Zawód ratownika medycznego objęty jest obowiązkiem doskonalenia zawodowego. Oznacza to, że w pięcioletnim cyklu edukacyjnym należy uzyskać 200 punktów edukacyjnych – z czego większość musi pochodzić z kursów zakończonych egzaminem. Udział w szkoleniach dla ratowników medycznych często jest płatny, natomiast formy płatności bywają różne – podobnie jak źródła finansowania. Zazwyczaj uczestnicy muszą zapłacić za kurs z własnej kieszeni, jednak wiele kursów objętych jest rozmaitymi formami dofinansowania. Jak można się o nie starać?
Źródła finansowania szkoleń
Częstym źródłem finansowania szkoleń są fundusze Unii Europejskiej. Obejmują one różne kursy, także szkolenia dla ratowników medycznych – jednak czasami trudno połapać się, czy na konkretne szkolenie można otrzymać fundusze. Zależy to przede wszystkim od tego, czy firma organizująca kurs zarejestrowała go w Bazie Usług Rozwojowych. Jeżeli tak, to możliwe jest uzyskanie dofinansowania z funduszy unijnych. Warto też zapoznać się z rozmaitymi programami operacyjnymi – często w ich ramach organizowane są objęte finansowaniem szkolenia dla ratowników medycznych. Warto poświęcić trochę czasu na znalezienie takiego szkolenia, za które nie trzeba płacić pełnej kwoty.
Kto może starać się o dofinansowanie do szkolenia dla ratowników medycznych?
W zależności od rodzaju finansowania i funduszu, z którego pochodzą środki mogą obowiązywać różne warunki uczestnictwa. Poza oczywistym – ukończonym bądź właśnie odbywanym wykształceniem medycznym – częste warunki to zamieszkanie lub wykonywanie pracy w określonym województwie. Osoby prowadzące działalność gospodarczą również nie zawsze mogą korzystać z finansowania. Warto szukać kursów w internecie, np. na stronie https://www.transmedyk.pl/kurs-doskonalacy-dla-ratownikow-medycznych/ – organizatorzy często informują, czy ich szkolenia dla ratowników medycznych są objęte możliwością dofinansowania. Jeżeli brakuje takiej informacji, można się z nimi skontaktować i dopytać – być może da się takie finansowanie uzyskać.