Wiadomości z Łazisk Górnych

Ile kosztuje rozwód z adwokatem?

  • Dodano: 2020-06-04 11:15, aktualizacja: 2020-06-12 08:59

Czy rozwód z adwokatem jest drogi? Wiele osób sądzi, że sprawa sądowa, w której występuje doświadczony prawnik może zrujnować ich finanse. Nic bardziej mylnego – wiele jednak zależy od zachowania samych małżonków oraz żądań, które wysuwają względem siebie. Ile więc kosztuje rozwód z adwokatem?

 

Czy adwokat jest niezbędny przy rozwodzie?

Rozwód z udziałem adwokata nie jest konieczny – żadne z obowiązujących przepisów nie wprowadzają bowiem takiego wymogu. Z drugiej strony, obecność profesjonalnego pełnomocnika na sali sądowej jest bardzo pożądana, szczególnie gdy przeciwnik procesowy sam korzysta ze wsparcia prawnika.

Dobry adwokat rozwodowy może:

  • wyjaśnić wszystkie wątpliwości prawne,

  • wybrać jak najlepsze rozwiązanie dla swojego klienta,

  • sporządzić skuteczny pozew i inne pisma procesowe,

  • reprezentować swojego klienta na sali sądowej i dokonywać za niego wszystkich czynności procesowych,

  • żądać zwrotu kosztów procesowych od przegranego w sprawie.

Od czego zależy koszt rozwodu?

Koszty rozwodu zależą od rodzaju i ilości żądań małżonków. Jeśli strony decydują się na zgodne rozstanie, wiedzą jak uregulować swoje sprawy majątkowe oraz kwestię opieki nad wspólnymi małoletnimi dziećmi, rozwód powinien być tani i szybki.

Analogicznie, jeśli rozstanie jest burzliwe, strony chcą przeprowadzić jednoczesny podział majątku wspólnego, pojawiają się żądania alimentacyjne i występuje problem z ustaleniem zakresu sprawowania władzy rodzicielskiej i kontaktów z dziećmi, rozwód będzie długi i kosztowny.

Koszty rozwodu zależą więc od zachowania samych stron, częściowo także od wyboru właściwego adwokata. Prawnicy z większych miast, posiadający duże doświadczenie wyceniają swoje usługi dużo drożej, niż początkujący adwokaci czy tacy, którzy nie specjalizują się w sprawach rozwodowych. Wyższa cena z reguły oznacza lepszą jakość usług, choć ta zasada nie zawsze znajdzie odzwierciedlenie w rzeczywistości.

Ile kosztuje pomoc prawnika?

Wsparcie adwokata w sprawie rozwodowej jest z reguły kompleksowe, choć wiele zależy w tej kwestii od decyzji danego klienta. Jeśli małżonek jest zainteresowany wyłącznie poradą prawną lub sporządzeniem pozwu rozwodowego, oczywiście otrzyma taką pomoc i będzie ona znacznie tańsza, niż pełne poprowadzenie sprawy. Takie sytuacje należą jednak do rzadkości – innymi słowy, klienci decydując się na wynajęcie prawnika, chcą aby załatwił on za nich wszystkie sprawy od samego początku, aż do chwili wydania wyroku rozwodowego.

Sporządzenie pozwu rozwodowego przez adwokata wiąże się z koniecznością zapłaty ok. kilku tysięcy złotych. Udzielenie porady prawnej w danej sprawie to wydatek rzędu kilkuset złotych – prawnicy stosują najczęściej system godzinowego rozliczania swojej pracy. Stawka w tym zakresie jest bardzo zróżnicowana i mieści się najczęściej w zakresie od ok. 100 do 300 zł.

Najkorzystniejszym pod względem finansowym jest jednak wybór kompleksowej obsługi prawnej. W takim wypadku adwokat nie rozlicza swojego klienta od godziny swojej pracy, lecz od załatwienia jej w całości. Najczęściej jego usługi kończą się wraz z uprawomocnieniem wyroku rozwodowego.

Jaki jest koszt rozwodu prowadzonego przez adwokata? W praktyce wynagrodzenie prawnika oscyluje wokół kwoty kilku tysięcy złotych – stawki zaczynają się najczęściej od kwoty ok. 2 000 zł, przy czym warto zaznaczyć, że dotyczy to tylko i wyłącznie prostych spraw, w których nie ustala się winy za rozkład pożycia małżeńskiego.

Konieczność przeprowadzenia postępowania dowodowego, obranie strategii procesowej oraz „walka” z adwokatem drugiej strony wymaga większego nakładu pracy, a więc i większych kosztów. Rozwody, w których pojawia się wiele kwestii pobocznych są po prostu droższe – wynagrodzenie adwokata wynosi wówczas średnio 5 000 zł. Pamiętajmy jednak, że jest wyłącznie cena orientacyjna. W praktyce zdarzają się bowiem rozwody, których koszt wynosił nawet 10 000 zł (i nie mówimy tu o opłatach sądowych, które są stałe i stosunkowo niewielkie).

Koszty adwokata z urzędu

Istnieje sposób na skorzystanie z pomocy adwokata i uniknięcie zapłaty jego wynagrodzenia – mowa oczywiście o pomocy prawnej z urzędu. Jeśli strona uzyska choćby częściowe zwolnienie z obowiązku zapłaty kosztów sądowych, ma możliwość wnioskowania o wyznaczenie adwokata z urzędu. W tym celu należy złożyć stosowny wniosek do sądu rozpoznającego naszą sprawę – można to zrobić na każdym etapie sprawy, choć w praktyce robi się to z chwilą wniesienia pozwu.

Wniosek o wyznaczenie adwokata z urzędu jest wolny od jakichkolwiek opłat – należy wykazać w nim potrzebę uzyskania pomocy prawnej oraz brak możliwości finansowych prywatnego wynajęcia pełnomocnika. Z uwagi na wysokie stawki adwokatów rozwodowych, sądy z reguły uwzględniają prośby stron i wyznaczają im właściwego adwokata.

Pamiętajmy, że każdy prawnik wyznaczony z urzędu powinien świadczyć swoje usługi na najwyższym poziomie i nie ma prawa do pobierania jakiejkolwiek opłaty od strony, którą reprezentuje na sprawie rozwodowej. Musi jednocześnie wykonywać swoje usługi kompleksowo – tzn. oprócz zastępowania mocodawcy w sądzie, udziela mu także porad prawnych, sporządza konieczne pisma procesowe oraz dokonuje wszelkich niezbędnych czynności w toku postępowania.

Patron merytoryczny artykułu:

Rozwody Kraków Adwokat Michał Słomka

ul. Profesora Władysława Szafera 9/46

31-543 Kraków

+48 784 425 405

https://www.adwokatrozwod.pl/

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Laziska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.