Wykorzystywane przez Lasy Państwowe, a także Straż Ochrony Pogranicza - o jakie urządzenie chodzi? Oczywiście o fotopułapki! Choć sprzęt ten nie zyskał jeszcze wielkiego rozgłosu, to już zdobył uznanie specjalistów wielu branż. Dziś przedstawimy Wam 5 powodów, dla których fotopułapki mogą okazać się bardzo przydatne.
Jak działa fotopułapka?
Zacznijmy jednak od tego, w jaki sposób działa ten sprzęt szpiegowski. Podstawowym elementem wyposażenia fotopułapki jest detektor ruchu. To on pozwala na oszczędne wykorzystywanie baterii i długą pracę w terenie. Jak długo pracuje fotopułapka? W zależności od modelu może być to od 2 do 6 miesięcy czuwania.
Warto zwrócić uwagę na to, że fotopułapki są odporne na działanie czynników atmosferycznych - nie jest im straszny mróz ani skwar. Solidna obudowa sprawia, że urządzenie możemy zostawić w terenie i mieć cały czas kontrolę nad sytuacją. Fotopułapki mają również wbudowany oświetlacz, dzięki czemu i w ciemności robią doskonałej jakości zdjęcia.
A skąd poczucie kontroli? Ponieważ sprzęt ten wyposażony jest w moduły GSM. Dzięki nim na bieżąco będziemy informowani o na przykład detekcji ruchu. Wiadomość z urządzenia może być wysłana jako sms i/lub w formie maila.
Jak wybrać dobrą fotopułapkę? Przede wszystkim należy się zastanowić, jakie są nasze potrzeby, budżet oraz oczekiwania wobec sprzętu. Na stronie internetowej https://www.alfatronik.com.pl/fotopulapki-c-10_132.html fotopułapka wystepuje w wielu profesjonalnych modelach, nie trudno zatem będzie wybrać coś dla siebie.
Zastosowania fotopułapki:
1. Ochrona przed złodziejami
Sprawa wydaje się prosta, jeśli mamy na przykład ogrodzony teren i łatwy dostęp do infrastruktury energetycznej. Wtedy bez problemu możemy sięgnąć po kamery przemysłowe i mieć na oku nasze włości przez cały czas. Gorzej, kiedy na przykład nasza działka nie jest jeszcze uzbrojona lub kamery nie ma jeszcze do czego zamontować.
Z powodu maskowania fotopułapkę możemy zamontować nawet na najbliższym drzewie. W razie gdyby złodzieje próbowali ukraść nasz materiał budowlany to od razu zostaniemy o tym poinformowani.
2. Dowód na śmiecenie
Wiele osób, które posiadają własne, niezagospodarowane jeszcze grunty, narzeka na wyrzucanie śmieci. Problem zanieczyszczenia gruntów uważany za niczyje jest wciąż bardzo duży, a takie śmieci właściciel musi usunąć na swój koszt. Dowód, jakim są zdjęcia z fotopułapki, można zgłosić na policję i pociągnąć śmiecącą osobę do odpowiedzialności oraz do uprzątnięcia terenu.
3. Ochrona przed wandalami
Porysowane mury, połamane drzewka i krzewy lub wyrwane kwiaty - które miasto lub nawet wspólnota mieszkaniowa nie ma takich problemów? Fotopułapka to łatwy i dyskretny sposób na złapanie wandali. Można ją zamocować udając jakieś prace ogrodnicze, a przez to, że działa bezprzewodowo nie będzie wymagała dodatkowych działań montażowych. A dzięki ograniczeniu aktów wandalizmu cała okolica zyska na estetyce, a także poczuciu bezpieczeństwa mieszkańców.
4. Obserwowanie zwierząt
Nie można zapomnieć również o tym, że ten sprzęt rejestrujący przyda się również miłośnikom zwierząt. Dzięki pozostawionej fotopułapce będziemy mogli obserwować rzadkie i bardzo płochliwe gatunki, jeśli tylko występują w danym rejonie.
5. Kontrola dzieci
Nocne podchody to wciąż atrakcja wielu obozów dla dzieci. Jak jednak dyskretnie sprawdzić, czy podopieczni dotarli do wyznaczonego punktu w lesie? Wystarczy umieścić tam fotopułapkę i czekać na raport o wykryciu ruchu.
Jak widać fotopułapki mogą się przydać w wielu naprawdę różnych sytuacjach. A do czego Wam by się przydał ten sprzęt?