Wiadomości z Łazisk Górnych

Policjanci w łaziskich podstawówkach uczyli o odpowiedzialność karnej nastolatków

  • Dodano: 2021-11-22 11:00

Profilaktycy z mikołowskiej komendy oraz dzielnicowi z Komisariatu Policji w Łaziskach Górnych spotkali się z uczniami klas VII i VIII, by wytłumaczyć zakres odpowiedzialności młodych w świetle obowiązujących przepisów karnych. Co grozi nastolatkom za palenie papierosów, spożywanie alkoholu lub regularne wagarowanie? Czym jest przemoc rówieśnicza i czy używanie wulgarnych słów jest przejawem demoralizacji.

Zajęcia profilaktyczne zrealizowano w dwóch łaziskich placówkach: Szkole Podstawowej nr 6 oraz w Szkole Podstawowej nr 1. Lekcje z zakresu odpowiedzialności prawno-karnej nastolatków przeprowadzili policyjni profilaktycy: mł.asp. Artur Ceran, sierż. Izabela Kempka oraz miejscowi dzielnicowi: asp. Paweł Oleksiński oraz asp. Michał Czerepkowski.

Postępowanie w sprawach nieletnich

Problematykę nieletnich reguluje w Polsce Ustawa o postępowaniu w sprawach nieletnich z dnia 26 października 1982 roku, która ma na celu dążenie do przeciwdziałania demoralizacji i przestępczości nieletnich i stwarzania warunków powrotu do normalnego życia nieletnim, którzy popadli w konflikt z prawem bądź z zasadami współżycia społecznego, umacniania funkcje opiekuńczo – wychowawcze i poczucie odpowiedzialności rodzin za wychowanie nieletnich.

Młodzież miała okazję podać przykłady, które według nich, stanowią przejaw demoralizacji. Mowa była przede wszystkim o paleniu papierosów, spożywaniu alkoholu, wagarowaniu, używaniu wulgaryzmów oraz przemocy rówieśniczej. Policjanci zwracali uwagę na zachowanie nie tylko względem siebie, ale także wobec nauczycieli i innych pracowników szkoły.

Zagrożenia w Internecie

Ostatnią sprawą, którą poruszyli mundurowi był hejt w Internecie, który może prowadzić do skrajnych zachowań osoby hejtowanej (nawet do samobójstwa). Uczulali młodzież, by była ta ostrożna w nawiązywaniu kontaktów z osobami, które poznaje w sieci i by na spotkania z takimi osobami przychodzili z kimś ze swojego otoczenia.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Laziska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również