Mijasz się ze swoją żoną bez słowa? Masz wrażenie, że jesteście dla siebie tylko i wyłącznie współlokatorami? W takim razie to koniec! Łatwiej pomyśleć, trudniej powiedzieć, szczególnie osobie, której przysięgało się miłość aż po sam grób. Niestety wiele par bardzo szybko podejmuje decyzję o zakończeniu małżeństwa. Często wynika to z silnego uczucia bezradności i braku chęci do podjęcia jakichkolwiek działań. Co jednak w przypadku kiedy widzisz cień szansy na naprawę? W takiej sytuacji znaczenie lepszym rozwiązaniem będzie separacja! Przeczytaj nasz artykuł i sprawdź na jaką separację się zdecydować!
Separacja faktyczna, czyli kiedy jesteś w stanie dojść do porozumienia z własną żoną
Na separację w większości przypadków decydują się osoby, które mają głęboką nadzieję, że dadzą radę ponownie rozpalić wygasające uczucie. Moment rozłąki jest cennym czasem na poukładanie chaotycznych myśli, a także zastanowienie się, czy na pewno warto dalej walczyć o ten związek. Dla wielu par separacja jest traumatycznym przeżyciem, po jakim uświadamiają sobie, że nie mogą żyć bez swojego partnera u boku. Warto wiedzieć czym dokładnie jest separacja z punktu prawnego. Wyróżnia się separację prawną oraz faktyczną. Separacja faktyczna to nic innego jak ustalenie pomiędzy małżonkami. Wiele par decyduje się właśnie na tą opcję bez rozpoczynania postępowania sądowego. Najczęściej przejawia się wyprowadzką, posiadaniem własnego majątku, a czasami nawet rozpoczęciem życia z nową osobą. Musisz jednak wiedzieć, że z punktu prawnego dalej jesteście małżeństwem, co oznacza, że zastoje zachowany pomiędzy Wami m.in. sposób dziedziczenia.
Separacja prawna to pierwszy krok w stronę rozwodu? Dowiedz się z czym się wiąże
Separacja prawna jak sama nazwa wskazuje wiąże się z rozpoczęciem postępowania sądowego. Orzeczenie o separacji w takim przypadku wydaje sąd. Nie zostaje stwierdzony zupełny i trwały rozpad pożycia małżeńskiego jak w przypadku rozwodu ale zostają ustalone bardzo podobne kwestie. Przede wszystkim z separacją prawną związane jest istnienie rozdzielności majątkowej pomiędzy małżonkami. Podczas separacji prawnej sąd ustala także kto będzie sprawował opiekę rodzicielską nad małoletnim dzieckiem, jeśli je posiadaliście. Co najważniejsze, separację orzeczona przez sąd zawsze można cofnąć. Jeśli po czasie w samotności dojdziesz ze swoją żoną do porozumienia i na nowo rozbudzi się w Was chęć tworzenia wspólnego życia możecie złożyć wniosek przerywający stan separacji. Jeśli potrzebujesz porady prawnej z zakresu separacji lub rozwodu zajrzyj na stronę rozwodznia.pl. Kancelaria Adwokacka Chojka świadczy kompleksową pomoc prawna dla mężczyzn borykających się z problemem zakończenia małżeństwa. Ze względu na to, że sytuacja jest bardzo trudna i wyczerpująca emocjonalnie przyda Ci się pomoc specjalisty wskazującego wszystkie możliwości. Nie zwlekaj i już dziś skorzystaj z konsultacji zarówno z adwokatem jak i psychologiem!