Wiadomości z Łazisk Górnych

Dom z prefabrykatów - czym charakteryzuje się ta technologia budowlana?

  • Dodano: 2021-01-08 08:15, aktualizacja: 2021-01-08 08:18

Ponad 90% nowych budynków w naszym kraju wzniesionych zostało przy użyciu technologii murowanej. Pozostała część inwestorów wybiera inne, bardziej nowoczesne rozwiązania, jak np. prefabrykaty. Innowacyjne technologie budowlane posiadają szereg zalet. Jakich? Odpowiadamy.

Budowa bez obciążeń - czyli domy modułowe i keramzytowe

Jedną z najczęściej wybieranych metod budowlanych jest prefabrykacja. Wszystkie potrzebne materiały do budowy domu, takie jak ściany czy stropy, powstają w fabryce, a następnie są przywożone na miejsce budowy, gdzie zostają połączone w gotowy dom.

Detale są produkowane z najwyższą precyzją. Do wszystkich elementów dołączona została karta oraz specyfikacja, która umożliwia trwałe połączenie ich. Na każdym etapie produkcji wszystko przechodzi dokładną kontrolę jakości. Taka dokładność wspomaga ostateczne wykonanie stropów i ścian oraz zmniejsza koszty wykończenia budynku.
Domy na sprzedaż w województwie śląskim cieszą się ogromnym zainteresowaniem właśnie dzięki tej innowacyjnej technice budowlanej.

Jak przebiega budowa?

Budowa domu z prefabrykatów to nic innego, jak złożenie wszystkich elementów w całość. Co zadziwiające, budowa takiego domu może trwać nawet 3 dni, a po kilku miesiącach można w nim zamieszkać. Dzięki wznoszeniu gotowych elementów, uciążliwe sprzątanie po budowie nie jest konieczne. Fundamenty pod dom wylewa inwestor lub korzysta z pomocy ekipy budowlanej. Zaraz po zakończeniu montażu następuje etap wykończeniowy, a następnie dom zostaje wyposażony w sprzęty, meble itp.

Dom prefabrykowany z keramzytu czy drewna?

Dom prefabrykowany można wykonać z keramzytu lub drewna. Pierwszy tworzy się z mieszanki keramzytobetonowej. Powstają z niej przede wszystkim  ściany zewnętrzne dwu- i trójwarstwowe, które wyróżniają się dobrą izolacją akustyczną i termiczną. Mieszanka keramzytowa nie pali się, dlatego podczas pożaru dom tego typu  nie spłonie.

Prefabrykaty drewniane tworzy się z certyfikowanego materiału, który nie posiada uszkodzeń ani wad. W wyniku precyzyjnej obróbki powstają konstrukcje ścian wypełnione izolacją z wełny mineralnej, które od wewnątrz otaczają płyty typu g-k zewnątrz zaś posiadają warstwę elewacyjną. Tak przygotowane ściany mogą zostać przetransportowane na plac budowy, gdzie są montowane na drewnianym szkielecie.

Elementy domu prefabrykowanego

Należy pamiętać, że w cenę takiego domu nie jest wliczony koszty wykonania fundamentów. Dlatego najlepszym rozwiązaniem jest zamówienie wylania fundamentów u dostawcy prefabrykatów lub w innej, poleconej przez niego firmie. Najpierw jednak trzeba uzyskać dokładne informacje na temat wymagań, jakie fundament powinien spełniać. Dzięki temu uniknie się niepotrzebnych nieporozumień.

Domy z prefabrykatów stają się coraz bardziej popularne na rynku. Inwestorów skłania przede wszystkim spora oszczędność czasu oraz róznica cenowa. 

Dodaj komentarz

W związku z nadchodzącą ciszą wyborczą, możliwość komentowania artykułów na naszej stronie zostanie tymczasowo zablokowana.
Dziękujemy za zrozumienie i zachęcamy do powrotu do dyskusji po zakończeniu ciszy wyborczej.