Gdyby porównać ludzkie ciało do maszyny, to okazałoby się, że jednym z jego elementów są zawory. Są to organy, których zadaniem jest przepuszczanie lub nieprzepuszczanie jakiegoś przepływu. Należy do nich dolny zwieracz przełyku: kiedy coś jemy, otwiera się, by przepuścić pokarm niżej, w stronę żołądka. Zapobiega też ruchowi w drugą stronę, a więc dba o to, by treść żołądkowa nie dostawała się do przełyku. Bywa jednak, że odmawia posłuszeństwa. Zachodzi wtedy obawa, że cierpimy na refluks żołądkowo-przełykowy.
Nie jest wielkim problemem, gdy komuś jednorazowo się „cofnie” czy też dotknie kogoś zgaga, będąca właśnie wynikiem powrotu zawartości żołądka do przełyku. Jeśli jednak takie powroty zdarzają się często, jest to objaw, którego nie należy bagatelizować i o którym należy powiedzieć lekarzowi: może (choć nie musi) to być refluks.
Chorobę refluksową trzeba leczyć, ponieważ może z czasem prowadzić do uszkodzenia przełyku, a nawet wywołać w nim stan przedrakowy, następnie zaś nowotwór. Częste zgagi, problemy z połykaniem, bóle w klatce piersiowej albo krwawienie z przełyku to sygnały ostrzegawcze, na które należy zareagować wizytą u lekarza, który będzie w stanie orzec, czy cierpimy na refluks żołądka. Jeśli chcesz lepiej poznać dolegliwości żołądkowe – sprawdź więcej na podanej stronie.
Jak wiele innych chorób, także i ta będzie wymagała zmian w twoim jadłospisie. Na szczęście nie muszą być one radykalne: dieta przy refluksie należy raczej do umiarkowanych, toteż nie ze wszystkich smakołyków trzeba będzie zrezygnować. Na pewno jednak lekarz zaleci rozstanie z tytoniem i alkoholem, zwłaszcza wysokoprocentowym. Na czarną listę trafi kawa, czekolada oraz pokarmy zawierające dużą ilość tłuszczu, a wraz z nimi wszystko to, co skutkuje zwiększonym wydzielaniem soków przez żołądek. Trzeba będzie jadać częściej, ale mniejszymi porcjami. No ale cóż – w gruncie rzeczy tak powinna wyglądać dieta większości z nas, ponieważ sprzyja zdrowiu i dobremu samopoczuciu. Warto też wspomnieć o nadwadze: ona również nie służy dobrze człowiekowi mającemu problemy ze zwieraczem przełyku.
A co ma do dyspozycji medycyna w takich wypadkach? Istnieją leki zmniejszające produkcję soków trawiennych. Można farmakologicznie wspierać zwieracz przełyku oraz chronić jego błonę śluzową. Zdarza się jednak, że leki przepisywane przez lekarza oraz dieta nie okażą się wystarczające. Wtedy chorego może czekać operacja, z dużym prawdopodobieństwem – laparoskopowa, a więc mniej inwazyjna od zwykłej. U części pacjentów również po operacji konieczne będzie przyjmowanie medykamentów.