęściej realizowane jest to poprzez zastosowanie wygodnych rękojeści o ergonomicznym kształcie. Są one wykonane z elastycznego tworzywa sztucznego, które pozwala zmniejszyć ilość drgań przekazywanych na dłonie operatora.

Młotek pneumatyczny to nie wszystko – ważna jest też dobra sprężarka powietrza!

Nawet najlepszy młot pneumatyczny to tylko połowa sukcesu. Drugą część stanowi wydajna sprężarka wyposażona w odpowiednio duży zbiornik ciśnieniowy. Ją również można znaleźć w ofercie sklepu Domitech w atrakcyjnej cenie. Na szczęście ręczne młotki pneumatyczne nie są specjalnie wymagające. Do ich zasilania wystarczy sprężarka powietrza zdolna do kompresowania powietrza do ciśnienia 8 bar. Młotki pneumatyczne nie wymagają też przesadnie dużego przepływu powietrza. Nawet najpotężniejsze modele ręczne zapewnią wydajną pracę przy przepływie odpowiadającym około 250 – 340 l/min. Dlatego też, aby zapewnić im wystarczająco duży bufor ciśnienia, warto mieć sprężarkę sparowaną ze zbiornikiem o pojemności przynajmniej 25 litrów. Natomiast do pracy ciągłej lepiej jest sięgnąć po sprężarkę z 50-litrowym zbiornikiem. Z kolei do bardziej okazjonalnego wykorzystywania oraz prac w terenie można też z powodzeniem stosować przenośne kompresory powietrza zasilane akumulatorowo. Najczęściej posiadają one zintegrowany zbiornik ciśnieniowy o pojemności kilku litrów. Umożliwi to kilkanaście sekund pracy ciągłej, co może wydawać się krótkim czasem, jednak w zupełności wystarczy do usunięcia szlaki spawalniczej lub wybicia różnego rodzaju sworzni.

Dlaczego warto kupić młot pneumatyczny?

Jedną z kluczowych zalet młota pneumatycznego jest jego duża moc przy stosunkowo małych wymiarach. Dzięki wykorzystaniu sprężonego powietrza, narzędzie to jest w stanie wygenerować uderzenia o dużej sile, co jest niezbędne w pracach budowlanych i górniczych. Dodatkowo, młoty pneumatyczne są często projektowane z myślą o ergonomii i wygodzie użytkowania. Nowoczesne modele są wyposażone w systemy redukujące wibracje, co znacząco zmniejsza zmęczenie operatora i pozwala na dłuższą pracę bez ryzyka urazów. Ponadto, młoty pneumatyczne są łatwe w obsłudze i konserwacji, co przekłada się na ich popularność wśród użytkowników.

Sylwia MachowskaSylwia Machowska
Źródło: Art. sponsorowany / Materiał dostarczony przez zleceniodawcę

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Laziska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.