Wiadomości z Łazisk Górnych

Bakelit – najstarsze tworzywo sztuczne. Co to właściwie jest?

  • Dodano: 2020-03-10 09:30

Bakelit to niezwykły materiał, oparty na żywicy fenolowo-formaldehydowej. Technologię jego wytwarzania wynalazł Leo Hendrik na początku XX wieku. Jest zatem jednym z najstarszych syntetycznych tworzyw sztucznych, które były produkowane na światową skalę. Jakie posiada właściwości, że dziś jest tak powszechnie stosowany, m.in. w przemyśle elektrycznym i elektronicznym?

Jak powstaje bakelit?

Bakelit jest laminatem papierowo-fenolowym, produkowanym ze specjalnego papieru elektroizolacyjnego, nasyconego żywicami fenolowymi. Wchodzące w skład żywić fenole oraz formaldehyd, ulegają polimeryzacji w obecności katalizatora alkaicznego, a w temperaturze od 80 do 150°C przechodzą w strukturę bakelitu. Obecnie z tego materiału najczęściej produkowane są płyty bakelitowe o różnej grubości oraz rurki.

Właściwości bakelitu

Bakelit został wynaleziony ponad 100 lat temu i wciąż jest tworzony. Jest ceniony za liczne właściwości, za sprawą których łatwo poddać go obróbce mechanicznej. Jest świetnym materiałem elektroizolacyjnym, cechującym się niepalnością, nietopliwością i nierozpuszczalnością. Wykazuje niskie przewodnictwo elektryczne, słabą przewodność cieplną, ale dużą odporność chemiczną i dobrą wytrzymałość dielektryczną. Jest to zatem tworzywo bezpieczne i niezawodne.

Bakelit jako płyta idealnie nadaje się do wykrawania zarówno na zimno jak i na gorąco. Ponadto może pracować zarówno w powietrzu o normalnej wilgotności jak i w środowisku olejowym. Bardzo dobrze się sprawdza w oleju transformatorowym. W kontakcie z ogniem nie zmienia swojego kształtu.

Zastosowanie bakelitu

Bakelit jeszcze do niedawna towarzyszył nam na każdym kroku. Tworzona z niego była biżuteria, elementy gier, obudowy radia czy telefonu. Dziś płyta bakelitowa jest stosowana z powodzeniem w przemyśle elektrotechnicznym jako materiał konstrukcyjny oraz izolacyjny. Jest wykorzystywana jako płyta bazowa w statycznych konstrukcjach, zazwyczaj stanowiących element rozdzielni elektroenergetycznych. Sprawdza się w urządzeniach zarówno niskich jak i wysokich napięć. Ze względu na stabilność właściwości dielektrycznych, jest stosowana również w elektronice.


Źródło: Artykuł sponsorowany

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Laziska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.