Wiadomości z Łazisk Górnych

Dom z prefabrykatów - czym charakteryzuje się ta technologia budowlana?

  • Dodano: 2021-01-08 08:15, aktualizacja: 2021-01-08 08:18

Ponad 90% nowych budynków w naszym kraju wzniesionych zostało przy użyciu technologii murowanej. Pozostała część inwestorów wybiera inne, bardziej nowoczesne rozwiązania, jak np. prefabrykaty. Innowacyjne technologie budowlane posiadają szereg zalet. Jakich? Odpowiadamy.

Budowa bez obciążeń - czyli domy modułowe i keramzytowe

Jedną z najczęściej wybieranych metod budowlanych jest prefabrykacja. Wszystkie potrzebne materiały do budowy domu, takie jak ściany czy stropy, powstają w fabryce, a następnie są przywożone na miejsce budowy, gdzie zostają połączone w gotowy dom.

Detale są produkowane z najwyższą precyzją. Do wszystkich elementów dołączona została karta oraz specyfikacja, która umożliwia trwałe połączenie ich. Na każdym etapie produkcji wszystko przechodzi dokładną kontrolę jakości. Taka dokładność wspomaga ostateczne wykonanie stropów i ścian oraz zmniejsza koszty wykończenia budynku.
Domy na sprzedaż w województwie śląskim cieszą się ogromnym zainteresowaniem właśnie dzięki tej innowacyjnej technice budowlanej.

Jak przebiega budowa?

Budowa domu z prefabrykatów to nic innego, jak złożenie wszystkich elementów w całość. Co zadziwiające, budowa takiego domu może trwać nawet 3 dni, a po kilku miesiącach można w nim zamieszkać. Dzięki wznoszeniu gotowych elementów, uciążliwe sprzątanie po budowie nie jest konieczne. Fundamenty pod dom wylewa inwestor lub korzysta z pomocy ekipy budowlanej. Zaraz po zakończeniu montażu następuje etap wykończeniowy, a następnie dom zostaje wyposażony w sprzęty, meble itp.

Dom prefabrykowany z keramzytu czy drewna?

Dom prefabrykowany można wykonać z keramzytu lub drewna. Pierwszy tworzy się z mieszanki keramzytobetonowej. Powstają z niej przede wszystkim  ściany zewnętrzne dwu- i trójwarstwowe, które wyróżniają się dobrą izolacją akustyczną i termiczną. Mieszanka keramzytowa nie pali się, dlatego podczas pożaru dom tego typu  nie spłonie.

Prefabrykaty drewniane tworzy się z certyfikowanego materiału, który nie posiada uszkodzeń ani wad. W wyniku precyzyjnej obróbki powstają konstrukcje ścian wypełnione izolacją z wełny mineralnej, które od wewnątrz otaczają płyty typu g-k zewnątrz zaś posiadają warstwę elewacyjną. Tak przygotowane ściany mogą zostać przetransportowane na plac budowy, gdzie są montowane na drewnianym szkielecie.

Elementy domu prefabrykowanego

Należy pamiętać, że w cenę takiego domu nie jest wliczony koszty wykonania fundamentów. Dlatego najlepszym rozwiązaniem jest zamówienie wylania fundamentów u dostawcy prefabrykatów lub w innej, poleconej przez niego firmie. Najpierw jednak trzeba uzyskać dokładne informacje na temat wymagań, jakie fundament powinien spełniać. Dzięki temu uniknie się niepotrzebnych nieporozumień.

Domy z prefabrykatów stają się coraz bardziej popularne na rynku. Inwestorów skłania przede wszystkim spora oszczędność czasu oraz róznica cenowa. 

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Laziska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.