Wiadomości z Łazisk Górnych

Nie daj się zaskoczyć pogodzie!

  • Dodano: 2016-01-08 07:45, aktualizacja: 2016-01-07 11:31
To już ostatni dzwonek na przygotowanie pojazdu do zimy. Nie daj się zaskoczyć pogodzie! Zima to bardzo trudny czas dla kierowców, ale też dla samochodów. Należy pamiętać, że skutki utrzymywania się niskich temperatur oraz opadów śniegu można złagodzić poprzez odpowiednie przygotowanie naszego auta.
 
 
Pamiętajmy o tym, żeby odpowiednio wcześnie pomyśleć  o zimowych dniach. Ważną rzeczą jest wyposażenie samochodu w skrobaczkę do szyb ale to nie wystarczy. Pomimo tego, że jest ona niezwykle ważna, ale na nic się nie przyda, gdy samochodu nie da się otworzyć albo odpalić. W pierwszej kolejności trzeba zadbać o stan techniczny auta.
 
 
Niezbędny jest przegląd płynów eksploatacyjnych, szczególnie w układzie chłodzenia. Zapobiegnie to bowiem późniejszym problemom z chłodnicą i silnikiem. Przed pierwszymi opadami śniegu trzeba koniecznie zweryfikować stan ogumienia i koła zapasowego. Wskazana jest wymiana opon na „zimówki”, które w trudnych warunkach zapewnią większe bezpieczeństwo, a czasami tylko dzięki nim da się w ogóle jechać. Trzeba pamiętać o tym, że muszą mieć one odpowiednio głęboki bieżnik zapewni to lepszą trakcję na śniegu i błocie pośniegowym oraz krótszą drogę hamowania. Trzeba pamiętać również o tym, że skuteczny bieżnik w „zimówce” musi mieć minimum 4 mm. Jeżeli mamy kompletne koła zimowe, możemy je wymienić samodzielnie. Przy okazji sprawdzimy narzędzia niezbędne do założenia koła zapasowego. W sezonie zimowym może to być potrzebne ze względu na częstsze pojawianie się dziur w jezdni.
 
 
Zadbaj o dobrą kondycję akumulatora i alternatora
 
Przygotowując auto do zimowych dni, trzeba pamiętać o tym aby sprawdzić stan akumulatora i napięcie ładowania. W pierwszym przypadku warto skorzystać z pomocy specjalisty od elektryki. Takie badanie pozwala ocenić sprawność baterii pod obciążeniem i przewidzieć, jak się ona zachowa podczas dużych mrozów.
 
 
Przygotowanie wnętrza, wymiana dywaników.
 
O zastosowaniu w sezonie zimowym obszerniejszych gumowych dywaników wiele osób nawet nie myśli. Tymczasem dzięki temu można uniknąć kilku poważnych problemów. Przede wszystkim gumowy dywanik z krawędziami zatrzymuje wodę, którą zawsze wnosimy do auta w postaci śniegu na butach. Zwykły tekstylny dywanik przepuszcza wodę, a ta zatrzymuje się pod wykładziną podłogi. Niestety woda sama nie wyschnie. Za to po nagrzaniu wnętrza w aucie panuje duża wilgotność i powstaje trudny do rozwiązania problem zamglonych okien.
 
 
Zadbaj o nadwozie i uszczelki drzwi
 
Ze względu na wilgoć i chemię stosowaną na drogach zima to okres, kiedy szczególnie szybko rozwija się korozja. Wskazane jest więc, by przed jej nadejściem zabezpieczyć miejsca, w których może się pojawiać rdza ,np. odpryski i rysy. Przed zimą warto dokładnie umyć i nawoskować nadwozie po to, by zabezpieczyć lakier przed działaniem chemikaliów, a także dla łatwiejszego utrzymania go w czystości. Ważne jest zabezpieczenie uszczelek specjalnymi silikonami. Ma to podwójne pozytywne działanie. Po pierwsze, guma wolniej się starzeje, a po drugie, drzwi nie przymarzają tak łatwo do uszczelki. Uwaga! Nie należy smarować wkładów zamków.
 
http://www.slaska.policja.gov.pl/dokumenty/zalaczniki/49/49-321372.mp4

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Laziska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.