Wiadomości z Łazisk Górnych

Jak zdać maturę - niezawodne triki!

  • Dodano: 2022-06-17 06:00, aktualizacja: 2022-06-17 06:06

Każdy wie, że matura to poważna sprawa. Jednak żeby mniej się nią stresować, a do właściwego egzaminu podejść z luzem i pewnością siebie, warto poznać parę trików, które pozwolą nam szybciej, efektywniej oraz sprawniej zapamiętać i zrozumieć potrzebne informacje.

Poznaj mnemotechniki!

Mnemotechniki to specjalne techniki zapamiętywania, przechowywania i odtwarzania informacji. Kojarzysz tych wszystkich geniuszy w programach telewizyjnych, którzy potrafili w parę minut nauczyć się na pamięć paru stron tekstu? Używali oni właśnie tych technik. Jakie zatem przykładowe mnemotechniki wyróżniamy?

  • Rymy - tworzenie rymów lub krótkich historii, które je zawierają podczas zapamiętywania trudnych słów to bardzo skuteczna i popularna technika.
  • Haki pamięciowe - tworzenie skojarzeń przedmiotów z liczbami, które przypominają je wyglądem. Na przykład: 2 - łabędź, 0 - jajko, 1 - marchewka. Bardzo przydatne podczas zapamiętywania ważnych dat. Dzięki temu data 1022 tworzy w naszym umyśle połączenie marchewki, jajka i dwóch łabędzi, co bardzo łatwo sobie wyobrazić i zapamiętać.
  • Pałac pamięci - świetna do zapamiętywania list (np. listy witamin, rodzajów gleb czy królów Polski). Polega ona na wyobrażaniu sobie pozycji z naszej listy w konkretnych miejscach, które się z tą pozycją kojarzą (na przykład takich, które znajdują się na Twojej drodze do szkoły). Tym sposobem ulubiona piekarnia to Władysław Jagiełło, pomnik przy parku to Władysław Warneńczyk, a apteka to Kazimierz Jagiellończyk.

Samodzielnie twórz pytania!

Poznaj technikę odwróconych pytań. Bardzo często pojawia się ona wśród rad dotyczących efektownego uczenia się. Wyobraź sobie, że sam jesteś egzaminatorem i to właśnie ty masz za zadanie wymyślić pytania maturalne. Następnie postaraj się na nie odpowiedzieć.

Przykładowo: zależy Ci na dobrym wyniku egzaminu z geografii? Zaopatrz się w dobry podręcznik, na przykład "Oblicza geografii 2. Zakres rozszerzony" i na jego bazie, z każdego rozdziału samodzielnie stwórz dwa lub trzy przykładowe pytania maturalne i spróbuj na nie odpowiedzieć! Ta technika nauki zyskała dużą rzeszę fanów, a jej skuteczność jest naprawdę ogromna.

Odkryj schematy pytań egzaminacyjnych!

Pytania z egzaminu maturalnego często opierają się na powielanych schematach i skryptach. Warto poznać, w jaki sposób zadania są tworzone. Pozwoli to na idealne rozwiązywanie i odpowiadanie na pytania bez konieczności zapamiętywania tysięcy przeróżnych informacji.

W tym celu najlepszą metodą będzie prześledzenie wielu arkuszy maturalnych i dokładne analizowanie i porównywanie ze sobą pytań. Dzięki temu sam w krótkim czasie zdasz sobie sprawę jak bardzo tak naprawdę wszystkie te zadania są do siebie podobne i jak łatwo je rozwiązać.

Przygotowywanie się do matury wcale nie musi być drogą przez mękę. Często wystarczy parę prostych kroków i trików, aby zdać egzamin śpiewająco i bez najmniejszego problemu.

Sylwia MachowskaSylwia Machowska
Źródło: Art. sponsorowany / Materiał dostarczony przez zleceniodawcę

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Laziska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.