Wiadomości z Łazisk Górnych

Jesteśmy na półmetku wakacji

  • Dodano: 2019-08-07 08:00, aktualizacja: 2019-08-07 08:37

Półmetek wakacji to dobry czas na ocenę dotychczasowych efektów zarówno wytężonej służby policjantów, ale także szeregu podejmowanych działań i przedsięwzięć na rzecz zapewnienia bezpieczeństwa i porządku publicznego osobom korzystającym z letniego wypoczynku, zarówno w kraju, jak i za granicą.

Wakacje to nie dla wszystkich czas letniej kanikuły

Nie możemy zapominać, że w sezonie wakacyjnym nad naszym bezpieczeństwem czuwają dziesiątki tysięcy policjantów m.in. z ogniw patrolowo-interwencyjnych, dzielnicowych, Oddziałów Prewencji Policji, czy ruchu drogowego. Tak jak my zmieniamy swoje codzienne plany, tak policjanci muszą przewidzieć kierunki naszych podróży i zniwelować potencjalne zagrożenia.

Nie możemy zapominać, że wakacje to nie tylko czas wypoczynku i wyjazdów, bo ktoś musi zadbać również o bezpieczeństwo pozostawionych przez nas domów i mieszkań.

Policja jest wiodącym podmiotem w zapewnieniu naszego bezpieczeństwa, nie mniej jednak nie jest podmiotem jedynym. Stąd też policyjne przygotowania do optymalnego zabezpieczenia sezonu wakacyjnego rozpoczynają się dużo wcześniej niż nasze wakacje i mają szeroki wymiar międzyinstytucjonalny. Trudnym do opisania jest katalog służb, inspekcji instytucji i podmiotów współpracujących z Policją, albowiem mają one zarówno wymiar lokalny, jak i ogólnokrajowy na międzynarodowym skończywszy.

Doskonałym przykładem takiej współpracy międzyinstytucjonalnej są działania realizowane na podstawie Protokółu uzgodnień w zakresie wzmocnienia bezpieczeństwa na obozach harcerskich pod namiotami podpisanego 19 czerwca 2019 r. pomiędzy Policją a kilkunastoma organizacjami. Zgodnie z tym protokołem policjanci pozostają w stałym kontakcie z kuratorami oświaty oraz pozostałymi służbami odpowiedzialnymi za zapewnienie bezpieczeństwa, a także komendantami poszczególnych obozów. O skali działań może świadczyć fakt, iż od początku wakacji policjanci przeprowadzali 1142 kontrole obozów harcerskich, na których wypoczywało blisko 64 tys. osób, przeprowadzając z ich uczestnikami 860 działań profilaktycznych.

Zabezpieczenie sezonu wakacyjnego nie ogranicza się oczywiście wyłącznie do spotkań z harcerzami, na jeszcze większą skalę na terenie całego kraju systematycznie organizowane są spotkania z mieszkańcami i turystami. W ramach tych spotkań profilaktycznych, kierowanych do różnych grup wiekowych, w tym seniorów, policjanci informują o potencjalnych zagrożeniach oraz o tym, jak nie stać się ich ofiarą. Nie zapominajmy, że wakacje to również niestety czas szczególnej aktywności oszustów i złodziei.

Wysokie temperatury sprzyjają rekreacji wodnej, stąd Policja, dbając o bezpieczeństwo na tych obszarach, każdego dnia od początku wakacji kieruje około 130 policjantów. Od początku wakacji zrealizowano ponad 3 tysiące patroli wodnych.

Pomimo tak dużego zaangażowania nie jest możliwe, aby objąć nadzorem policyjnym wszystkie akweny. Dlatego też bardzo istotna jest również aktywność każdego z nas. W momencie zidentyfikowania miejsc zagrożonych powinniśmy skorzystać z Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa. Jeżeli ujawnione zagrożenie związane z bezpieczeństwem osób na wodach nie wymaga natychmiastowej reakcji w postaci konieczności udzielenia pomocy czy wezwania służb ratunkowych, możemy zupełnie anonimowo powiadomić o nim Policję. Wystarczy, że w aplikacji wybierzesz zagrożenie „Miejsca niebezpieczne na wodach”, wskażesz dokładną lokalizację zagrożenia i opiszesz szczegóły tej sytuacji. Możesz również dołączyć zdjęcie lub film. Wszystko to potrwa kilka minut a może uratować czyjeś życie. Tylko od początku tegorocznych wakacji na Krajowej Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa naniesiono ponad 240 zagrożeń w tej kategorii, wśród nich potwierdzono 142, z tego 5 wyeliminowano. Niestety, pomimo licznych akcji profilaktycznych oraz działań prewencyjnych, od początku wakacji, na terenie kraju odnotowano 130 przypadków utonięć. Po raz kolejny więc apelujemy o rozsądek, ostrożność oraz trzeźwe myślenie, bo woda to jednak z groźny żywioł.

