Wiadomości z Łazisk Górnych

Długoterminowy wynajem samochodu czy leasing?

  • Dodano: 2019-10-25 16:00, aktualizacja: 2019-11-22 12:33

Klienci często mylą pojęcia leasingu i wynajmu długoterminowego. Przede wszystkim leasing zakłada, że klient kupi samochód po okresie wypożyczenia. Wynajem długoterminowy nie jest natomiast zobowiązujący. Co jeszcze różni te metody wynajmu pojazdów?

Leasing – najlepsza opcja, jeśli chcesz nabyć samochód

To najprostsze rozwiązanie dla osób, które zamierzają zakupić wypożyczony samochód. Leasing pozwala poczuć, że posiadamy samochód na własność, także pozwala nam na większą swobodę. Zazwyczaj bowiem nie zostaje nam narzucony limit kilometrów możliwych do przejechania.

Co miesiąc spłacamy ratę wyliczoną na podstawie wartości samochodu. To powoduje, że raty mogą być wyższe niż w przypadku wynajmu długoterminowego, w którym spłacamy jedynie użytkowanie pojazdu. Decydując się na leasing, zazwyczaj wpłacamy na początku wpłatę własną. Spłacając raty zbliżamy się jednak coraz bardziej do posiadania samochodu na własność – po okresie umowy możemy zakupić auto za symboliczną kwotę.

Usługi serwisowe i obowiązki zazwyczaj spoczywają na nas. W przypadku wynajmu długoterminowego są zazwyczaj wliczone w raty – wyliczając miesięczny przebieg możemy określić, co ile czasu potrzebny będzie przegląd.

Wynajem długoterminowy – mniej zobowiązań i większa wygoda

Wynajem długoterminowy sprawdzi się najlepiej u osób lubiących zmiany. Po co kupować samochód, skoro można zmieniać go co kilka lat? To też dobra opcja dla klientów, którzy nie pokonują zbyt wielkich dystansów. Miesięczna rata jest wyliczana na podstawie zużycia auta; ma na to wpływ głównie przebieg, w dalszej kolejności: zużycie części.

Oznacza to, że możemy jeździć nawet drogim modelem, jeśli nie wyjeżdżamy w zbyt długie trasy; rata nie jest w końcu zależna nie od całościowej wartości rynkowej, a od stopnia zużycia samochodu. Przy wynajmie długoterminowym zazwyczaj narzucany jest nam limit kilometrów. To zrozumiałe: w końcu raczej nie mamy zamiaru kupić wynajmowanego samochodu na własność, a więc firma chce odzyskać samochód zużyty jak w najmniejszym stopniu. Nie są to jednak duże ograniczenia – o ile nie wybierzemy się raczej w podróż dookoła świata, śmiało możemy sobie pozwolić na wakacje zagraniczne na czterech kółkach i kilkudniowe wycieczki. W przypadku przekroczenia limitu należy po prostu dopłacić.

Wynajem długoterminowy to także większa wygoda. Firma zajmuje się zobowiązaniami związanymi z przeglądami, ubezpieczeniem i udogodnieniami. Oczywiście wszystkie dodatkowe usługi są wliczone w kwotę rat, jednak nie musimy bezpośrednio załatwiać wszystkich formalności.

Długoterminowy wynajem samochodu czy leasing – co wybrać?

Długoterminowy wynajem samochodu to opcja tańsza i wygodniejsza, pozwala na częste zmiany pojazdów, niesie za sobą mniej zobowiązań. Osoby, które jeżdżą okazyjnie lub na niewielkie dystanse (np. do pracy) będą zadowolone ze stosunkowo niewielkich rat. Możemy też dostosować umowę bezpośrednio pod nasze potrzeby – dzięki takiemu wynajmowi firma wynajmująca samochód organizuje przeglądy i zajmuje się formalnościami związanymi z ubezpieczeniami.

Leasing to lepsza opcja dla osób zdecydowanych na zakup wybranego modelu. Wieloletnia umowa najczęściej prowadzi bezpośrednio do kupna. Leasing umożliwia większą swobodę, co jednak za tym idzie: sami musimy płacić za serwisowanie. To świetny wybór dla osób, którzy dużo się przemieszczają – brak limitu przejechanych kilometrów pozwala nawet na najdłuższe podróże.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Laziska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.