Wiadomości z Łazisk Górnych

Ruszają zapisy na szczepienia przeciw COVID-19 dla dzieci w wieku 5-11 lat

  • Dodano: 2021-12-14 08:30, aktualizacja: 2021-12-14 09:49

W tym tygodniu ruszają szczepienia przeciw COVID-19 dla dzieci w grupie 5-11 lat. W Powiecie Mikołowskim będzie można je wykonać w czwartki w Punkcie Szczepień Powszechnych w Mikołowie.

Jak podaje Ministerstwo Zdrowia od 16 grudnia 2021 r. rozpoczną się szczepienia w grupie dzieci 5-11 lat. Dzieci otrzymają szczepionkę firmy Pfizer. Szczepienie będzie wykonywane w dostosowanej do wieku dawce pediatrycznej. Będzie obowiązywał dwudawkowy schemat szczepienia, a dla dzieci z ciężkimi zaburzeniami odporności – trzydawkowy. Druga dawka zostanie podana po minimum 21 dniach od pierwszego szczepienia, punkt szczepień umówi Twoje dziecko od razu na drugą dawkę. Ważne jest podanie dwóch dawek szczepionki, bez nieuzasadnionego wydłużania odstępów pomiędzy dawkami.

Skierowanie na szczepienie

E-skierowanie dziecka znajdziesz na jego Internetowym Koncie Pacjenta. Skierowanie na szczepienie dzieci z grupy 5-11 lat jest wystawiane automatycznie przez system od dnia 12.12.2021 r. z chwilą ukończenia przez dziecko 5 r.ż. W przypadku braku automatycznie wystawionego e-skierowania lekarz w punkcie szczepień może samodzielnie wystawić e-skierowanie na szczepienie osobom uprawnionym oceniając wiek osoby szczepionej (ukończony 5 r.ż.); Skierowanie na dawkę dodatkową 28 dni po pełnym szczepieniu, wystawia lekarz.

Na szczepienia dziecko można zarejestrować:

  • dzwoniąc na bezpłatną infolinię Narodowego Programu Szczepień: 989
  • e-rejestracja na www.pacjent.gov.pl Wybierz szybką ścieżkę e-rejestracji, wpisz numer PESEL i nazwisko Twojego dziecka, podaj numer telefonu, na który odbierzesz potwierdzenie, i wybierz termin szczepienia.
  • dla chętnych uruchomiona została również obsługiwana przez pracowników Starostwa Powiatowego w Mikołowie infolinia 32 32 48 188 czynna od 09.00 do 16.00.
  • wyślij SMS o treści SzczepimySie na numer 664 908 556 lub 880 333 333.

Jak wygląda szybka ścieżka e-rejestracji na szczepienie

Przed szczepieniem wypełnij za dziecko kwestionariusz wstępnego wywiadu przesiewowego. Kwestionariusz będzie dla lekarza podstawą decyzji, czy dziecko może być zaszczepione danego dnia.

Kwestionariusz do pobrania TUTAJ

UWAGA! W Powiecie Mikołowskim szczepienia będzie można wykonać w czwartki w Punkcie Szczepień Powszechnych w Mikołowie. Małych pacjentów przed szczepieniem konsultował będzie lekarz pediatra.

Unijny Certyfikat COVID (UCC) Twojego dziecka stanie się ważny 14 dni po pełnym zaszczepieniu. UCC Twojego dziecka jest dostępne tylko na Internetowym Koncie Pacjenta i w aplikacji mojeIKP.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Laziska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również