Wiadomości z Łazisk Górnych

Kierowco- uważaj na przejścia dla pieszych

  • Dodano: 2020-08-17 06:30, aktualizacja: 2020-08-05 16:11

W trosce o niezmotoryzowanych Śląska Policja 3 lata temu rozpoczęła kampanię profilaktyczną "Przejście oddaj pieszym".  Temat jest jednak jak najbardziej na czasie. Wciąż większość wypadków powodowanych jest przez nieuwagę kierowcy.

Cel kampanii

Jej celem jest wzrost bezpieczeństwa pieszych oraz uzmysłowienie pozostałym użytkownikom ruchu drogowego, jak ogromne znaczenie na jego poprawę ma przestrzeganie obowiązujących przepisów. Do wielu zdarzeń z udziałem niechronionych uczestników dochodzi na przejściach dla pieszych i do tego z winy kierujących. Podjęte przez policjantów działania poparł drużynowy mistrz świata w skokach narciarskich Piotr Żyła.

Jak pokazują dane statystyczne, zdecydowana większość wypadków z udziałem pieszych, w których zawinił kierowca, miała miejsce w obszarze zabudowanym. Niepokojący jest fakt, że do wielu z tych potrąceń doszło w miejscach, gdzie pieszy powinien czuć się bezpiecznie, czyli na tzw. "zebrach". Większość z tych zdarzeń spowodowanych jest z winy kierowcy. Dlatego też śląscy policjanci kampanią "Przejście oddaj pieszym" chcieli zwrócić uwagę na relacje zachodzące pomiędzy pieszymi a zmotoryzowanymi.

Obie strony mogą zadbać o wspólne bezpieczeństwo

Kierowcy zbliżając się do przejść winni ograniczyć prędkość jazdy i zachować szczególną ostrożność. Natomiast piesi, pomimo tego, że przechodzą na miejscu do tego wyznaczonym, winni obserwować to co dzieje się na jezdni. Niejednokrotnie właśnie takie zachowanie uratowało niechronionych uczestników ruchu drogowego przed potrąceniem.

Poniżej spot filmowy kampanii, w którym wystąpiła Joanna Chułek oraz polski kierowca rajdowy Kajetan Kajetanowicz. Został on zrealizowany przez studentów z Wydziału Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego pod kierownictwem prof. dr  hab. Krystyny Doktorowicz.
 

ZOBACZ NAGRANIE

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Laziska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również