Dziś Dzień Bez Samochodu – 22 września, podczas którego organizacje pozarządowe i włodarze polskich miast zachęcą nas do zdrowej, bezpiecznej i ekologicznej mobilności. Bardzo ważne, szczególnie w tym dniu, abyśmy przez ten jeden dzień bardziej pomyśleli o środowisku, przesiadając się na rower lub na komunikację miejską.
W jaki sposób właściwie zagospodarować odpady samochodowe?
Posiadanie samochodu to nie tylko komfort, ale także liczne obowiązki. Jednym z nich jest właściwe zagospodarowanie odpadów, związanych choćby z bieżącą eksploatacją auta czy naprawami. Jak należy z nimi postępować? Wszystko zależy od tego w jaki sposób powstały. Jeżeli prace eksploatacyjne lub naprawę wykonał warsztat lub serwis, to po ich stronie leży zagospodarowanie tych odpadów. W przypadku samodzielnych napraw, których dokonujemy np. w garażu lub na parkingu, mamy kilka sposobów na usunięcie odpadów.
Samodzielna wymiana części
Czasami decydujemy się na samodzielną wymianę bezpiecznika czy starego radia - to elektroodpady, podobnie jak: kierunkowskazy z elektroniką, nawigacje samochodowe, zestawy głośnomówiące. Jest kilka możliwości, żeby je bezpiecznie wyrzucić:
- każdy mieszkaniec może oddać elektroodpady bezpłatnie do PSZOK-u.
Trochę inaczej wygląda sprawa z zużytym akumulatorem. Najprościej oddać go w sklepie lub warsztacie samochodowym podczas zakupu nowego. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, sprzedawca ma obowiązek przyjąć za darmo stary akumulator. Ponadto, jeżeli sami wymieniamy żarówki samochodowe również można je dostarczyć do PSZOK-u.
Zepsute koła, opony z samochodów osobowych, felgi samochodowe
Z całą pewnością nie wolno ich zostawić pod altaną śmietnikową i przed posesją. Z oponami trzeba pofatygować się do PSZOK-u. Stare ogumienie można też zostawić w niektórych serwisach wymiany opon podczas ich okresowej wymiany na nowe. Większość z takich punktów przyjmuje od swoich klientów zużyte opony. Pamiętajmy jednak, że to jedynie dobra praktyka i może okazać się, że serwisanci poproszą nas, byśmy zabrali je ze sobą.
Kosmetyki do pielęgnacji auta
Opakowania, w których znajdują się resztki kosmetyków samochodowych: pianki, spraye, szampony wyrzucamy do szarego pojemnika na odpady pozostałe po segregacji – zmieszane. Wyjątkiem są specjalistyczne preparaty chemiczne, np. wosk samochodowy, które trzeba oddać do PSZOK-u. Natomiast puste, plastikowe lub metalowe opakowania wyrzucamy do żółtego pojemnika/worka na metale i tworzywa sztuczne.