Wiadomości z Łazisk Górnych

Świętojańskie Dni Łazisk oraz Industriada

  • Dodano: 2012-07-10 14:30, aktualizacja: 2018-03-18 10:19

Tegoroczne Świętojańskie Dni Łazisk połączone zostały z Industriadą – Świętem Szlaku Zabytków Techniki.


Wstępem Industriady był Rajd Samochodowy poprzez obiekty na Szlaku Zabytków Techniki Częstochowa – Łaziska Górne oraz koncert chóru Ogniwo w łaziskim Domu Kultury.Łaziskie świętowanie 30 czerwca skoncentrowało się w trzech miejscach – Industriada odbywała się w łaziskim Muzeum Energetyki, w hali MOSiR rozgrywane były imprezy sportowe, obiekty sportowo-rekreacyjne "Żabka" stały się miejscem wielkiego festynu.Choć tegoroczna Industriada zaczynała się przed  łaziskim Muzeum Energetyki punktualnie w samo południe, na długo przed tym terminem gromadzili się już chętni do zwiedzania muzeum, elektrowni i udziału w wielu imprezach związanych ze Świętem Szlaku Zabytków Techniki.Tuż przed południem pojawili się szczudlarze, a przez bramę główną elektrowni zaczęły wjeżdżać stare, zabytkowe motocykle.


O godzinie 12:00 przed Muzeum Energetyki zapłonął znicz Industriady, wzleciały w górę gołębie Bractwo Kurkowe wystrzeliło z działa. Industriadę oficjalnie otworzyli prezes zarządu spółki TAURON Wytwarzanie - Stanisław Tokarski oraz burmistrz Łazisk Górnych – Aleksander Wyra wraz z v-ce prezesem Muzeum Energetyki Jolantą Pietryja-Smolorz.Przewodnicy oprowadzali chętnych po Muzeum Energetyki, inne grupy wyruszały pod fachową opieką na zwiedzanie elektrowni.


Na gości czekały liczne atrakcje: wystawy, inscenizacje, happeningi, koncerty, pokazy, warsztaty, gra światłem i ogniem w wykonaniu profesjonalistów i amatorów.Wielkim zainteresowaniem cieszyła się wystawa zabytkowych motocykli. Wielu chętnych zgromadziła też gra muzealna "w poszukiwaniu światła" uwzględniająca ciekawe miejsca w przestrzeni muzeum; pod czujnym okiem fizyków można było przeprowadzać wiele ciekawych doświadczeń wyjaśniających zjawiska, jakim ulega światło.Sporym zainteresowaniem cieszyły się też mini-warsztaty fotograficzne. Ideą było pokazanie młodym ludziom, że jeszcze całkiem niedawno robiąc zdjęcie można było się doskonale obejść bez skomplikowanych aparatów cyfrowych.INDUSTRIADA – czyli Święto Szlaku Zabytków Techniki Województwa Śląskiego - do tej pory organizowana była dwukrotnie. Zgodnie z jej ideą, w czerwcu w ciągu jednej soboty otwarte są wszystkie obiekty Szlaku Zabytków Techniki. Odbywają się w nich m.in. koncerty, happeningi, spektakle, wystawy, konkursy i warsztaty. W ciągu ubiegłorocznej „Industriady" przez wszystkie te miejsca przewinęło się blisko 54 tys. uczestników, a w tym roku o 11 000 więcej, czyli 65 000. Rekordzistą jest Muzeum Energetyki w Łaziskach Górnych, gdzie w imprezach zorganizowanych wspólnie z Miastem Łaziska Górne, wzięło udział  6900 osób.Centrum Świętojańskich Dni Łazisk były obiekty sportowo-rekreacyjne "Żabka" . Mieszkańców Łazisk przywitała orkiestra dęta Tauron Wytwarzanie S.A. oddział Elektrownia Łaziska, pięknie zaprezentowały się dzieci z Zespołu "Radość" działającym przy łaziskim Domu Kultury, entuzjastycznie został przyjęty barwny pokaz Capoeiry, ogromnym profesjonalizmem wykazali się tegoroczni laureaci IV Festiwalu Piosenki Estradowej Kryształowy Kos.

W czasie tegorocznych Świętojańskich Dni Łazisk, jak każe tradycja, przyznano nagrody Burmistrza Miasta Łaziska Górne. Uhonorowano osoby, które w sposób szczególny zasłużyły się dla miasta.
 

