Wiadomości z Łazisk Górnych

Wchodząc na zamarznięty zbiornik wodny zawsze ryzykujesz!

  • Dodano: 2022-02-02 09:30

Policyjni profilaktycy z mikołowskiej komendy przestrzegają przed nieprzemyślanym wejściem na zamarznięty zbiornik wodny. Temat wyjątkowo ważny i aktualny zwłaszcza teraz, gdy zbliża się czas ferii zimowych. Mundurowi swój apel kierujący nie tylko do uczniów szkół, ale także i dorosłych, którzy nieraz decydują się na ten ryzykowny krok. Profilaktyczna akcja Policji "Bezpieczne ferie" trwa.

Najrozsądniej jest zwyczajnie nie wchodzić na zamarznięte zbiorniki wodne!

Niestety wiele osób ryzykuje i naraża się na poważne niebezpieczeństwo. Dlatego przedstawiamy kilka zasad, o których warto pamiętać jeśli już zdecydujemy się, aby wejść na zamarznięty zbiornik wodny.

  • zawsze informujmy bliskich dokąd  idziemy oraz kiedy planujemy wrócić
  • w przypadku załamania lodu starajmy się zachować spokój i próbujmy wzywać pomocy. Najlepiej połóżmy się płasko na wodzie, rozłóżmy szeroko ręce i starajmy się wpełznąć na lód. Należy poruszać się w kierunku brzegu, leżąc cały czas na lodzie.
  • kiedy zauważymy osobę tonącą, nie biegnijmy w jej kierunku! Pamiętajmy, że pod nami również może załamać się lód.
  • nie wolno też podchodzić do przerębla w postawie wyprostowanej, ponieważ zwiększamy w ten sposób punktowy nacisk na lód, który może załamać się pod ratującym. Najlepiej próbować podczołgać się do tonącego.
  • jeśli w zasięgu ręki mamy długi szalik lub grubą gałąź, spróbujmy podczołgać się na odległość rzutu i starajmy się podać poszkodowanemu drugi koniec,
  • zanim sami spróbujemy udzielić poszkodowanemu pomocy, jak najszybciej poinformujmy o wypadku najbliższą jednostkę policji lub straży pożarnej,
  • po wyciągnięciu osoby poszkodowanej z wody należy okryć ją czymś ciepłym (płaszczem, kurtką) i jak najszybciej przetransportować do ciepłego pomieszczenia.
Wchodząc na zamarznięty zbiornik wodny zawsze ryzykujesz!

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Laziska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również