Dzielnicowi z łaziskiego komisariatu spotkali się z podopiecznymi Dziennego Domu "Senior+", gdzie włączyli się w dyskusję o problematyce zjawiska przemocy w rodzinie.
Przestępstwo przemocy w rodzinie ciągle jest problemem. Bite i szarpane, wyzywane i poniżane dzieci i partnerki, ojcowie i babcie - to zdarza się niemal codziennie. Jeśli chcemy, by ktoś w przyszłości zareagował, gdy nasza córka, mama, dziadek czy dzieci będą doznawać przemocy, już dziś sami zareagujmy.
Celem przeciwdziałania przemocy w rodzinie jest zatrzymanie przemocy na etapie, który nie wypełnia jeszcze znamion przestępstwa. Policja, realizując swe ustawowe obowiązki, reaguje na każdy sygnał dotyczący możliwości wystąpienia zjawiska przemocy w rodzinie. Podejmuje szereg inicjatyw, które mają na celu utrzymanie na wysokim poziomie zadań realizowanych w tym obszarze. W tym celu między innymi udostępnia kanały komunikacji dla obywateli, które wspierają działania w zakresie przeciwdziałania przemocy w rodzinie. Mł.asp. Marek Wodok i st.sierż.Patryk Stalmach omówili zasady prowadzenia procedury Niebieskiej Karty oraz możliwości zwrócenia się o pomoc do policjanta tzw. pierwszego kontaktu.
Numer alarmowy 112
W sytuacji zagrożenia życia lub zdrowia wynikającego ze stosowania przemocy w rodzinie, w pierwszej kolejności należy skorzystać z numeru alarmowego 112 obsługiwanego przez operatorów Centrum Powiadamiania Ratunkowego, którzy otrzymane zgłoszenie niezwłocznie przekazują bezpośrednio dyżurnym jednostek organizacyjnych Policji właściwych miejscowo dla miejsca zdarzenia, pobytu osoby potrzebującej pomocy.