Wiadomości z Łazisk Górnych

Śląsk pamięta o tragicznej historii

  • Dodano: 2014-01-27 10:00

Wczoraj po raz czwarty obchodziliśmy Dzień Pamięci o Tragedii Górnośląskiej. Obchodzony w ostatnią niedzielę stycznia upamiętnia Ślązaków - ofiary powojennych zbrodni Armii Czerwonej i władz komunistycznych. Uroczystości zaplanowano m.in. w Łaziskach Górnych.

O 15.00 w kościele pod wezwaniem Matki Bożej Królowej Różańca Świętego w Łaziskach Górnych odprawiona została msza w intencji łaziszczan represjonowanych i deportowanych do Związku Radzieckiego. Po nabożeństwie uczestnicy uroczystości, rodziny ofiar, członkowie Ruchu Autonomii Śląska i przedstawiciele samorządu Łazisk Górnych złożyli kwiaty i zapalili znicze pod tablicą upamiętniającą tamte wydarzenia.

Ok. godz. 16.30 w Powiatowej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Łaziskach Górnych przy ul. Świerczewskiego 1 odbyła się prelekcja dr Dariusza Węgrzyna. Historyk Instytutu Pamięci Narodowej opowidział o Tragedii Górnośląskiej oraz przedstawił zebraną listę łaziszczan deportowanych do ZSRR.
Po spotkaniu wszyscy chętni mogli zapoznać się też z bazą danych osób deportowanych, które pochodziły z innych miejscowości powiatu mikołowskiego.

Pojęcie Tragedii Górnośląskiej odnosi się do aktów terroru wobec mieszkańców Górnego Śląska - aresztowań, internowania, egzekucji i wywózek do łagrów, które miały miejsce od stycznia do kwietnia 1945 r., po wkroczeniu Armii Czerwonej na Śląsk. Szacuje się, że wywieziono około 50-60 tys. osób. Część z nich zginęła.
Katowicki IPN od kilku lat tworzy imienną listę osób deportowanych do Związku Radzieckiego. Liczy on już 27 tys. nazwisk

Dzień Pamięci o Tragedii Górnośląskiej to uroczystości ustanowiona uchwałą Sejmiku Województwa Śląskiego z 2011 r. Inicjatywę w tej sprawie wniósł Ruch Autonomii Śląska.

Następna informacja

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Laziska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.