Szpiegostwo to przestępstwo, w którym osoba lub grupa szpieguje lub potajemnie obserwuje inną osobę, organizację, firmę lub rząd w celu zebrania informacji z zamiarem przekazania ich innej stronie (np. innej osobie, rządowi lub firmie).
Istnieją różne podkategorie szpiegostwa, w zależności od sprawców i ich motywacji. Szpiegostwo jest przestępstwem, które może mieć poważne kary.
Cyberszpiegostwo
Cyberszpiegostwo, zwane też szpiegostwem internetowym, to przestępstwo, w którym jedna strona włamuje się do komputera lub sieci informatycznej drugiej strony, próbując zdobyć osobiste, tajne lub wrażliwe informacje. Cyberszpiegostwo jest często wykorzystywane do atakowania firm i innych rodzajów własności intelektualnej w celu uzyskania dostępu do badań i rozwoju. Motywacją szpiegostwa cybernetycznego może być chęć kradzieży cennych informacji, które można później sprzedać lub wykorzystać do osiągnięcia zysku w jakiś sposób. Cyberszpiegostwo może być również wykorzystywane do szkodzenia lub zniesławiania innej organizacji. Więcej odnośnie urządzeń do inwigilacji na sklepelectrogsm.pl
Szpiegostwo korporacyjne
Szpiegostwo korporacyjne, zwane też szpiegostwem przemysłowym, to sytuacja, w której celem szpiegostwa jest duża korporacja. Motywacją szpiegostwa może być kradzież cennych informacji, sabotowanie zdolności firmy do działania, oczernianie lub szkalowanie firmy w celu przedstawienia jej opinii publicznej. Ofiarami szpiegostwa korporacyjnego mogą być pracownicy firmy. Jeśli firma straci zbyt wiele pieniędzy z powodu ataku, może być zmuszona do zwolnienia niektórych pracowników. Innymi ofiarami mogą być udziałowcy, jeśli w wyniku ataku spadnie wartość akcji firmy.
Kiedy podsłuchiwanie zamienia się w szpiegostwo ?
Jeśli zakupisz ogólnodostępne urządzenie do podsłuchu, tzw. pluskwę i użyjesz jej na własne potrzeby, tylko po to aby uzyskać informacje Tobie potrzebne, ale nie przekażesz ich dalej, a tym bardziej nie udostępnisz innych osobom, nie staniesz się “szpiegiem”. Informacje pozyskiwane w ten sposób często wzbudzają skrajne emocje, które mogą posunąć nas do radykalnych działań. Dlatego zanim zdecydujesz się na założenie komukolwiek podsłuchu upewnij się, że masz plan i nawet zakładając najczarniejszy scenariusz będziesz wiedział, jak zachować się, żeby nie narazić się na nieprzyjemne konsekwencje. W Polsce nagrywanie cudzych rozmów jest karalne, jednak w praktyce, postępowania często są umarzane, zwłaszcza jeśli są to sprawy rodzinne, a podsłuchujący miał powody podejrzewać oszustwo.
Podsłuch w pracy
W przypadku zakładania podsłuchu w pracy, zwłaszcza w dużej korporacji, która chroni swoje interesy, dane i plany sprawa wygląda poważniej. Jeśli zaistnieje cień wątpliwości, że z powodu podsłuchu jakiekolwiek dane wyciekły, osoba podsłuchująca może mieć kłopoty, a jej czyn będzie zakwalifikowany jako “szpiegostwo”. Tekst powstał przy współpracy z serwisem suprofit.com