Wiadomości z Łazisk Górnych

Zniszczone uprawy

  • Dodano: 2010-06-28 10:15

Zalane gospodarstwa rolne i tysiące hektarów zniszczonych upraw – to straty po powodzi, która miesiąc temu nawiedziła województwo śląskie.


Efekt - większość rolników nie zbierze w tym roku żadnych plonów. Nie wiadomo także co i czy w ogóle cokolwiek będą mogli zasiać na polach - bo woda oprócz zniszczeń przyniosła ze sobą ogromne zanieczyszczenia. Stan gleby na terenach popowodziowych i jej poziom skażenia sprawdzą pracownicy Okręgowej Stacji Chemiczno-Rolniczej w Gliwicach. Przez najbliższe tygodnie zbadają blisko 2,5 tysiąca próbek.

Jerzemu Woźnicy, rolnikowi z Paniówek powódź zniszczyła ponad 7 hektarów upraw. Choć od powodzi minął już ponad miesiąc na polu nadal utrzymuje się woda.

W podobnej sytuacji znalazło się kilka tysięcy rolników z województwa śląskiego. Według najnowszego raportu Śląskiej Izby Rolniczej powódź zniszczyła w naszym regionie blisko 42 tysiące hektarów terenów uprawnych. Woda spływająca na pola poważnie zanieczyściła glebę. Co się w niej znalazło sprawdzą pracownicy Okręgowej Stacji Chemiczno-Rolniczej w Gliwicach. Właśnie rozpoczęli pobieranie próbek gleby.

Bezpłatne badania gleby przeprowadzone będą na wszystkich zalanych terenach uprawnych w naszym województwie. Pracownicy laboratorium zbadają prawie dwa i pół tysiąca próbek zanieczyszczonej ziemi. Sprawdzą między innymi poziom niebezpiecznych substancji chemicznych w glebie.

Od wyników badań zależeć będzie co rolnicy zasieją na zniszczonych przez powódź polach.

Badania mają pomóc rolnikom między innymi w przygotowaniu ziemi do upraw.

Pierwsze wyniki badań pojawią się za kilkanaście dni. Ale już wiadomo, że niektórzy rolnicy zmuszeni będą poczekać nawet trzy lata zanim ziemia znów będzie mogła wydać zdrowy plon.


Źródło: www.kat.tvp.pl
"Informacje z regionu TV Katowice"

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Laziska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.