Policyjni profilaktycy z mikołowskiej komendy spotkali się dziś z uczniami Szkoły Podstawowej nr 6 w Łaziskach Górnych, z którymi omówili temat przemocy rówieśniczej. Mundurowi wskazali na najczęściej występujące rodzaje tego zjawiska oraz wyjaśnili konsekwencje prawne, sformułowane w ustawie o wspieraniu i resocjalizacji nieletnich.
O przemocy między rówieśnikami
Spotkanie profilaktyczne odbyło się wczoraj rano w jednej z łaziskich podstawówek. Obecni na zajęciach uczniowie z różnych klas wysłuchali informacji dotyczących występującego zjawiska przemocy wśród kolegów i koleżanek. O agresji w szkole słychać często. Dlatego młodzi ludzie muszą uświadomić sobie, jak ważna jest prawidłowa reakcja na wszelkie łamanie norm społecznych. Zajmujący się tą problematyką od wielu lat mł.asp. Artur Ceran wskazał na rodzaje agresji:
- fizyczną, np. bicie, kopanie, popychanie, szarpanie, wymuszanie pieniędzy,
- werbalną: dokuczanie, przezywanie, wyśmiewanie, grożenie, plotkowanie, relacyjną: obniżenie czyjegoś statusu w grupie, wykluczenie z grupy, izolowanie, pomijanie,
- cyberprzemoc: użyciem nowych technologii, obraźliwe sms-y, obraźliwe wpisy na portalach internetowych.
Policjant zreferował regulacje ustawy o wspieraniu i resocjalizacji nieletnich i zwrócił uwagę uczniów na daleko idące konsekwencje wobec sprawców.