Wiadomości z Łazisk Górnych

Pożegnanie z dymkiem

  • Dodano: 2010-11-16 09:45

Obowiązuje już zakaz palenia tytoniu w miejscach publicznych. W tym również, co dla palaczy jest największym ciosem - w pubach i restauracjach. Niepalący się cieszą, bo przepis oznacza koniec z zadymionymi salami i przesiąkniętymi dymem ubraniami. Ale restauratorzy obawiają się, że razem z oparami nikotyny, z lokali zniknie większość gości.

Dym zniknął, z nim zniknęli goście. Spadek będzie, bo obok tych tabliczek, pojawi się kolejna - z zakazem palenia.

Zgodnie z ustawą, która weszła w życie, jeśli w pubie nie można wydzielić zamkniętej i wentylowanej sali dla niepalących - nikt nie może palić. Dla stroniących od nikotyny - to doskonała wiadomość. Ale dla amatorów papierosów - poważna niedogodność.

W wielu lokalach brak dymu, może oznaczać poważny brak klientów. Bo jak twierdzą restauratorzy, 90 procent klientów pali.

Jak wynika z badań, codziennie po papierosa sięga blisko 9 milionów Polaków. Nałogowo pali 34 procent mężczyzn i 21 procent kobiet. Dlatego palacze-bywalcy pubów z niepokojem czekają nadejścia zimy.

Za łamanie zapisów ustawy przewidziane są kary. 500 złotych dla palącego w miejscu publicznym i aż 2000 dla właściciela lokalu za brak informacji o zakazie palenia. Kary nakładać może policja, sanepid, a od jutra również straż miejska. Mundurowi jednak nie przewidują nalotów na lokale.

A palenie w lokalu będzie traktowane jak każde inne wykroczenie. Czyli policyjny patrol interweniować będzie na wezwanie. Na przykład oburzonego niepalącego.

Źródło: www.kat.tvp.pl
"Informacje z regionu TV Katowice"

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Laziska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.