Policyjni profilaktycy z mikołowskiej komendy przestrzegają przed nieprzemyślanym wejściem na zamarznięty zbiornik wodny. Temat wyjątkowo ważny i aktualny zwłaszcza teraz, gdy zbliża się czas ferii zimowych. Mundurowi swój apel kierujący nie tylko do uczniów szkół, ale także i dorosłych, którzy nieraz decydują się na ten ryzykowny krok. Profilaktyczna akcja Policji "Bezpieczne ferie" trwa.
Najrozsądniej jest zwyczajnie nie wchodzić na zamarznięte zbiorniki wodne!
Niestety wiele osób ryzykuje i naraża się na poważne niebezpieczeństwo. Dlatego przedstawiamy kilka zasad, o których warto pamiętać jeśli już zdecydujemy się, aby wejść na zamarznięty zbiornik wodny.
- zawsze informujmy bliskich dokąd idziemy oraz kiedy planujemy wrócić
- w przypadku załamania lodu starajmy się zachować spokój i próbujmy wzywać pomocy. Najlepiej połóżmy się płasko na wodzie, rozłóżmy szeroko ręce i starajmy się wpełznąć na lód. Należy poruszać się w kierunku brzegu, leżąc cały czas na lodzie.
- kiedy zauważymy osobę tonącą, nie biegnijmy w jej kierunku! Pamiętajmy, że pod nami również może załamać się lód.
- nie wolno też podchodzić do przerębla w postawie wyprostowanej, ponieważ zwiększamy w ten sposób punktowy nacisk na lód, który może załamać się pod ratującym. Najlepiej próbować podczołgać się do tonącego.
- jeśli w zasięgu ręki mamy długi szalik lub grubą gałąź, spróbujmy podczołgać się na odległość rzutu i starajmy się podać poszkodowanemu drugi koniec,
- zanim sami spróbujemy udzielić poszkodowanemu pomocy, jak najszybciej poinformujmy o wypadku najbliższą jednostkę policji lub straży pożarnej,
- po wyciągnięciu osoby poszkodowanej z wody należy okryć ją czymś ciepłym (płaszczem, kurtką) i jak najszybciej przetransportować do ciepłego pomieszczenia.