Wiadomości z Łazisk Górnych

Jakie są najbardziej poszukiwane zawody w powiecie mikołowskim?

  • Dodano: 2023-08-07 13:00

Rekordowo niskie bezrobocie na tle kraju, różnorodność ofert, programy wsparcia dla mieszkańców w szukaniu pracy oraz pomoc dla przedsiębiorców tworzących nowe miejsca pracy – sytuacja na rynku pracy powiatu mikołowskiego w 2023 roku wydaje się stabilna. Dowodem na rynek pracy pracownika jest też fakt, że w najnowszym badaniu Barometr Zawodów nie wskazano ani jednej profesji nadwyżkowej w powiecie. Pracodawcy mają za to spory problem z zapełnieniem stanowisk w aż 25 grupach zawodowych. Kto znajdzie pracę w powiecie mikołowskim od ręki?

Praca w Łaziskach Górnych i powiecie mikołowskim od zaraz

Barometr Zawodów jest rokrocznym badaniem inicjowanym przez resort pracy – stanowi prognozę zapotrzebowania na kadrę pracowniczą w danym regionie. W badaniu brane są pod uwagę dane z GUS oraz powiatowych urzędów pracy na temat m.in. rodzaju i liczby ogłoszeń od pracodawców, liczby kandydatów do pracy na dane stanowiska. Na tej podstawie tworzone są listy tzw. zawodów deficytowych, nadwyżkowych i pozostających w równowadze popytu i podaży na lokalnych oraz ponadlokalnych rynkach pracy. 

Można założyć, że osoby wykonujące profesje deficytowe mają szansę na pracę praktycznie od ręki. Mogą spodziewać się licznych ofert, a także niewielkiej bądź żadnej konkurencji w czasie rekrutacji. Z kolei przedstawiciele zawodów nadwyżkowych mogą nie znaleźć pracy w regionie. Zaleca się im poszerzenie kwalifikacji, szukanie pracy w pokrewnych dziedzinach, przebranżowienie.

Dobra wiadomość jest taka, że prognoza na 2023 rok dla powiatu mikołowskiego nie uwzględnia ani jednego zawodu nadwyżkowego. Mówi z kolei o deficycie szukających pracy:

  • w oświacie – asystentów nauczycieli, wychowawców, nauczycieli przedszkoli, przedmiotów zawodowych i zajęć praktycznych w nauce zawodu, 
  • w ochronie zdrowia, opiece społecznej i służbach – psychologów i psychoterapeutów, opiekunów osób starszych bądź z niepełnosprawnością, pracowników socjalnych, pracowników służb mundurowych,
  • w IT – projektantów oraz administratorów baz danych, programistów,
  • w TSL – kierowców ciężarówek, magazynierów, 
  • w gastronomii i produkcji żywności – piekarzy, pomocy kuchennych, przetwórców mięsa i ryb, 
  • w przemyśle i motoryzacji – mechaników samochodowych, blacharzy i lakierników aut, elektryków, elektromechaników, monterów maszyn i urządzeń, ślusarzy, pracowników fizycznych w produkcji i prostych pracach, 
  • w budownictwie – robotników budowlanych, pracowników robót wykończeniowych, murarzy, tynkarzy, brukarzy.

W powiecie mikołowskim dostępna jest także praca dla Ukraińców. Uchodźcom zaleca się rejestrację w Powiatowym Urzędzie Pracy w Mikołowie, a także sprawdzenie informacji na stronie urzędu w zakładce: Rynek pracy – pomoc dla obywateli Ukrainy.

Praca w województwie śląskim – gdzie szukać ofert?

Najwięcej różnorodnych ogłoszeń w regionie można znaleźć na popularnych portalach rekrutacyjnych, np. Praca.pl. Jest to serwis ogólnopolski, pozwalający jednak na filtrowanie ofert i dotarcie do propozycji od lokalnych pracodawców. Na przykład żeby zobaczyć ogłoszenia typu praca Łaziska Górne, wystarczy podać nazwę tej miejscowości w pasku wyszukiwania. 

Korzystanie z serwisu rekrutacyjnego na sporo zalet. Na Praca.pl dostępne są darmowe narzędzia ułatwiające szukanie pracy i pomagające przejść przez rekrutację, np. Job Alert, Kreator CV, Kalkulator Wynagrodzeń. Po założeniu konta w serwisie, co także jest bezpłatne, można aplikować na wybrane oferty jednym kliknięciem oraz śledzić historie swoich rekrutacji. To naprawdę znaczne ułatwienie, szczególnie jeśli planujemy wysłanie dużej liczby zgłoszeń. 

Kolejnym rzetelnym źródłem oferty pracy jest Powiatowy Urząd Pracy w Mikołowie. Osobom bez pracy bądź planującym zmianę miejsca zatrudnienia zaleca sie rejestrację jako osoba bezrobotna albo szukająca pracy – można to zrobić online, w urzędzie albo hybrydowo (złożyć dokumenty przez internet i umówić się na spotkanie). Ogłoszenia z PUP publikowane są też w Centralnej Bazie Ofert Pracy, dostępnej w kilku wersjach językowych, np. ukraińskiej i rosyjskiej. Taka baza może więc stanowić sporą pomoc dla osób celujących w pracę dla uchodźców. 

Jednak rola urzędu nie ogranicza się do pośrednictwa pracy. Warto pytać w szczególności o szkolenia, możliwość uzyskania dofinansowania np. na podniesienie kwalifikacji, studia podyplomowe, staż itp. Dobrze jest też zapoznać się z Kalendarzem Targów Pracy, Giełd i Szkoleń, dostępnym na stronie urzędu.

Karolina GoikKarolina Goik
Źródło: Art. sponsorowany / Materiał dostarczony przez zleceniodawcę

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Laziska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.