Tytuł Łaziszczanina Roku 2012 przyznano Mateuszowi Eichnerowi, który związany jest z wieloma lokalnymi i regionalnymi organizacjami pozarządowymi. Czynnie włącza się w prowadzenie badań społecznych związanych z zagadnieniami rynku pracy i pomocy społecznej. Jest autorem i współautorem licznych gminnych strategii rozwiązywania problemów społecznych oraz publikacji prasowych.
 

Tytuł Honorowego Łaziszczanina Roku 2012 przyznano Księdzu Mariuszowi Kasparowi, który od 2007 roku pełni obowiązki wikariusza parafii p.w. M.B. Królowej Różańca Świętego w Łaziskach Górnych.


Ksiądz Mariusz Kaspar to "wulkan energii" i dobrych pomysłów. Jest inicjatorem i realizatorem wielu przedsięwzięć wspólnotowórczych, integrujących mieszkańców Łazisk. Budowanie wspólnoty, której naczelną zasadą jest odpowiedzialność - to idea księdza Mariusza, do której nawiązuje, o której mówi, którą poprzez swoje działania realizuje, jest spójna także z ideałem gminy jako takiej, rozumianej jako wspólnota mieszkańców danego terenu.


Tytuł Przyjaciela Łazisk Górnych przyznano Panu Andrzej Jenczura, który znany jest ze swojego zaangażowania i licznych przedsięwzięć związanych z hodowlą kanarków. Jest propagatorem kanarczarstwa w Polsce i za granicą.


Dzięki zaangażowaniu i pasji Pana Andrzeja Jenczura, kanarki w Łaziskach Górnych stały się czymś wyjątkowym – to tutaj ma swoją siedzibę ogólnopolski Klub Hodowców Kanarków Kształtnych. Co roku w łaziskim Domu Kultury odbywają się jedyne w Polsce wystawy kanarków. Pasja Pana Andrzeja Jenczura sprawiła, że Łaziska Górne stały się znane w środowisku hodowców kanarków w Polsce i za granicą, jako wystawowa polska „"tolica" hodowców kanarków.
 

Pozostałe uhonorowane osoby:

  • Joanna Widera – za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury;
  • Tomasz Dobrzyński - nagroda I stopnia za osiągnięte w 2011 roku wysokie wyniki na poziomie światowym w Ju-Jitsu;
  • Aneta Szostek - nagroda I stopnia za zdobycie w maju 2012 roku brązowego medalu na Mistrzostwach Świata Juniorów w kręglarstwie klasycznym w systemie Tandem Kobiet u23 w Bautzen w Niemczech;
  • Jacek Rączka - nagroda III stopnia za uzyskanie w 2011 roku tytułu najlepszego zawodnika w II Wojewódzkim Turnieju Piłki Nożnej o Puchar Burmistrza Miasta Łaziska Górne;
  • Trener Roku Piotr Mrozek - trener piłki nożnej I klasy UEFA z licencją. Od maja 2007 roku do kwietnia bieżącego roku trener w Klubie Sportowym „Polonia” Łaziska Górne;
  • Działacz sportowy Roku Kazimierz Kaszok - główny pomysłodawca i organizator cyklu zimowych Halowych Turniejów Piłkarskich promujących Łaziska Górne w całej południowej Polsce;
  • Tytuł Rzemieślnika Roku 2012 przyznawany przez Przewodniczącego Rady Miejskiej w Łaziskach Górnych otrzymali właściciele firmy Wodnik – Małgorzata i Antoni Łuc.
     

Na tegorocznych obchodach Świętojańskich Dni Łazisk z inicjatywy Burmistrza Miasta Łaziska Górne, Wydział Ochrony Środowiska Urzędu Miejskiego po raz pierwszy przygotował stoisko ekologiczne. Mieszkańcy miasta mogli tam otrzymać atrakcyjne gadżety ekologiczne, takie jak:  torby bawełniane z herbem miasta Łaziska Górne, kartonowe długopisy z surowców wtórnych oraz książeczki: Kulturowa ścieżka dydaktyczna na Kopaninie i w rejonie ul. Lasoki tom 8. Każdy mógł też poczęstować się jabłkiem i  zabrać ze sobą 50g słoiczek z miodem. Dla dzieci przewidziane zostały cukierki krówki i balony.
 

Tegoroczne obchody Świętojańskich Dni Łazisk zakończyły się występami zespołów: Elektryczne Gitary i Sztywny Pal Azji.

Świętojańskie Dni Łazisk oraz Industriada


Źródło: UM Łaziska Górne

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.