Wiadomości z Łazisk Górnych

Maluchy na Bradę

  • Dodano: 2012-02-01 15:15, aktualizacja: 2018-03-18 10:18

W dzielnicy Brada, przy ul. Miodowej, 24 stycznia oficjalnie otwarto budynek, w którym od stycznia br. funkcjonuje przedszkole, a od marca br. działać będzie żłobek (pierwszy i jedyny w gminie).

W uroczystości wzięli udział m.in.: wojewoda śląski Zygmunt Łukaszczyk, śląski kurator oświaty Stanisław Faber, starosta mikołowski Henryk Jaroszek i burmistrz Łazisk Aleksander Wyra.
Wojewoda był obecny także dlatego, że wartą 4,5 mln zł inwestycję (z zagospodarowaniem działki), budżet państwa wsparł sumą 1,1 mln zł - 143 tys. zł z rządowego programu „Maluch” (na wyposażenie żłobka) i 860 tys. zł z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (przedszkole ma mieć charakter integracyjny).

Budowa przedszkola i żłobka w dzielnicy Brada była od lat konieczna. Gmina utrzymuje tam oddział przedszkolny w starym budynku, którego nie może remontować, bo nie należy on do samorządu. Tymczasem dzielnica rozwija się. Sporo osób buduje tam domy. Ponadto miasto płaci miesięcznie gminie Mikołów ok. 1000 zł za pobyt 15 dzieci w tamtejszym żłobku. Żłobek w Bradzie przyjmie 30 dzieci w wieku do 3 lat, w tym owych 15 z Mikołowa. Chętnych jest jednak więcej. Przedszkolaków przyjęto również 30, ale jak informuje nas Joanna Palenta, naczelnik gminnego wydziału edukacji, trwa jeszcze nabór jednej grupy trzylatków (ok. 20 dzieci).

Realizacja przedsięwzięcia nie obyła się bez kłopotów. Firma Kombud z Katowic w maju 2011 r. zeszła z placu budowy. Przedsiębiorstwo skarżyło się na brak współpracy z gminą oraz złe przygotowanie inwestycji, m.in. błędy w projekcie. To miało utrudniać, opóźniać i podrażać roboty. Urząd Miasta przyjął rezygnację, ale odrzucił argumenty firmy. Według burmistrza Aleksandra Wyry, wykonawca zaproponował w przetargu zbyt niską cenę i za tę kwotę nie podołał zadaniu. Trzeba było wyłonić nowego wykonawcę, aby w terminie – w listopadzie 2011 r. zakończyć pracę. W przeciwnym razie Łaziskom groziło utracenie zewnętrznych dotacji.

Tekst pochodzi z tygodnika Echo, który ukazuje się w kioskach w każdą środę.

Pokaż na mapie


Źródło: Tygodnik Echo

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.