Wiadomości z Łazisk Górnych

Komunikat Burmistrza Miasta Łaziska Górne

  • Dodano: 2012-08-09 13:00, aktualizacja: 2018-03-18 10:15

Komunikat dotyczy wypłaty odszkodowań za szkody w budynkach mieszkalnych uszkodzonych w czasie gradobicia w dniu 3 lipca 2012 r.

W związku z kontrowersjami i niedomówieniami dotyczącymi wypłaty pomocy finansowej dla osób poszkodowanych w dniu 3 lipca br. przez gradobicie, Burmistrz Miasta Łaziska Górne informuje, że do dnia 9 sierpnia 2012 r. wpłynęło 500 wniosków o udzielenie pomocy, na podstawie których przyznano 450 zasiłków celowych. Łączna kwota przyznanej pomocy wyniosła 243.821 złotych, a średnia wysokość przyznawanego zasiłku to 542 zł.

W celu ujednolicenia reguł udzielania tej pomocy przyjęto zasadę, że zasiłek będzie przyznawany w wysokości 50% poniesionych strat wyłącznie w zakresie uszkodzonych rynien, okien i dachów, nie więcej jednak niż 6 tys. zł. W zawiązku z tym, iż niektóre osoby poniosły straty także w innych elementach budynków niż wcześniej wymienione, nie otrzymały one pomocy w satysfakcjonującej ich wysokości. Niestety środki finansowe gminy oraz rodzaj udzielanej pomocy uniemożliwiają pokrycie wszystkich rodzajów poniesionych strat. Wypłacane zasiłki miały na celu szybkie dotarcie z pomocą do osób najbardziej poszkodowanych aby przyspieszyć naprawę szkód w budynkach mieszkalnych i rolniczych. Nadmieniam, że zasiłki były przyznawane niezależnie od tego czy budynki były ubezpieczone.

Gmina Łaziska Górne, działając jako wspólnota samorządowa, wiedząc jak różna jest sytuacja materialna jej mieszkańców, nie wprowadziła dolnego kryterium wielkości poniesionych strat, którego osiągnięcie warunkowałoby skorzystanie z pomocy. Doprowadziło to do sytuacji, w której szacowano w dobrej wierze niewielkie nawet straty w w/w elementach budynków, a co za tym idzie wypłacano również kilkuzłotowe zasiłki. Wszystkich tych, którzy wypłatą zasiłków w tak niskiej wysokości poczuli się urażeni moich współpracowników przepraszam.Na zakończenie pragnę dodać, że Łaziska Górne, jako jedyna okoliczna gmina, podjęły tak szeroką akcję pomocy mieszkańcom w sytuacji kryzysowej.


Źródło: UM Łaziska Górne

Komentarze (1)    dodaj komentarz »

  • Łaziszczanin

    Ciekawe,kto dostał górną stawkę.Burmistrz powinien opublikować listę wszystkich co otrzymali zasiłek i w jakiej wysokości

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.