Wiadomości z Łazisk Górnych

Koronawirus - Najważniejsze informacje dla seniorów

  • Dodano: 2020-04-01 12:15, aktualizacja: 2020-04-01 13:41

Seniorzy to grupa osób, które szczególnie powinny chronić się przed koronawirusem. Jak to skutecznie robić? O czym należy pamiętać? Z pomocą przychodzą Główny Inspektorat Sanitarny i Ministerstwo Zdrowia.

Z danych WHO wynika, że największa śmiertelność występuje właśnie wśród osób starszych. Główny Inspektorat Sanitarny opracował zbiór zasad postępowania dla seniorów.


Często myj ręce

Seniorzy - tak samo, jak przedstawiciele wszystkich innych grup wiekowych - powinni pamiętać o tym, że w walce z ryzykiem rozprzestrzeniania się koronawirusa niezwykle ważna jest higiena.

Należy pamiętać o częstym myciu rąk wodą z mydłem, a jeśli nie ma takiej możliwości dezynfekować je płynami/żelami na bazie alkoholu (min. 60%). Istnieje ryzyko przeniesienia wirusa z zanieczyszczonych powierzchni na rękach. Dlatego częste mycie rąk zmniejsza ryzyko zakażenia - przypomina GIS.

Unikaj dotykania oczu, nosa i ust

Dłonie dotykają wielu powierzchni, które mogą być zanieczyszczone wirusem. Dotknięcie oczu, nosa lub ust zanieczyszczonymi rękami, może spowodować przeniesienie się wirusa z powierzchni na siebie.

Regularnie myj lub dezynfekuj powierzchnie dotykowe

Powierzchnie dotykowe w tym biurka, lady i stoły, klamki, włączniki światła, poręcze muszą być regularnie przecierane z użyciem wody i detergentu lub środka dezynfekcyjnego. Wszystkie miejsca, z których często korzystają domownicy, powinny być starannie dezynfekowane.

Regularnie dezynfekuj swój telefon i nie korzystaj z niego podczas spożywania posiłków

Na powierzchni telefonów komórkowych bardzo łatwo gromadzą się chorobotwórcze drobnoustroje.

Regularnie dezynfekuj swój telefon komórkowy (np.: wilgotnymi chusteczkami nasączonymi środkiem dezynfekującym). Nie kładź telefonu na stole i nie korzystaj z niego podczas spożywania posiłków - przypomina GIS.

Zachowaj bezpieczną odległość od rozmówcy

Należy zachować co najmniej 1-1,5 metr odległości z osobą, która kaszle, kicha lub ma gorączkę.

Stosuj zasady ochrony podczas kichania i kaszlu

Seniorzy powinni też pamiętać o zasadach ochrony podczas kaszlu i kichania.

Podczas kaszlu i kichania należy zakryć usta i nos zgiętym łokciem lub chusteczką – jak najszybciej wyrzuć chusteczkę do zamkniętego kosza i umyć ręce używając mydła i wody lub zdezynfekować je środkami na bazie alkoholu (min. 60%). Zakrycie ust i nosa podczas kaszlu i kichania zapobiega rozprzestrzenianiu się zarazków, w tym wirusów - przypomina GIS.

Odżywiaj się zdrowo i pamiętaj o nawodnieniu organizmu

W walce z koronawirusem seniorom pomoże również zrównoważona dieta. GIS sugeruje unikanie wysokoprzetworzonej żywności, codzienne jedzenie minimum 5 porcji warzyw i owoców oraz odpowiednie nawadnianie organizmu. Odradza też robienie zapasów żywności.

Stosuj zrównoważoną dietę. Unikaj wysoko przetworzonej żywności. Pamiętaj o codziennym jedzeniu minimum 5 porcji warzyw i owoców. Odpowiednio nawadniaj organizm. Codziennie pij ok. 2 litry płynów (najlepiej wodę). Doświadczenia z innych krajów wskazują, że nie ma potrzeby robienia zapasów żywności na wypadek rozprzestrzeniania się koronawirusa - sugeruje GIS.

Godziny dla seniorów w sklepach

W ciągu dnia wyznaczone zostały dwie godziny, w których zakupy mogą robić tylko seniorzy. W godzinach od 10:00 do 12:00 sklepy i punkty usługowe mogą przyjmować i obsługiwać jedynie osoby powyżej 65 roku życia. W pozostałych godzinach sklepy i lokale usługowe są dostępne dla wszystkich, w tym dla osób powyżej 65. roku życia.

Śląski telefon dla seniora

30 marca Samorząd Województwa Śląskiego uruchomił usługę skierowaną do Seniorów Mieszkańców Województwa Śląskiego – Śląski Telefon dla Seniora SENIOR-fon. Operatorem telefonu jest Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej Województwa Śląskiego.

Telefon (32) 506 56 40 będzie funkcjonował od poniedziałku do piątku w godzinach od 8.00 do 18.00.

SENIOR-FON spełnia dwie główne funkcje:

  • TERAPEUTYCZNĄ

wsparcie emocjonalne, psychologiczne, rozmowa wspierająca, pomoc w przełamaniu poczucia osamotnienia, wzmocnienie poczucia bezpieczeństwa. W tym trudnym czasie, osamotnienie seniorów, czasami brak wsparcia, czasem bezsilność, dają się we znaki, tej jakże narażonej na niebezpieczeństwo grupie społecznej.

  • INTERWENCYJNĄ

gdzie na infolinii będzie można zgłosić problem seniora, a interwenci będą podejmować działania skutecznej koordynacji pomocy dla osób w potrzebie w jej środowisku lokalnym (powiadomią miejscowe służby, sprawdzą ścieżkę pomocy, zainteresują organizacje pozarządowe, inne według rozeznanej sytuacji).

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Laziska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również