Skuteczność zabezpieczenia prewencyjnego w znacznym stopniu zależy od właściwie podejmowanych działań edukacyjno-świadomościowych. Jednym z ważnych działań prowadzonych przez policjantów w skali ogólnopolskiej jest kampania edukacyjno-profilaktyczna pt. Narkotyki i dopalacze zabijają, której hasło brzmi Szkoda Ciebie na takie patoklimaty. Została ona zainicjowana przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji w ramach Programu ograniczania przestępczości i aspołecznych zachowań Razem Bezpieczniej im. Władysława Stasiaka na lata 2018-2020. Jej głównym celem jest uświadamianie młodzieży o zgubnych skutkach nawet incydentalnego zażywania narkotyków i tzw. dopalaczy.

Ponadto, Biuro Prewencji Komendy Głównej Policji zainaugurowało trzecią ogólnopolską edycję akcji informacyjno-edukacyjnej pod nazwą „Kręci mnie bezpieczeństwo nad wodą”. Bezpośrednimi adresatami projektu są osoby przebywające na terenach wodnych i przywodnych – zarówno dzieci i młodzież, jak również osoby dorosłe. Adresatami pośrednimi są zarządzający wyznaczonymi obszarami wodnymi, w szczególności kąpieliskami, a także podmioty prowadzące działalność w zakresie rekreacji wodnej i wypoczynku (m.in. wypożyczalnie sprzętu wodnego, ośrodki wypoczynkowe, lokale gastronomiczne itp.).

Warto wspomnieć, że w okresie poprzedzającym wakacje, policjanci przeprowadzili liczne spotkania z dziećmi i młodzieżą na terenie placówek oświatowych. W ramach tych spotkań policjanci realizujący zadania z zakresu profilaktyki społecznej, w tym również dzielnicowi udzielali wskazówek na temat bezpiecznego zachowania się w trakcie wypoczynku w wodzie i nad wodą oraz zapraszali do udziału w konkursie filmowym pn. „Filmowy przeWODNIK”, który jest integralną częścią inicjatywy.

Informacje na temat akcji, bieżące wydarzenia, harmonogramy imprez towarzyszących działaniu w całym kraju, porady, regulamin konkursu oraz quizy wiedzy można znaleźć na stronie: www.policja.pl/bezpieczenstwo-nad-woda. Zachęcamy wszystkich do częstego jej odwiedzania. O skali przedsięwzięć może świadczyć fakt, że do końca lipca br. w całej Polsce zorganizowano ponad 300 imprez, pikników, festynów i spotkań plenerowych, promujących bezpieczne zachowania nad wodą, w domu, na drodze oraz w Internecie.

Policja nie zapomina również o Polakach spędzających wakacje poza granicami naszego kraju

Sprawdzoną w praktyce formą międzynarodowej współpracy, cenioną przede wszystkim przez polskich turystów, ale i policje innych państw (stąd intensywnie rozwijaną), są organizowane przez Biuro Prewencji KGP patrole międzynarodowe w sezonie turystyczno-wakacyjnym w ramach międzynarodowego projektu „Bezpieczny sezon turystyczny" na terenie Chorwacji i Bułgarii, oraz podobne inicjatywy realizowane na terenie Czech i Francji. Nasi policjanci, w tych chętnie uczęszczanych przez Polaków krajach, pełnią przede wszystkim funkcję propomocową dla naszych rodaków, jednak w przypadku rażącego naruszenia norm prawnych, co się niestety czasami zdarza — pomagają stronie zagranicznej w wyegzekwowaniu właściwego zachowania. W obszarze tym doskonale układa się współpraca na linii polskiej dyplomacji i Policji.

W trosce o zagranicznych turystów, a także w ramach współpracy międzynarodowej, w ramach wypełniania zobowiązań wynikających z Porozumienia Wykonawczego pomiędzy Komendantem Głównym Policji Rzeczypospolitej Polskiej a Departamentem Bezpieczeństwa Publicznego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych Republiki Włoskiej w sprawie zasad i warunków prowadzenia wspólnych patrol, przez dwa tygodnie lipca br., czwórka umundurowanych funkcjonariuszy włoskiej Policji pełniła służbę patrolową w Gdańsku i we Wrocławiu. Na mocy niniejszego porozumienia włoscy funkcjonariusze asystowali i pomagali polskiej Policji podczas wspólnych patroli w miastach najczęściej odwiedzanych przez włoskich turystów.

Pamiętajmy, że w głównej mierze od nas samych zależy, czy okres wakacji będzie bezpieczniejszy, czego wszystkim i również sobie życzymy.

(Biuro Prewencji KGP)

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Laziska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również