Wiadomości z Łazisk Górnych

Kiedy jest potrzebny skuteczny antyperspirant, a kiedy wystarczy dezodorant?

  • Dodano: 2021-10-06 09:15, aktualizacja: 2021-12-23 12:05

Podstawowymi produktami, które pozwalają zadbać o naszą higienę osobistą w ciągu dnia, są antyperspiranty i dezodoranty. Jednak wiele osób, kupując tego typu produkty, nie zastanawia się nad ich właściwym przeznaczeniem. Warto bowiem pamiętać, że dezodorant i antyperspirant to dwa zupełnie różne kosmetyki o odmiennym działaniu. Dowiedz się, w jakich sytuacjach należy je stosować i jak wybrać skuteczny antyperspirant.

Dezodorant i antyperspirant – najczęściej popełniane błędy

Pocenie się to naturalny proces fizjologiczny, który zachodzi w naszym ciele. Umożliwia naszemu organizmowi termoregulację, która z kolei chroni go przed przegrzaniem, na przykład w trakcie upałów, intensywnego wysiłku fizycznego czy nawet podczas zmagania się z wysoką gorączką. Mimo tak wielu przydatnych funkcji pot nie jest mile widziany wśród większości z nas, dlatego staramy się go zwalczyć na różne sposoby.

W walce z nim pomocny może być zarówno dezodorant, jak i skuteczny antyperspirant, warto jednak znać różnicę pomiędzy tymi dwoma produktami oraz to, w jaki sposób działają. Jest to niezwykle istotne, ponieważ wiele osób korzysta z antyperspirantu w niewłaściwych sytuacjach, podobnie zresztą wygląda sytuacja z dezodorantem. Jeśli Twoim problemem jest nadmierna potliwość, dezodorant nie pomoże Ci w jej ograniczeniu. Z kolei jeśli zmagasz się z nieprzyjemnym zapachem potu, nawet najbardziej skuteczny antyperspirant go nie zneutralizuje.

Dezodorant i antyperspirant – różnice

Kiedy stosować dezodorant, a kiedy antyperspirant? Posiadanie tej wiedzy jest istotne, gdyż pomaga nam dobrać produkt, którego rzeczywiście potrzebujemy i zwalczyć problem, z którym aktualnie się mierzymy. Dezodorant to produkt dla tych osób, których problemem jest nieprzyjemny i wyczuwalny zapach potu. Tym samym jest to także rozwiązanie dla tych, którzy pocą się w sposób umiarkowany. W dezodorancie znajdują się substancje, które wykazują działanie antybakteryjne, bowiem to właśnie bakterie obecne na naszej skórze odpowiadają za to, że nasz pot ma nieprzyjemny zapach. 

W wielu klasycznych dezodorantach jednym ze składników jest alkohol etylowy i sztuczne kompozycje zapachowe, które mogą podrażniać skórę. Dlatego też tak ważne jest, aby nigdy nie stosować dezodorantu zaraz po depilacji. Aktualnie można jednak zauważyć, że na rynku pojawia się coraz więcej dezodorantów, które w swoich składzie zawierają substancje aktywne pochodzenia roślinnego, jak np. wyciąg z szałwii, zielonej herbaty, aloesu, tymianku, rozmarynu czy lawendy.

Skuteczny antyperspirant – cechy

Z kolei antyperspirant to produkt, którego stosowanie zaleca się w przypadku osób, których problemem nie jest brzydki zapach potu, a nadmierna potliwość. Jego zadaniem jest przede wszystkim blokowanie gruczołów potowych. Antyperspirant zazwyczaj jest kosmetykiem bezzapachowym, choć zdarzają się produkty, które oprócz składników zmniejszających wydzielanie potu zawierają kompozycje zapachowe oraz są wzbogacone o substancje o działaniu antybakteryjnym. Jednak w dalszym ciągu, w przeciwieństwie do dezodorantów, zapach antyperspirantu jest bardzo delikatny i nie koliduje np. z perfumami, których aktualnie używamy.

Jak prawidłowo stosować antyperspirant?

Aby działanie antyperspirantu rzeczywiście było skuteczne i przynosiło nam korzyści, należy pamiętać o kilku istotnych zasadach odnośnie jego prawidłowego stosowania. Przede wszystkim antyperspirant lepiej aplikować na noc przed snem niż w ciągu dnia lub rano. Aktywność naszych gruczołów potowych jest niższa niż w dzień, dzięki czemu preparat zdąży się lepiej wchłonąć. 

Bardzo istotne jest, aby antyperspirant zawsze aplikować na czystą i osuszoną skórę. Kiedy nasza skóra jest wilgotna, każdy antyperspirant będzie się wchłaniał gorzej, przez co będzie o wiele mniej skuteczny. Ponadto tego rodzaju preparaty należy nakładać z umiarem. Dodatkowa warstwa antyperspirantu nie sprawi, że będzie on działał lepiej – jedna lub maksymalnie dwie warstwy w zupełności wystarczą i zapewnią odpowiednią ochronę.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Laziska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.