Często podczas zakupu samochodu możemy zastanawiać się nad tym, czy sprzedający nie chce ukryć przed nami defektów lub przykrej historii pojazdu, jednocześnie zawyżając jego cenę. Są to jedne z powodów, przez które zakup używanego samochodu może okazać się stresujący. Niestety w niektórych przypadkach ten stres i niepewność okazują się przykrą niespodzianką. Istnieje jednak sposób, który pomoże nam dowiedzieć się nieco więcej o samochodzie – jest nim numer VIN. Dowiedz się jak wygląda sprawdzanie aut po VIN i dlaczego jest to tak ważne.
Czym jest numer VIN?
Numer VIN to swoisty numer PESEL każdego samochodu, który został dopuszczony do użytkowania na drogach, w tym polskich ulicach. Sam termin VIN to skrót od Vehicle Identification Number, czyli Numer Identyfikacji Pojazdu. Dzięki niemu mamy możliwość wglądu w przeszłość auta, ale nie tylko, gdyż numer ten umożliwia zapoznanie się ze szczegółami dotyczącymi wielu innych danych pojazdu. Można tego dokonać w jednej z licznych wyszukiwarek dostępnych w Internecie.
Po raz pierwszy numer VIN pojawił się w 1954 roku, zaś został znacznie rozpowszechniony w latach osiemdziesiątych. Obecnie jego nadanie jest normą we wszystkich rejonach świata, a zarazem jednym z najważniejszych źródeł danych podczas zapoznawania się z samochodem, który mamy zamiar kupić.
Sprawdzanie aut po VIN – co oznaczają poszczególne znaki?
VIN to numer, który składa się z kombinacji 17 liter i cyfr. Podzielone są one na kilka sekwencji, a każda z nich związana jest z określonymi danymi pojazdu. Te zgrupowane są w trzech głównych częściach, z których pierwsza to tzw. WMI – zbiór znaków oznaczających producenta – kraj oraz markę pojazdu. WMI to skrót od World Manufacturer Identifier – Identyfikator Światowego Producenta.
Pierwszy znak WMI określa skąd pierwotnie pochodzi samochód, co jednocześnie może wskazywać na kraj, z którego pochodzi producent maszyny, na przykład litera „J” oznacza, że samochód został wyprodukowany w Japonii, „W” w Niemczech, natomiast numery rozpoczynające się cyfrą „1” wskazuje na samochód pochodzący ze Stanów Zjednoczonych. Znaki od 2 do 3 mówią o marce samochodu i jednocześnie o przeznaczeniu samochodu, dla przykładu „JH” to oznaczenia Hondy, „JN” Nissana, „SAJ” Jaguara, „TB” Skody, a „VG” Volkswagena.
Kolejną główną częścią znaku VIN jest VDS, czyli Vehicle Descriptor Section. Jest to sekcja opisująca pojazd i zajmuje w szeregu znaki od 4 do 9. W ciągu tych znaków znajdziemy informacje dotyczące konkretnych parametrów samochodu, szczegóły silnika, model i serię pojazdu, zastosowane nadwozie, wyposażenie wewnętrzne, a ostatni numer tej sekcji jest symbolem kontrolnym ustanawianym przez producenta samochodu. Warto tu zaznaczyć, że każdy producent na swój sposób wykorzystuje to miejsce w szeregu numeru VIN.
Trzecią główną częścią jest VIS – Vehicle Identifier Section, w której znajdują się informacje identyfikujące każdy pojazd. Pod numerami od 10 do 17 zakodowane są następujące dane: końcowy rok produkcji samochodu, numer identyfikujący fabrykę, w której auto zostało wyprodukowane, a także unikatowy i niepowtarzalny kod seryjnego numeru samochodu składający się z 6 cyfr w szeregu VIN od miejsc 12 do 17.
Warto zaznaczyć, że producenci z różnych regionów świata mogą w nieco inny sposób układać numery VIN dla wyprodukowanych przez siebie samochodów. Możliwe, że niektórym osobom podczas prób rozszyfrowania danych z numeru VIN sprawi to problemy. Samochody wyprodukowane w krajach Unii Europejskiej posiadają znormalizowany system zapisywania numeru Vehicle Identification Number, co jest określone w normie ISO 3779.
Gdzie sprawdzić auto po VINie?
Wiedząc już czym jest numer VIN i dlaczego jest tak przydatny podczas sprawdzenia samochodu przed zakupem, warto zastanowić się, gdzie sprawdzić auto po VIN. Tutaj sprawa jest znacznie mniej skomplikowana niż same próby rozczytywania numeru z danych sekwencji. Wystarczy skorzystać z jednej z dostępnych wyszukiwarek lub inaczej sprawdzarek numeru VIN w Internecie. Koniecznie należy jednak skupić się na sprawdzonej i solidnej wyszukiwarce, aby otrzymać w pełni rzetelne i zweryfikowane informacje na temat pojazdu. Jedną z nich jest historiaszkod.pl – sprawdzenie VIN sprawdzanie informacji w tej wyszukiwarce pozwoli na pełne poznanie samochodu, którym jesteśmy zainteresowani i dostarczenie nam kluczowego zestawu danych.
Numer VIN w samochodzie
Numer VIN znajduje się na stałym elemencie samochodu, co w myśl przepisów ma zapobiegać ewentualnemu „zaginięciu” tego samochodowego PESEL-u. Najczęściej jest on umieszczony w miejscach, które w przypadku prób uszkodzenia będą w stanie możliwie jak najbardziej uniknąć szkody. Są to na przykład kielich przedniego zawieszenia, okolice błotnika lub podłoga bagażnika. W przypadku zniszczenia lub złej czytelności numeru VIN właściciel musi udać się do rzeczoznawcy, a następnie Stacji Kontroli Pojazdów, gdzie otrzyma nową plakietkę. Jest to bardzo ważne, gdyż bez posiadania takiego numeru właściciel ani nie będzie mógł sprzedać, ani ze złomować pojazdu.
Sprawdzanie auta po VIN
Sprawdzanie auta po VIN jest niezwykle ważne i przynosi mnóstwo istotnych informacji. To więc jeden z kluczowych zabiegów, których należy dokonać przed kupnem samochodu, aby uniknąć możliwych nieprawidłowości i oszustw, a także przykrych niespodzianek w trakcie późniejszego korzystania z nowo zakupionego samochodu.