Decyzja o przyjęciu dziecka na wychowanie nie zawsze jest łatwa. Specjaliści podkreślają, że w przypadku starszych dzieci konieczne jest, by rodzice poświęcili im czas i nawiązali z nimi więź. Pomagają w tym regulacje prawne – osoby aktywne zawodowo mogą liczyć na to, że otrzymają urlop związany właśnie z koniecznością osobistego sprawowania opieki nad przyjętym na wychowanie dzieckiem. Wolne przysługuje im także wówczas, gdy zdecydowali się być rodziną zastępczą.
Więcej informacji o uprawnieniach rodziców adopcyjnych można znaleźć na stronie: www.rodzicielski.gov.pl/rodzice-adopcyjni.
Rodzaje urlopów
Jako osoba przyjmująca dziecko na wychowanie, możesz skorzystać z licznych urlopów związanych z macierzyństwem. Za podstawowy należy uznać urlop na warunkach urlopu macierzyńskiego. Wymiar tego wynosi od 20 do 37 tygodni i jest zależny od ilości przyjętych na wychowanie dzieci. Z drugiej strony, ograniczeniem tutaj jest wiek dziecka – urlop taki nie może trwać dłużej niż do ukończenia przez dziecko 7. roku życia. Wyjątkiem są dzieci, wobec których został odroczony obowiązek szkolny – wówczas jako rodzic możesz korzystać z takiego urlopu nie dłużej niż do ukończenia przez dziecko 10. roku życia.
Poza urlopem na warunkach urlopu macierzyńskiego, nie można zapomnieć o dodatkowym urlopie na warunkach urlopu macierzyńskiego. Ten urlop jest udzielany bezpośrednio po urlopie na warunkach urlopu macierzyńskiego. By móc z niego skorzystać, musisz pamiętać o konieczności złożenia pisemnego wniosku.
Czas z dzieckiem możesz spędzić również w trakcie urlopu rodzicielskiego, do którego także masz prawo. Podobnie jak w przypadku już wymienionych urlopów, niezbędne będzie zawnioskowanie do pracodawcy o jego udzielenie. Dobrze też, byś wiedział, że pracodawca jest zobowiązany uwzględnić wszystkie złożone przez ciebie wnioski.
Z myślą o tym, by rodzice sprawowali osobistą opiekę na dzieckiem, została uregulowana możliwość korzystania przez nich z urlopu wychowawczego. Prawo do niego mają rodzice, którzy są zatrudnieni co najmniej 6 miesięcy, choć trzeba pamiętać, że do tego okresu są zaliczane okresy zatrudnienia u wszystkich poprzednich pracodawców. Zgodnie z przepisami, wymiar urlopu wynosi maksymalnie 36 miesięcy. Co więcej, każdemu z rodziców przysługuje wyłączne prawo do jednego miesiąca urlopu.
O czym musisz pamiętać?
Przyjęcie dziecka na wychowanie wiąże się z koniecznością utrzymania go i innymi obowiązkami. Z myślą o rodzicach posiadających takie zobowiązania wobec dzieci, ustawodawca zdecydował się na zapewnienie im konkretnej ochrony. O czym mowa?
Pracodawca nie ma dowolności w zakresie rozwiązywania czy wypowiadania umów pracownikom przebywającym m.in. na urlopie wychowawczym. Rozwiązanie czy wypowiedzenie umowy nie jest możliwe w okresie od dnia złożenia przez pracownika wniosku o udzielenie mu takiego urlopu do dnia jego zakończenia - komentuje specjalista z regionalnych portali pracy.
Wyjątkiem od powyższej sytuacji jest tylko ogłoszenie upadłości zakładu pracy, likwidacja pracodawcy lub przyczyny, które uzasadniają zastosowanie rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownika. W pozostałych sytuacjach należy uznać, że pracodawca działa niezgodnie z prawem.
Artykuł został przygotowany przy współpracy z portalem praca-tychy.info