Początki hokeja na lodzie sięgają XIX wieku. Za kolebkę tej dyscypliny uznaje się Kanadę, a grę wymyślono w 1955 roku w Ontario. Od tego czasu sport ten stał się jednym z najpopularniejszych na świecie, a najlepsi zawodnicy pochodzą z Ameryki Północnej i państw skandynawskich. Ile trwa mecz hokeja na lodzie oraz ile jest tercji w hokeju? Na te i wiele innych pytań znajdziecie odpowiedzi w tym artykule.
Cel gry
Głównym celem meczu hokeja na lodzie jest trafianie małego krążka kijem hokejowym do bramki przeciwnika. Za każdym razem, gdy krążek trafia do bramki, przyznaje się jeden punkt danej drużynie. Krążek można przekazywać między wszystkimi zawodnikami na lodzie a zadaniem rywala, jest powstrzymanie drugiej ekipy przed zdobyciem bramki. Zwycięża team z największą liczbą goli na koniec meczu. Jeśli mecz zakończy się remisem, sędziowie zarządzają dogrywkę, a następnie rzuty karne.
Hokej, ile tercji rozgrywają zawodnicy?
Na pewno początkujące osoby zastanawiają się, ile jest tercji w hokeju na lodzie. Profesjonalny mecz składa się z trzech okresów po dwadzieścia minut każdy. Zegar odlicza czas tylko wtedy, gdy krążek jest w grze. Po każdym okresie gry drużyny zmieniają strony, wliczając w to dogrywkę. Ligi amatorskie i dziecięce często rozgrywają dużo krótsze spotkania.
Wiesz już, ile jest tercji w hokeju na lodzie, a w dalszej części artykułu dowiesz się m.in., ile trwa mecz hokeja na lodzie. Pozostałe podstawowe informacje pozwolą Ci się obyć z tą dyscypliną sportu, a szczegółowa analiza drużyn może być powodem do rozpoczęcia przygody z zakładami bukmacherskimi. Przed zarejestrowaniem konta gracza warto sprawdzić, który nowy bukmacher 2022 ma najlepszą ofertę na najważniejsze rozgrywki hokejowe w ligach krajowych i międzynarodowych. Ponadto możesz prześledzić akcje promocyjne, a także inne udogodnienia jak np. aplikacja mobilna, statystyki, match-tracker i wiele innych.
Ile trwa mecz hokeja na lodzie?
Jak już wspomnieliśmy, hokej na lodzie składa się z trzech tercji, a każda trwa 20 minut. Po każdym okresie następuje 15-minutowa przerwa. W związku z tym w rzeczywistości mecz hokeja na lodzie trwa mniej więcej 2 godziny i 20 minut. Mowa tutaj oczywiście o regulaminowym czasie, ponieważ brak rozstrzygnięcia skutkuje rozpoczęciem dogrywki.
Podstawowe zasady hokeja na lodzie
Gra toczy się na lodowisku o wymiarach 61 m długości i 30 m szerokości. Lodowisko dzieli się na trzy główne obszary. Środkowa część to strefa neutralna i obejmuje w centralnym miejscu okrąg, z którego rozpoczyna się mecz oraz wznawiane są akcje po bramkach. Po obu stronach strefy neutralnej znajdują się strefy ataku i obrony, które określa się w zależności od posiadania krążka przez dany zespół. W każdej strefie ataku i obrony znajdują się dwa okręgi oraz punkty wznowień w strefie końcowej. Jest również pole bramkowe, które ma kształt półokręgu.
Każdy gracz wyposażony jest w kij hokejowy, łyżwy, maskę na twarz, kask, spodenki z wypełnieniami, ochraniacze na ramiona i rękawiczki. Bramkarze używają innego sprzętu, ponieważ są narażeni na bezpośrednie strzały w ich kierunku. Warto dodać, że krążek może się przemieszczać z prędkością dochodzącą do 160 km/h! W związku z tym goalkeeperzy noszą sprzęt o dużo większej wytrzymałości od zawodników z pola. Ich wyposażenie składa się dodatkowo z łyżew bramkarskich przystosowanych do ruchów na boki, ochraniaczy na nogi, rękawic do łapania, ochraniaczy na klatkę piersiową, maski bramkarskiej i grubej koszuli.
Każdy zespól, może mieć maksymalnie 20 graczy. Sześciu przebywa na lodowisku (w tym jeden bramkarz), a reszta pełni rolę zmienników. Rezerwowi hokeiści mogą dokonywać zmian w dowolnym momencie gry. Podczas gdy w hokeju ustalone są pozycje, gracze mogą swobodnie poruszać się po lodzie według własnego uznania. Wyjątkiem jest bramkarz, który musi pozostać na swojej połowie, nie przekraczając środkowej czerwonej linii. W hokeju najważniejszy jest krążek, który wykonany jest z gumy i waży pomiędzy 156 a 170 gramów oraz ma średnicę nie większą niż 7,62 cm. Krążek może być uderzany kijem lub nogą gracza, ale w żadnym momencie nie może być dotykany przez żadną inną osobę niż zawodnika z pola. Mecz trwa 20 minut, a po każdym przestoju sędziowie zatrzymują zegar.
Punktacja
Aby zdobyć bramkę, gracz musi trafić krążek poza linię bramkową. Zawodnicy mogą w tym celu używać dowolnej części ciała lub kija z wyjątkiem rąk. Cały krążek musi przekroczyć linię, aby sędziowie uznali bramkę. W profesjonalnych ligach, takich jak NHL, linię bramkową wyposaża się w czujnik, który wskazuje, kiedy krążek całkowicie przekroczył linię. W ligach amatorskich brane są pod uwagę osądy sędziów.
Pozycja spalona
Drużyna jest na spalonym, gdy jakikolwiek członek podczas ataku wyprzedza krążek nad niebieską linią ekipy broniącej. Czynnikiem decydującym o odgwizdaniu spalonego jest łyżwa, a nie kij. Jeśli obie łyżwy znajdują się nad linią niebieską przed krążkiem, gracz jest na spalonym. Jeśli ma tylko jedną łyżwę nad niebieską linią i jedną na niej, wówczas nie ma mowy o spalonym.
Każda gra w sezonie regularnym, która kończy się wynikiem remisowym, przechodzi w pięciominutową dogrywkę na zasadzie nagłej śmierci. Jeśli pod koniec dogrywki żaden zespół nie strzeli bramki, następują rzuty karne. Wyjątkiem są play-offy, w których dogrywka trwa 20 minut. Po tym okresie, jeśli nie wyłoni się zwycięzca, zarządza się kolejną dogrywkę i tak do skutku.
Kary
Działania gracza, które naruszają zasady gry, mogą zostać zinterpretowane przez sędziów jako faule. Kary dzielą się na trzy kategorie:
-
Drobne – gracz idzie na ławkę kar na dwie minuty, a jego zespół gra w osłabieniu. Kara wygasa, jeśli drużyna przeciwna strzeli bramkę lub upłyną dwie minuty,
-
Poważne – gracz trafia na ławkę kar na pięć minut, a jego drużyna gra w osłabieniu przez pięć minut. W tym przypadku kara nie wygasa, jeśli rywal strzeli bramkę,
-
Wykroczenia – są to kary za niesportowe zachowanie, które trwają 10 minut. Zawodnik wędruje na ławkę kar, ale jego zespół nadal gra w pełnym zestawieniu.