Wiadomości z Łazisk Górnych

Koleje Śląskie wracają z akcją "Kolej na Muzea"

  • Dodano: 2018-06-07 09:45

Koleje Śląskie wracają z akcją „Kolej na Muzea”. Do końca września 2018 roku z biletem śląskiego przewoźnika można zwiedzać wybrane muzea i galerie w niższej cenie lub całkowicie za darmo.

Pomysł na połączenie oferty muzealnej z biletem kolejowym narodził się w ubiegłym roku. Wówczas Koleje Śląskie wspólnie z Muzeum Śląskim uruchomiły akcję „Kolej na Muzeum”, dzięki której można było skorzystać z oferty muzealnej w niższej cenie. Akcja spotkała się z dużym zainteresowaniem, stąd w tym roku będzie kontynuowana na dużo większą skalę.

Tym razem tańsze wejściówki będzie oferować aż 28 obiektów. Bilet ze zniżką będzie mógł nabyć każdy, kto okaże kasjerowi w muzeum ważny bilet Kolei Śląskich, obejmujący miejscowość, w której znajduje się dana placówka.

„Projekt ma na celu zmniejszenie kosztów udziału w kulturze i ukazanie różnorodności województwa śląskiego – mówi Alicja Knast, dyrektor Muzeum Śląskiego w Katowicach. – Ideą projektu jest skupienie szeroko rozumianej społeczności województwa wokół działań kulturalnych organizowanych przez muzea. Do instytucji biorących udział w akcji prowadzi droga z ponad 170 stacji, w 104 miejscowościach. Liczymy, że dzięki temu nasze placówki zyskają nową publiczność, a mniejsze placówki zyskają możliwość promocji i będą lepiej widoczne na mapie oferty kulturalnej – dodaje Alicja Knast.

Wśród oferty muzeów biorących udział w akcji każdy znajdzie coś ciekawego – tak pod względem tematyki, jak i lokalizacji. Główną ideą było zaangażowanie wielu podmiotów z różnych części regionu. W efekcie równie silnie jak Katowice będzie reprezentowany np. Cieszyn, ponieważ do oferty przyłączyły się aż trzy instytucje z tego miasta: Zamek Cieszyn, Parafia Ewangelicko-Augsburska oraz Muzeum Śląska Cieszyńskiego.

„28 muzeów i Koleje Śląskie łączą siły i proponują interesującą ofertę spędzenia wolnego czasu dla całych rodzin. Ubiegłoroczna akcja dała nam dużą dozę optymizmu, by rozszerzyć ofertę. Kolej przez dziesięciolecia spełniała funkcję transportu do zakładów przemysłowych, fabryk i hut, ale czasy się zmieniły i dzisiaj musimy dostosować naszą ofertę do potrzeb mieszkańców, a ci coraz częściej oczekują możliwości dotarcia do edukacji, czy kultury. Mamy nadzieję, że dzięki temu nie tylko oferta kulturalna w województwie stanie się bardziej dostępna, ale również transport publiczny zyska na popularności, także w kontekście walki ze smogiem” – mówił w trakcie konferencji Wojciech Dinges, prezes Kolei Śląskich.

Jak przystało na region słynący z zabytków industrialnych na liście nie zabraknie atrakcji dla miłośników przemysłowej historii regionu. Z biletem Kolei Śląskich będzie można taniej zwiedzić np. Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu, Industrialne Centrum Kultury w Rybniku, Muzeum Hutnictwa Cynku Walcownia, Muzeum Miejskie „Sztygarka” w Dąbrowie Górniczej.

Na miłośników sztuki czekają z kolei Galeria Sztuki Współczesnej BWA w Katowicach, Sosnowieckie Centrum Sztuki – Zamek Sielecki, Miejska Galeria Sztuki w Częstochowie, Galeria Sztuki Współczesnej ESTA w Gliwicach, czy Galeria Bielska BWA. Nie zabraknie również wystaw związanych z historią naszego regionu – zarówno tą dawniejszą, jak w przypadku Górnośląskiego Parku Etnograficznego w Chorzowie czy Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu, jak i nieco nowszą, prezentowaną np. przez Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach.

„Nasz region, dotąd silnie utożsamiany z przemysłem i wydobyciem, od kilku dobrych lat pracuje nad zmianą tego wizerunku i w moim odczuciu, robi to z powodzeniem. Możemy być dumni z naszego dziedzictwa przemysłowego, ale także z wielu ciekawych muzeów i galerii, które posiadają unikatowe zbiory. Akcja „Kolej na Muzea” daje możliwość ich odkrycia i poznania potencjału kulturalnego jaki tkwi w naszym województwie” – podkreśla Wojciech Saługa, Marszałek Województwa Śląskiego.

Istotne miejsce na liście zajmują placówki przybliżające historię danych miejscowości i ich zabytków. Do zwiedzania zapraszają np. Muzeum Miejskie w Tychach, Muzeum Częstochowskie, Muzeum Zamkowe w Pszczynie, Muzeum Historii Katowic, Muzeum Miejskie w Żywcu, Muzeum w Rybniku, Muzeum Miejskie im. Maksymiliana Chroboka w Rudzie Śląskiej, Muzeum Zamek w Oświęcimiu, Muzeum w Tarnowskich Górach i Pałac Schoena Muzeum w Sosnowcu. Nie lada ciekawostką będzie też z pewnością Centralne Muzeum Pożarnictwa w Mysłowicach i Muzeum Tyskich Browarów Książęcych.

Oczywiście nie mogło w tym zestawieniu zabraknąć również Muzeum Śląskiego w Katowicach, które będzie brało udział w akcji już po raz drugi. Poza atrakcyjnymi wystawami stałymi, takimi jak galerie sztuki polskiej czy „Światło historii. Górny Śląsk na przestrzeni dziejów”, w najbliższym czasie obejrzeć będzie można wyczekiwaną wystawę „Perspektywa wieku dojrzewania. Szapocznikow – Wróblewski – Wajda”, której kuratorką jest Anda Rottenberg, a w lipcu wystawę „Męska rzecz” która m.in. ukazuje jak w kulturze powstają stereotypy.

Więcej szczegółów na temat oferty Kolei na Muzea można znaleźć na stronie Kolei Śląskich oraz poszczególnych obiektów biorących udział akcji.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Laziska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również