Wiadomości z Łazisk Górnych

Ekrany w telefonach - na co zwrócić uwagę

  • Dodano: 2019-04-29 12:15

Jednym z najbardziej istotnych komponentów współczesnego smartfona jest jego ekran. Poza wyświetlaniem treści, musi cechować się odpowiednimi parametrami. Ważna jest również jego wytrzymałość na zarysowania. Na co zwrócić uwagę? Czytaj dalej.

Czy rodzaj matrycy ma znaczenie?

Kupując smartfon nie zastanawiamy się nad tym, w jakiej technologii wykonano ekran - bardziej niż rodzaj matrycy interesuje nas to, co widzimy. Z punktu widzenia konsumenta najważniejszy jest efekt końcowy, nie sposób w jaki go osiągnięto  - mimo wszystko, w komunikatach prasowych często pojawiają się informacje o użytej technologii. Chcesz dowiedzieć się więcej o ekranach AMOLED – sprawdź ten artykuł.

W wielu przypadkach jest to chwyt marketingowy, mający zapewnić zainteresowanie danym modelem. Ponieważ mamy do czynienia z podzespołem, który jest na pierwszym planie, zwróć uwagę na to, jaki w odbiorze jest ekran - czy ikony są wyraźne, czy nie widać pikseli na wyświetlanych obrazach i wiele innych. Sprawdźmy najważniejsze parametry.

Rozdzielczość

Ekrany w telefonach są coraz bardziej zaawansowane i wraz z rozwojem technologii poprawiają się ich parametry. Jednym z najważniejszych jest rozdzielczość, która odpowiada za ostrość wyświetlanego obrazu.

W podstawowych modelach znajdziemy matryce o rozdzielczości 720p. Zaleca się ją mniej wymagającym użytkownikom, szukającym telefonu do podstawowych czynności i chcącym zaoszczędzić - obecnie posiadają ją jedynie najtańsze modele.

Bardziej wymagającym użytkownikom polecamy kupienie telefonu z rozdzielczością 1080p, czyli Full HD. Jest to obecnie najpopularniejsza rozdzielczość i większość ekranów w telefonach, ale również tabletach i telewizorach, jest w nią wyposażona. Zapewni ona dobrą ostrość wyświetlanego obrazu i szczegółowość, która pozwoli komfortowo przeglądać strony internetowe, grać w gry i oglądać filmy.

Najnowsze modele, z najwyższej półki, posiadają zdecydowanie wyższe rozdzielczości - dziś spotyka się matryce 2,5K, a nawet 4K, oferujące najlepszą ostrość obrazu. Tylko taki ekran pozwoli w pełni dostrzec różnice pomiędzy materiałami nagranymi w najwyższych ustawieniach. Telefony coraz częściej rejestrują nagrania w UltraHD.

Jasność ekranu

Z telefonu korzystamy w różnych sytuacjach. Często jesteśmy zmuszeni przeczytać coś w pełnym słońcu lub podczas późnej nocy. Niezależnie od sytuacji w jakiej się znajdziemy, dobrze mieć ekran, który poradzi sobie w każdych okolicznościach.

Maksymalna jasność jest ważna, szczególnie podczas słonecznych dni – światło padające na matryce sprawia, że czytelność spada, a my nie możemy odczytać znajdujących się na niej informacji. Rozjaśnienie ekranu sprawia, że obraz jest wyraźny.

Minimalna jasność przyda się wieczorem i nocą, kiedy jedynym światłem będzie to wydobywające się z naszego smartfonu. Dzięki temu oczy nie będą się męczyć, a zużycie baterii spada, czyli nie tylko dbamy o wzrok, ale również wydłużamy czas pracy na jednym ładowaniu.

Szkło ochronne

Ekran jest jednym z najdroższych podzespołów w całym telefonie - jego naprawa może kosztować nawet 1/3 ceny całego urządzenia, dlatego warto pomyśleć o jego bezpieczeństwie przed zakupem.

Najszerzej stosowaną technologią, odpowiadającą za wytrzymałość ekranu jest Gorilla Glass. Pomaga ona uchronić telefon przed zarysowaniami oraz rozbiciem - należy pamiętać, że nigdy nie możemy mieć pewności, jak skończy się upadek smartfonu. W takim wypadku najlepiej wyposażyć się w szkło hartowanie i etui.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Laziska.com.pl.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.