Wiadomości z Łazisk Górnych

Jakie rozwiązania przy budowie domu warto rozważyć?

  • Dodano: 2021-05-13 10:00

Nowoczesne projekty domów są przemyślane w taki sposób, aby zwiększały ich funkcjonalność. Mają odpowiadać na konkretne potrzeby domowników, zaś rozkład pomieszczeń, odpowiednio przemyślany już na etapie planowania, wspierać ich w utrzymaniu czystości jak najmniejszym wysiłkiem.

Rozwiązanie numer 1: usytuowanie tarasu względem stron świata

Najbardziej funkcjonalne projekty domów z poddaszem uwzględniają zaplanowanie tarasu od strony południowej. Takie usytuowanie pozwala czerpać jak najwięcej korzyści w okresie wiosennym i letnim z dużej ilości słońca oraz długiego dnia. Nie zawsze jednak może się to okazać najlepsze rozwiązanie – choćby z powodu mało atrakcyjnego czy też hałaśliwego otoczenia budynku z tej akurat strony. Zanim wybierze się konkretny projekt domu i wrysuje go w działkę, warto przejrzeć miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego pod kątem planowanych inwestycji i przeznaczenia sąsiadujących terenów. Niejeden inwestor już, ciesząc się otoczeniem pól wokół domu, wybudował rozłożysty taras, by 2-3 lata po zakończeniu naprzeciw niego wyrósł potężny apartamentowiec z oknami skierowanymi dokładnie na jego miejsce wypoczynku.

Rozwiązanie numer 2: garderoba

Wielu inwestorów przymierzających się do budowy domu rozważa stworzenie w nim garderoby. Coraz częściej można mówić nawet o więcej niż tylko jednym tego typu pomieszczeniu. Wielu rodziców decyduje się zaprojektować także garderobę dla swoich pociech. To funkcjonalne i bardzo przydatne rozwiązanie, dzięki któremu można zrezygnować z zagracających pokoje szaf. Mając garderobę tuż przy sypialni zdecydowanie łatwiej też utrzymać porządek w poszczególnych elementach odzieży. Planując urządzenie garderoby, zaplanuj półki na takiej wysokości, aby bez problemu można było do nich sięgnąć.

Rozwiązanie numer 3: pojemny wiatrołap z garderobą lub szatnią

Warunki atmosferyczne panujące w Polsce bywają bardzo kapryśne. Śnieg, błoto pośniegowe, deszcz – panująca przez wiele miesięcy roku plucha sprawia, że w wiatrołapie trudno utrzymać porządek. Gdy przychodzimy do domu, obuwie jest brudne. Dodatkowa, przylegająca do wiatrołapu garderoba lub szatnia, sprzyja utrzymaniu butów w większym porządku. Pozwala przeprowadzić wszelkie czynności higieniczne, takie jak wycieranie czy pastowanie obuwia, a przy okazji również zabrać je z widoku osób wchodzących do domu.

Rozwiązanie numer 4: oświetlenie w ciągu komunikacyjnym

Zarówno na korytarzu na dolnej kondygnacji, jak też na piętrze warto zaprojektować w taki sposób światło, aby bezpiecznie móc poruszać się na trasie pokój-kuchnia czy pokój-łazienka. Dobrze, aby włączniki znajdowały się po obu stronach korytarza – na jego początku i końcu. Idąc wieczorem z herbatą możemy wówczas wygodnie wyłączyć światło, gdy znajdziemy się tuż przy pokoju, do którego zmierzamy. Nie musimy w tym celu wracać. Można również w celu ułatwienia sobie życia zainstalować specjalną czujkę. Wówczas, wychodząc z każdego pomieszczenia, ma się pewność, że czujka wyłapie ruch domownika i wykona odpowiednią czynność, czyli włączy światło w danej przestrzeni. To wygodne rozwiązanie, które sprawdza się między innymi w przypadku brudnych dłoni. Kontakty pozostają zdecydowanie bardziej czyste.

Podsumowując, szereg nowoczesnych rozwiązań lub po prostu przemyślany projekt domu jednorodzinnego pozwala stworzyć domową przestrzeń, która lepiej odpowiada na potrzeby użytkowników – tak małych, jak i dużych. Warto rozważyć ich wdrożenie – najłatwiej zrobić to jeszcze na etapie planu budynku na kartce czy na ekranie komputera. Późniejsze przeróbki budowlane mogą wiązać się z poniesieniem niemałych kosztów.

Dodaj komentarz

W związku z nadchodzącą ciszą wyborczą, możliwość komentowania artykułów na naszej stronie zostanie tymczasowo zablokowana.
Dziękujemy za zrozumienie i zachęcamy do powrotu do dyskusji po zakończeniu ciszy wyborczej.