Wiadomości z Łazisk Górnych

Wyciekły dane z firmy Tauron. W ręce hakerów trafiły m.in. numery PESEL klientów

  • Dodano: 2021-08-02 14:00

Firma Tauron powiadomiła swoich klientów o wycieku danych, do którego doszło w miniony weekend. W ręce hakerów trafiły numery PESEL klientów, ich imiona i nazwiska, numery telefonów, a także adresy e-mail. Cyberprzestępcy mają także dostęp do niektórych rozmów telefonicznych z klientami pochodzącymi z firm współpracujących z Tauronem.

Kolejny wyciek danych

Tym razem ofiarą hakerów padła firma Tauron. Klienci od razu zostali poinformowani o zaistniałej sytuacji oraz o tym, jakie dane są obecnie w rękach cyberprzestępców. Tauron przeprosił za to, że mimo stosowanych zabezpieczeń, doszło do wycieku danych i zapewnił, że już podjął środki mające na celu bardziej zabezpieczyć dane osobowe swoich klientów. Spółka powiadomiła o wszystkim policję.

-Bardzo przepraszamy za tę sytuację, która miała miejsce, mimo stosowanych przez nas zabezpieczeń. – czytamy w oświadczeniu wydanym przez firmę.

Wyciek danych w firmie Tauron. Jakie dane wyciekły?

Według informacji podanych przez firmę Tauron hakerzy są w posiadaniu takich danych jak imiona i nazwiska klientów, ich numery telefonu, daty urodzenia oraz adresy e-mail. Pozyskali także numery PESEL niektórych klientów, co jest szczególnie niebezpieczne. Jeżeli zaś chodzi o firmy, cyberprzestępcy mają dostęp do danych osobowych przedsiębiorców, ich numerów NIP, adresów korespondencyjnych, e-maili, numerów telefonów oraz REGONU.

Firma podkreśla, że nie doszło do wycieku danych z ich prywatnych serwerów – hakerzy mają dostęp do nagrań rozmów telefonicznych prowadzonych przez firmy partnerskie. To z nich czerpią dane na temat klientów. 

-Wszystkie dane klientów, przechowywane na serwerach Taurona są bezpieczne. Do incydentu doszło po stronie partnerów Taurona, co jednak nie zwalnia nas z obowiązku podjęcia działań w interesie naszych klientów - zaznacza Elżbieta Bukowiec, rzeczniczka prasowa Taurona.

Sprawdź, czy twoje dane wyciekły!

Tauron powiadomił już klientów, których dane mogły trafić w ręce hakerów. Uruchomił również specjalną infolinię dla klientów, którzy chcą się upewnić czy ich dane są bezpieczne oraz dowiedzieć się, jak postępować w przypadku wycieku ich danych. Wystarczy zadzwonić pod numer 32 606 0 606. Firma rekomenduje także nawiązanie kontaktu z Inspektorem Danych Osobowych, Januszem Liberą, który rozwieje wszystkie ewentualne wątpliwości w tej sprawie.

Czym to grozi?

Wycieki danych są niezwykle niebezpieczne. Mogą one zostać wykorzystane przez oszustów do podszywania się pod ofiary i zaciągania różnego rodzaju zobowiązań, na przykład kredytowych. Oszuści mogą także zyskać dostęp do świadczeń opieki zdrowotej oraz kont bankowych. Takie sytuacje zdarzały się już w przeszłości – cyberprzestępcy podszywali się pod Taurona i wysyłali m.in. nieprawdziwe wiadomości z rachunkami do zapłaty za prąd. Ich celem było wyłudzenie danych osób, które kliknęły wysłany link.

Wyciekły dane z firmy Tauron. W ręce hakerów trafiły m.in. numery PESEL klientów

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Laziska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również