Wiadomości z Łazisk Górnych

Jak malować niski pokój?

  • Dodano: 2017-02-01 16:15

Niski pokój to problem nie tylko mieszkańców starych bloków, ale również domów jednorodzinnych, których wysokość pomieszczeń na poddaszu komplikują skosy. Ale odpowiednie kolory ścian i triki malarskie mogą zmienić kształt remontowanego pomieszczenia, zatuszować jego wady i skorygować. Jak malować niskie wnętrza, by optycznie wydały się bardziej przestronne?


Malowanie sufitu

Najprostszą zasadą jest pomalowanie sufitu na jaśniejszy kolor niż ściany. Biel o chłodnym odcieniu na suficie zestawiona z mocniej zaakcentowanymi ścianami sprawi, że pomieszczenie wyda nam się wyższe. Pamiętajmy, że w niskich wnętrzach należy zrezygnować z sufitu podwieszanego. Ten, choć tworzy bardzo modny efekt w połączeniu z zainstalowanym nań oświetleniem punktowym, obniży pomieszczenie.
Pamiętajmy, że smugi czy przebłyski na jego powierzchni wprowadzą do małego wnętrza niepotrzebny chaos. Aby tego uniknąć, malowanie sufitu należy rozpocząć od nakładania farby równolegle do ściany, na której znajduje się okno. Jeżeli w pokoju jest więcej okien, wybieramy to, przez które wpada najwięcej światła.


Sufit malujemy pasami: 1 na 1 m dwiema warstwami – podpowiada ekspert serwisu Pracownia-projekty.dom.pl - Drugą warstwę farby nakładamy już prostopadle do ściany z oknem, dzięki czemu pozbędziemy się smug na powierzchni.


Malowanie ścian


Kolor ścian powinien kilka centymetrów nachodzić na sufit. Jeżeli „osuniemy” sufit na ściany i pomalujemy na biało jeszcze kilkucentymetrowy pas, pomieszczenie wyda się niższe.

Dużym problemem są często pomieszczenia na poddaszu – zauważa ekspert www.DOM.pl. -  Niskie pomieszczenia są dodatkowo komplikowane przez kształt dachu. Na poddaszu warto pomalować skosy na ten sam kolor co sufit – w przeciwnym razie efekt może być zbyt przytłaczający wizualnie.


Pasy na ścianach


Modne elementy graficzne we wnętrzu również mogą wpłynąć na jego kształt. Aby podwyższyć pomieszczenie zastosujmy pasy, zarówno wykonane farbami, jak i modnymi tapetami. Ważne, aby to były pasy pionowe, na wszystkich czy chociaż na jednej ścianie.


Oświetlenie sufitowe


Do niskiego salonu wybierajmy lampy z kloszami otwartymi do góry. Światło skierowane na sufit sprawi, że pokój będzie wydawał się wyższy. Stare kamienice czy nowoczesne lofty lub domy jednorodzinne o przestronnych wnętrzach – to miejsca dla długich, wiszących, dekoracyjnych żyrandoli.


Dekoracje i dodatki


Aranżacja wnętrz wykończona jest dekoracjami, które tworzą charakter wnętrza. Warto pamiętać, że także i one mogą wpłynąć na kształt pomieszczenia. Niskie wnętrze to nie najlepsze miejsce dla ciężkich, lejących się zasłon. Całkowicie przytłoczą one pomieszczenie i pozbawią je lekkości. Alternatywą są lekkie, zwiewne firanki z materiałów takich jak organza, woal lub tiul.
Dekoracja okienna może być również w pionowe pasy – to prosty trik do niskich wnętrz. Pionowe motywy powtarzajmy na firankach, dekoracyjnych poduchach, narzut na łóżko itp.


Kolory wnętrz


Pamiętajmy, że niskie czy małe wnętrza nie lubią kolorystycznego chaosu. Urządzając takie wnętrza warto postawić na jeden lub dwa kolory, które stworzą harmonijną aranżację.


- Dobierając kolory ścian do wnętrz warto posłużyć się kołem barw, czyli specjalnym wzornikiem graficznym – doradza ekspert serwisu www.DOM.pl. - Dzięki zastosowaniu koła barw możemy w prosty sposób znaleźć kolory w trzech podstawowych zestawieniach: monochromatycznym (na kole barw znajdują się na tym samym pasku), pokrewnym (na kole barw znajdują się obok siebie) i dopełniającym (na kole barw znajdują się naprzeciw siebie).

Więcej porad związanych z doborem kolorów do wnętrz i malowaniem ścian znaleźć można w serwisie www.DOM.pl

Komentarze (1)    dodaj »

  • Irena

    Dziękuję za fachowe porady

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Laziska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.