Wiadomości z Łazisk Górnych

Porozumienie KW i Grupy Tauron

  • Dodano: 2009-12-28 10:45, aktualizacja: 2009-12-28 15:45

Kompania Węglowa wniesie do grupy energetycznej Tauron kopalnię "Bolesław Śmiały" w Łaziskach Górnych oraz wszystkie należące do KW akcje Południowego Koncernu Węglowego.

W zamian otrzyma akcje grupy Tauron - zakłada plan, przygotowywany przez przedstawicieli obu firm. 

"Podpisaliśmy list intencyjny, którego celem jest opracowanie procedury wniesienia do grupy Tauron kopalni oraz akcji PKW. W pierwszej kolejności uzgodnione będą szczegółowe zasady i harmonogram dalszych prac, których rezultatem będzie zawarcie umowy końcowej" - powiedział we wtorek PAP rzecznik KW Zbigniew Madej.

Skupiający obecnie dwie kopalnie PKW to wspólne przedsięwzięcie KW (wniosła tam kopalnie) i Południowego Koncernu Energetycznego (PKE) z grupy Tauron (wniósł kapitał). Decydujący głos i ponad 52 proc. akcji należy do PKE, pozostała część do KW.

Wniesienie do grupy Tauron kopalni "Bolesław Śmiały", o co energetyczna spółka zabiegała od kilku lat, oraz przekazanie wszystkich akcji PKW, ma być - jak zakłada wstępnie projekt - spłacone akcjami grupy Tauron, która w połowie przyszłego roku ma zadebiutować na giełdzie. Wówczas KW będzie mogła sprzedać walory Taurona, uzyskując za nie gotówkę.

Dwa lata temu, gdy rozważana była podobna transakcja, majątek "Bolesława Śmiałego" wyceniano na ok. 120 mln zł, a wartość akcji PKW na ok. 0,5 mld zł.

Kompania Węglowa nie podała daty sfinalizowania transakcji, jednak - jak powiedział PAP znający szczegóły sprawy przedstawiciel firmy - stronom zależy, aby przedsięwzięcie zostało zrealizowane jeszcze przed debiutem giełdowym Taurona, by podnieść wartość grupy.

Przejęcie przez grupę Tauron całości akcji PKW powinno oznaczać również, że załoga węglowego koncernu otrzyma akcje pracownicze, czego od kilku miesięcy domagają się działające tam związki zawodowe. Nie było to jednak możliwe, bo koncern jest wspólnym przedsięwzięciem KW i PKE, a nie 100-procentową własnością grupy Tauron.

O wniesieniu kopalni z Łazisk Górnych do grupy Tauron i pozbyciu się przez KW akcji PKW mówi się od kilku lat. Zgodnie z zawartym 2 października 2007 r. porozumieniem, wyceniony na 120 mln zł majątek kopalni "Bolesław Śmiały" miał być wniesiony do PKW, którego nowe akcje objęłyby: Kompania Węglowa i - za 100 mln zł - Węglokoks. Potem Kompania miałaby sprzedać Węglokoksowi wszystkie posiadane akcje PKW. Docelowo Węglokoks miał wnieść akcje PKW do Taurona, stając się jego akcjonariuszem. Ostatecznie jednak transakcji w takiej formie zaniechano.

Kopalnia "Bolesław Śmiały" w Łaziskach Górnych to jedna z najmniejszych kopalń KW - zatrudnia ok. 1,7 tys. osób i wydobywa 1,8 mln ton węgla rocznie. Sąsiaduje z należącą do PKE Elektrownią Łaziska. Węgiel z kopalni taśmociągiem trafia bezpośrednio do elektrowni. O powiązaniu kapitałowym obu firm mówiło się od dawna. Opowiedziała się za tym także załoga kopalni.

Latem 2004 roku kopalnia znalazła się wśród czterech zakładów górniczych przeznaczonych przez Kompanię Węglową do likwidacji. Załoga kopalni czyniła wówczas starania o włączenie zakładu do PKE. Ostatecznie jednak, w związku z koniunkturą na rynku węgla, kopalnia pozostała w Kompanii. W kolejnych miesiącach jej zarząd odrzucał starania PKE o przejęcie zakładu.

 
Źródło: www.kat.tvp.pl
Informacje z regionu TV Katowice

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Laziska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.